SVETKOVINA BEZGREŠNOG ZAČEĆA

Svetkovina Bezgrešnog začeća BDM svečano je proslavljena u istoimenoj župi na Puntamici u Zadru koncelebriranim slavljem koje je u srijedu 8. prosinca u župnoj crkvi predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Svetkovina Bezgrešnog začeća je povelja o ljudskoj časti i dostojanstvu, zora Novog zavjeta, davno nagovještena i ispričana u Knjizi Postanka, kao žena koja satire glavu zmiji. S Marijom započinje novi, bolji svijet. Ona je jedina sačuvala nevinost i ljepotu zemaljskog raja“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da Mariju treba ne samo štovati, diviti se njenom odabranju i suradnji u djelu spasenja, nego Mariju treba i nasljedovati u njenoj vjeri, molitvi, poniznosti i poslušnosti. „Neka je blagoslovljena Marija koja je spremno surađivala u djelu spasenja, pa i nama omogućila zaslugom njenog Sina postati djecom Božjom“ poručio je nadbiskup. Imakulatu je opisao kao veličanstvenu dugu mira; pojavila se nakon općeg potopa kao jamstvo da će se čovjek izmiriti s Bogom i opet postati odabrano dijete Božje. „Zbog toga je ona uz Isusa u središtu Crkve. Nju se štuje i doživljava kao mati, koja nas njeguje, pazi, štiti i otuda svi njeni nazivi u litanijama“ rekao je mons. Puljić. Istaknuo je i povijesne biblijske slike koje uvode u otajstvo svetkovine Bezgrešne, Adam i Eva pred izgon iz raja. „Otuđeni nakon grijeha i izgubljeni, optužuju, prigovaraju, zavode i predbacuju: žena na račun zmije, čovjek na račun žene. Svatko je svakome kriv. Nitko nikoga ne pravda i ne ispričava, već sudi i osuđuje. Pravi pakao na zemlji“ rekao je nadbiskup. Druga slika je evanđeoski opis susreta divnih žena, Marije i Elizabete, koji prolazi u ozračju radosti, molitve, pohvale i zahvale. „Prekrasna slika molitvenog stava i zanosa“, naglasio je mons. Puljić. Opisao je i povijesni kontekst koji vodi značenju blagdana Bezgrešnog Začeća. U obitelji Joakima i Ane rodila se kći koju su roditelji nazvali Mirjam, što znači ‘od Boga ljubljena’. „Za razliku od sve djece, koja već kod začeća baštine iskonski Adamov grijeh, Marija je bila od njega očuvana. Već u tom trenutku sva u sjaju milosti i svetosti. Jedinstveno čudo i neponovljiv Božji dar. Bog ju je očuvao od istočnog grijeha koji se nama oprašta na krštenju. Zato je Elizabeta pozdravlja kao blagoslovljenu među ženama, a anđeo Gabrijel je oslovljava kao ženu milosti punu. Marija bez grijeha začeta, oslobođena ljage istočnog grijeha još prije rođenja“ rekao je nadbiskup. Drugi događaj zbio se u osobitom povijesnom, kulturnom i znanstvenom okruženju Europe. Kad filozofi govore da je kršćansko umovanje zastarjelo, Darwin uči kako je svijet nastao sam od sebe i bez Boga, a duh pariške revolucije zavodi radničke duše od Pirineja do Urala, u takvom okruženju događa se nešto što će utjecati na velike promjene u Europi i svijetu. U dotad nepoznatom mjestu Lourdesu, djevojčici Bernardetti ukazuje se nebeska pojava i kaže: ‘Ja sam Bezgrešno začeće’. Svima teško shvatljivo otajstvo vjere, rekao je mons. Puljić, dodavši da sveti pisci Mariju opisuju kao tajanstveni kovčeg koji se u sveopćem potopu svijeta jedini sačuvao od propasti. Na svetkovinu Bezgrešne nadbiskup Puljić je prijepodne predvodio i svečano misno slavlje u kapeli sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru koje je okupilo svećenike, odgojitelje i roditelje sjemeništaraca koji su pjevanjem animirali misu na blagdan svoje zaštitnice.