ZADAR – VUKOVAR: HUMANITARNA AKCIJA ‘VUKOVARU ZaDar’

Velika humanitarna akcija ‘Vukovaru ZaDar’ čiji je organizacijski inicijator Hrvatska katolička udruga medicinskih sestara i tehničara Zadar u suradnji s pokroviteljima Zadarskom županijom i Gradom Zadrom, uspješno je završena u ponedjeljak 4. prosinca dostavom konvoja pomoći, koja je tjedan prije prikupljana diljem Zadarske županije. Ovogodišnja pomoć u dostavi paketa hrane i higijenskih potrepština nadmašila je prošlogodišnju količinu prikupljenoga, a sve je iskrcano u vukovarski caritas. Uz tu pomoć, Zadrani su prikupili i 21 500 kn. Dodatno je Zadarska županija darovala iznos od 10 000 kn za Vukovarce u potrebi, na račun caritasa Vukovarskog dekanata.

Također, prije dolaska u Vukovar, Zadrani su dostavili kombi pun namirnica i potrepština za potrebne u naselju Berak, gdje živi Željka Jurić s obitelji, s kojom su se Zadrani povezali. To je nekadašnja djevojčica u plavom kaputiću iz prognaničke vukovarske kolone 1991. g. S. Melhiora Biošić, počasna predsjednica HKUMST-a Zadar, zahvalila je svim dobročiniteljima i izvođačima, pjevačima, grupama i KUD-ovima svih uzrasta, koji su sudjelovali u prigodnom kulturno glazbenom programu na Narodnom trgu u subotu 2. prosinca, kad su građani još uvijek dostavljali pakete na Narodni trg i ostavljali novčane priloge. Pomoć iz konvoja predala je skupina Zadrana koji su u punom autobusu doputovali u Vukovar u nedjelju 3. prosinca.

U ponedjeljak 4. prosinca, Zadrane je u Vijećnici Grada Vukovara primio i za pomoć zahvalio Marijan Pavliček, zamjenik gradonačelnika Ivana Penave koji je bio u odsutnosti.  U Palači Srijem u Vukovaru pristigle sudionike akcije primili su vukovarski župan Božo Galić i zamjenik župana Damir Barna, pjevajući zajedno ‘Ne dirajte mi ravnicu’ i ‘Vukovar, Vukovar’. „Dirnuti smo vašim dolaskom. Žitelji Zadarske županije još jednom su pokazali veliko srce pomažući vukovarske obitelji koje žive u socijalno teškim uvjetima. Više od svoje financijske i materijalne snage, ta akcija ima snagu ljudskosti i poštovanja grada Vukovara kao grada stradanja i grada heroja. Akcije poput te pokazuju zajedništvo hrvatskog naroda, a u zajedništvu je naša budućnost“ rekao je župan Galić.

U prigodnom obraćanju u Županiji, s. Melhiora Biošić je rekla: „Sjećam se dečka koji je prije dvije godine na štakama nosio male vrećice jer je i on htio pomoći Vukovarcima. Sretna sam što smo i od rukotvorina koje su izradila djeca zadarskih dječjih vrtića, prikupili 21 500 kuna, jer će od toga novca biti plaćeni lijekovi, ogrjev, struja. Svatko na svoj način čini dobro, a najvažnije je jedinstvo. Kad smo složni, puno možemo. Ovime ne činimo dobro samo Vukovaru nego i sebi, na taj način i odgajamo našu djecu.

Akcijom želimo barem malo ublažiti boli i rane koje su još uvijek u srcima Vukovaraca“. S. Melhiora je istaknula kako se, „kad je u pitanju čovjek u potrebi, dobri ljudi ne umaraju, daju od sebe. Iako se akcija organizira već 22. godinu, odaziv u dostavi paketa hrane je svake godine sve veći. Vukovar se obnovio materijalno, ali ljudi su u potrebi. Sve je manje ljudi u Vukovaru koji se prepolovio brojem stanovnika u odnosu na predratno vrijeme“ rekla je s. Melhiora, istaknuvši da je ta pomoć doprinos u očuvanju vrijednosti Vukovara koji je simbol stradanja u Domovinskom ratu.

Zadarski hodočasnici pohodili su i Opću bolnicu Vukovar, Ovčaru, Memorijalno groblje, Franjevački samostan. Poslijepodne adventske nedjelje, sudjelovali su u obredu paljenja prve adventske svijeće u crkvi sv. Filipa i Jakova, dirnuti sudjelovanjem vukovarske mladeži u tom obredu. Svijeću su upalili maturanti gimnazije u Vukovaru. Potom su u pratnji crkvenog zbora i brojnih vjernika ponijeli upaljeno svjetlo s prve advetnske svijeće pošavši središtem grada do dvorca Eltz, poručujući da su kršćani pozvani unositi svjetlo u tamu.

Zadarski hodočasnici posjetili su i novootvorenu kriptu u crkvi sv. Filipa i Jakova gdje su se nalazile grobnice grofova Eltz. Bili su potreseni time kako je srbijanski agresor otvarao škrinje posmrtnih ostataka tražeći zlato, misleći su da su tu Hrvati sakrili i oružje. U lubanje su četnici stavljali cigarete. Zadrani su susreli i Marijana Gubinu, autora knjige ‘260 dana’ koji je posvjedočio svoje stradanje u Domovinskom ratu. „Samo snagom vjere čovjek može sve prebroditi. Samo čovjek koji je s Bogom i u Bogu može pronositi mir, unatoč svemu štoje porživio i doživio“ rekla je s. Melhiora.

Partneri u toj akciji su OŠ Šimuna Kožičića Benje u Zadru gdje se dostavljaju svi prikupljeni paketi i odakle konvoj za Vukovar krene te srednja Prirodoslovno grafička škola Zadar. Sponzori su Liburnija Zadar, Odlagalište Sirovina Zadar, Autoškola AS Zadar, TZ Grada Zadra, Tržnica Zadar, Udruga Propela Zadar i Hrvatsko društvo skladatelja ZAMP.

Ljudi željni pomoći Vukovarce novčane donacije mogu uplatiti izravno Caritasu  vukovarskog dekanata na IBAN HR 0725000091102034879