HUMANITARNA AKCIJA „VUKOVARU ZaDar“

Prikupljena pomoć poklon paketa iz cijele zadarske nadbiskupije za potrebne Vukovara u tegljaču je krenula u ponedjeljak 6. prosinca ispred zadarske OŠ Šimuna Kožičića Benje prema Vukovaru, uz blagoslov don Srećka Petrova, ekonoma zadarske nadbiskupije. Središnji dio humanitarne akcije “Vukovaru ZaDar” četvrtu godinu zaredom održan je u subotu 4. prosinca na Narodnom trgu u Zadru, kad su brojni Zadrani: obitelji, mladi i umirovljenici, na trg donosili pakete i donirali novac za pomoć potrebnih u deset župa Vukovarskog dekanata. Akciju je prije četiri godine pokrenula Hrvatska katolička udruga medicinskih sestara i tehničara Zadar s predsjednicom s. Melhiorom Biošić, a sad raznim načinima konkretne podrške okuplja sve subjekte grada, županije, gospodarstvenike, vrtiće i škole. Pod geslom  ‘Primati je lijepo a davati je uzvišeno’ u akciji se prvenstveno prikupljao novac, hrana, higijenske potrepštine i školski pribor, jer je to najveća potreba Vukovaraca. U prigodnom programu na trgu sudjelovalo je 24 izvođača, pjevači, zborovi, klape i razna kulturno umjetnička društva. Pomoć vukovarskog caritasa prima tisuću obitelji, a ako se svaka sastoji barem od četiri člana, to je pomoć tisućama potrebnih, rekla je s. Melhiora, dodavši da su Vukovarci izuzetno zahvalni za pomoć koju Zadrani prikupe, Bogu na slavu a Vukovarcima na pomoć. „Kad sam prije nekoliko dana razgovarala s voditeljem vukovarskog caritasa, rekao mi je da od ovoga svibnja, kad smo kao Udruga donijeli 80 paketa hrane, do kraja listopada nisu dobili ni kilogram hrane. Zadržimo Vukovarce u njihovom gradu, ne govorimo samo o Vukovaru nego učinimo nešto, da mogu kupiti barem kruh i mlijeko. Zato je svaka kuna velika i jako potrebna“ rekla je s. Melhiora u želji da institucije pomognu otvaranjem radnih mjesta u tom skupom gradu velike nezaposlenosti. „Mlade obitelji nemaju perspektive, a otvoreni su životu, imaju troje, četvero djece. Rekli su mi da će morati napuštati Vukovar. Ove dane im se isključivala struja“ rekla je s. Melhiora istaknuvši: „Ne idemo u Vukovar iz parade nego idemo srcem. Neka se probude savjesti onih koji su živjeli u miru i imaju sve, nisu izgubili nikog od svoje obitelji, nisu izgubili svoj krov, da nešto učine. Uvijek se može odreći, čovjek je najveći kad daruje“. Istaknula je da se pomoć Vukovaru tjedan dana prije zadarske akcije organizirala i u Dubrovniku. Davorka Krnčević, predsjednica županijske Koordinacije za ljudska prava rekla je da su u pozivu Zadranima istaknuli kako su svjesni krize te da se zato mnogi od onih koji su se prethodnih godina odazivali sad neće odazvati, i za to imaju razumijevanja.„No očito je ta rečenica bila poticaj da svi koji imaju malo, od toga odvoje i pošalju za Vukovar“ kaže Krnčević zadovoljna što je prikupljena pomoć veća od prošle godine, a sve su novokupljene namirnice i potrepštine koje su Zadrani umatali u ukrasne papire, mašne, ispisivali pozdrave, božićne i novogodišnje čestitke te poruke ohrabrenja. Akcija je još jednom pokazala snagu i ljepotu zajedničkog djelovanja svih struktura: za plemenito subotnje događanje na trgu Grad Zadar je ustupio pozornicu i razglas, Prirodoslovno-grafička škola izradila je plakate po ideji profesora Tomislava Grbina, Škola za tekstil, dizajn i primijenjenu umjetnost izradila je bedževe s motivom vukovarskog vodotornja, a Sirovina d.o.o., kao i svake godine, besplatno kamionima vozi pomoć u Vukovar. U OŠ Šimuna Kožičića Benje prikupljaju se donacije i pomaže u ukrcaju. Kamion s paketima prati i autobus ljudi koji u akciji sudjeluju te će nakon iskrcaja paketa Zadrani pohoditi crkvu sv. Filipa i Jakova, bolnicu, Ovčaru, memorijalno groblje i druga mjesta vukovarskog stradanja. Svi ljudi dobre volje mogu pomoći stanovnike Vukovara uplatom na broj žiro računa Caritasa vukovarskog dekanata: 2500009 – 1102034879 OIB 71639816238.