ZADAR: DAN VOLONTERA U CARITASU ZADARSKE NADBISKUPIJE

Dan volontera prigodno je obilježen u Pučkoj kuhinji Caritasa zadarske nadbiskupije u utorak 5. prosinca, na način da su zadarski nadbiskup Želimir Puljić, zadarski gradonačelnik Branko Dukić i predstavnici Zadarske županije dijelili obroke korisnicima Pučke kuhinje. Dnevno zadarski Caritas podijeli tristo obroka, a jednom mjesečno podijeli i 450 paketa hrane. Potrebe Pučke kuhinje i socijalne samoposluge, uz Zadarsku nadbiskupiju, novčano pomažu i Zadarska županija, Grad Zadar i donatori.

„Naš dolazak predstavlja podršku radu Caritasa. Biti s korisnicima, doći i osjetiti kako je dobro činiti dobro, u duhu sv. Pavla koji potiče Korinćane da im ne dojadi činiti dobro. Veliki dio ljudi koji prima pomoć ne voli se pokazivati. Nitko ne voli biti u središtu događaja, kao onaj koji traži pomoć. Caritas to čini diskretno, nosi hranu i u obitelji. Ne dijeli hranu radi reklame, nego jer treba ljudima pomagati. Bilo mi je drago da sam mogao biti s onima koji trebaju pomoć i s onima koji svoje vrijeme daju ljudima u potrebi“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da se nudi kvalitetna hrana dobra za  zdravlje, „ali najvažnije je da se nude ljubav i pažnja“. Nadbiskup je rekao da se u tom susretu s ljudima i našali: „To su dosjetljivi ljudi, prihvatili su stanje kakvo jest, kao da kažu, ‘Hvala što nam pomažete, mi ćemo i dalje računati na vas’“, rekao je nadbiskup.

Gradonačelnik Dukić je izrazio zadovoljstvo što Grad, Županija i Nadbiskupija sudjeluju u istom projektu darujući ljude koji zbog svoje životne patnje ne mogu imati hranu i blagostanje. „Ljudima lošijeg socijalnog statusa svakodnevno pomažemo u njihovom preživljavanju. Nadam se da će ih biti sve manje i da će imati minimum potrebnoga koji svaki čovjek zaslužuje“ rekao je gradonačelnik Dukić.

Mirjana Tadić, zamjenica ravnatelja Caritasa, rekla je da taj rad ne bi bio moguć bez pomoći Grada, Županije i vrijednih volontera „koji nesebično poklanjuju dio sebe i svog slobodnog vremena kako bi pomogli drugima. Zahvalnice na njihov Dan mali su znak pažnje za sve što čine“ rekla je Tadić, zahvalno čestitajući volonterima za njihov rad.

Prije podjele obroka, mons. Puljić je trojici volontera uručio zahvalnice. To su Martina Jelinek, Božo Šimić i Žan Zaharija, koji je godinu dana korisnik zadarskog prenoćišta i pučke kuhinje, te volontira u Pučkoj kuhinji i socijalnoj samoposluzi. Martina Jelinek u caritasu volontira pet godina, svaki dan osim nedjelje,minimalno četiri sata dnevno. „Zadržalo me to što vidim da je lijepo pomagati ljudima. Pomažem u kuhinji i raznosim obroke po kućama. Nezaposlena sam, no hvala Bogu, dobro je. Volontiranje je dobro i plemenito djelo. Ljudi su zadovoljniji, sretniji kad ih posjetiš. Dosta su potišteni i tužni pa i popričam malo s njima, ne samo da im ostavim hranu“ rekla je Martina.

U Pučkoj kuhinji je bio i Josip Vidov, voditelj Volonterskog centra Zadar koji uz Međunarodni dan volontera svake godine dodijeli županijsku nagradu i priznanje zaslužnim volonterima. Dobitnik ovogodišnje nagrade ‘Volonterska ruka’ je Amerikanac Coley Joseph McDevitt, dugogodišnji prijatelj Zadra. Osobito je pomagao u radu socijalne samoposluge puneći je paketima hrane i drugim donacijama. Volontirao je i u udruzi leukemija i limfomi te pomagao pogođenima rujanskom poplavom u Zadru.

Među volonterima u podjeli obroka bili su i Šime Mršić, zamjenik zadarskog župana i Bernard Maruna, pročelnik za zdravstvo, socijalnu skrb, udruge i mlade Zadarske županije te Jagoda Surać, zamjenica zadarskog gradonačelnika.

Foto: M. Gospić i I. Grbić