POTICAJ ZADARSKOG NADBISKUPA NA ZAJEDNIČKU OBITELJSKU MOLITVU

U molitvenoj pripremi za nacionalni dan obitelji, a povodom božićnog blagoslova obitelji koji je počeo u župama zadarske nadbiskupije, nadbiskup Želimir Puljić uputio je molitveni poticaj obiteljima tiskan na letku s nazivom „Svaki dan moli i nedjeljom misu slavi“. Nadbiskup podsjeća da je Isus veliki dio života proveo u obitelji u Nazaretu, te se, poslušan Josipu i Mariji, ispunjao mudrošću i Božjom milošću. „Kao pastira već godinama me zabrinjava činjenica da je molitva iselila iz naših obitelji. U vrijeme mog djetinjstva imali smo, praktično, liturgiju u obitelji. Navečer se molila krunica, litanije, u korizmi se pjevao Gospin plač, u Došašću božićne pjesme, bilo je uvijek nešto duhovnoga u obitelji. Sad puno elemenata razbija i raslojava obitelj. Sve je manje vremena da sjednemo oko stola i sklonosti za reći ‘Hajdemo izmoliti molitvu’. Letak je na dvije stranice, potrebno je nekoliko minuta, ali bi jako značilo da se to zajednički učini i nađe vremena da se obitelj zajednički pomoli“ rekao je mons. Puljić. Letak sadrži jutarnju i večernju molitvu, molitvu prije i poslije jela, molitvu za Crkvu, papu, zvanja, domovinu, misli o obitelji, zagovornu molitvu hrvatskoj blaženici Mariji Propetog Isusa te obiteljska blaženstva poput: Blago obitelji u kojoj se članovi okupljaju na zajedničku molitvu kako bi Bog prebivao s njima. „Ali to ne dolazi samo od sebe. Otac mora reći ‘Idemo se sad pomoliti’. Želio bih kod obitelji probuditi svijest odgovornosti jer djeca to neće sama učiniti. To je onda blagoslov koji ne donosi samo svećenik nego ga i same obitelji isprose“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je puno takvih molitvenih inicijativa u Hrvatskoj, ali ih je premalo, s obzirom kako je obitelj ugrožena i u opasnosti. Zato svaka sitnica može biti poticaj. Nadbiskup ističe da je Ivan Pavao II. osobito imao sklonost i ljubav za obitelj te je i jednu svoju pobudnicu naslovio ‘Obitelji, postani ono što jesi’. „To znači, obitelji, vrati se sebi; puno toga te rastresa. Ti si po Božjem planu posebna institucija. Proučavaj što je Bog želio kad te stvorio kao obitelj, moraš se vratiti sebi. Letak može biti pomoć da obitelji postanu ono što trebaju biti: oaza svetosti, intimna zajednica ljubavi i mala Crkva gdje se svjedočanstvom, prenošenjem vjere i molitvom prima blagoslov i postižu blaženstva za one koji Boga ljube“ rekao je mons. Puljić. Nadbiskup smatra da se danas ne čita kao u prošla vremena, knjiga ili molitvenik se odlože na ladicu, a letak je pogodnija, kraća forma pristupačnija svakodnevnoj uporabi. „Ljudi često kažu blagoslov kuća, no kad svećenici u božićnom susretu dolaze u obitelj, donose blagoslov. To je blagoslov obitelji. Rekao sam svećenicima: blagoslivljate očeve i majke, djecu, blagoslivljajte naše obitelji i ostavite im letak kao mali dar koji je prigoda da se zajednički pomole. Obveze su velike i drugačije nego prije 40 godina. I napasti koje odvode da nismo zajedno su jače. Postali smo ‘ovisnici’ o televiziji, novinama, facebooku, internetu. Nemamo više vremena jedan drugoga sresti, razgovarati. Ne osuđujem te medije, korisni su, ali vladaju nama ako mi ne vladamo njima. Postali smo stranci jedni drugima. Zabrinut tom činjenicom dao sam letak svećenicima da ga pri blagoslovu ostave u obiteljima i potaknu ljude da nađu vremena zajedno se pomoliti“ rekao je nadbiskup. Pohvaljuje inicijativu jednog zadarskog profesora koji je s ciljem osobnog susreta u obitelji pokrenuo akciju ‘Sedam dana bez ekrana’, te su se tako brojne obitelji povezale i umrežile. Uz božićnu i novogodišnju čestitku, nadbiskup Puljić je poželio da obitelji ispune zavjet Branimirove godine kad su baš u zadarskoj nadbiskupiji, u Ninu, hrvatski biskupi pokrenuli akciju ‘Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi svetu misu“.