PRVI SASTANAK VIJEĆA ZA POSVEĆENI ŽIVOT ZADARSKE NADBISKUPIJE

Prvi sastanak Vijeća za posvećeni život zadarske nadbiskupije, kojeg je nedavno dekretom utemeljio zadarski nadbiskup Želimir Puljić, pod njegovim predsjedanjem održan je u četvrtak 2. prosinca u dvorani Ordinarijata u Zadru. Sudjelovale su redovnice članice Vijeća čiji je predsjednik fra Diego Deklič, a na susretu je za tajnicu Vijeća jednoglasno izabrana s. Klara Šimunović. Na prvom sastanku nadbiskup je želio dati smjernice budućeg rada tog novog nadbiskupijskog tijela, čuti prijedloge i ideje članova te ohrabriti redovništvo u njihovom doprinosu pastoralnom radu. Budući da su svi u apostolatu međusobno povezani i potrebni zajedničkog djelovanja, laici, svećenici, biskupi i papa, mons. Puljić je potaknuo na potrebu svjedočenja svijetu istinskih vrednota i govora o značenju redovništva sa svih razina. „Hoće li papa to sam činiti? Ne, treba mu orkestar posvećenih osoba“ rekao je nadbiskup. Pohvalio je uzorne inicijative svojih predšasnika: svećeničke rekolekcije se održavaju 49 godina, rekolekcije redovnica 30 godina a Katehetski dan se održava 35 godina u zadarskoj  nadbiskupiji. „To su hvalevrijedne inicijative koje želim nastaviti. One su dobre pastoralne aktivnosti u izazovnim okolnostima našeg vremena. Jer, dok se pribojavamo dogmatske i moralne pomutnje i određene anarhije ideja kod pojedinaca i u sustavu razmišljanja, pitamo se tko bi mogao i trebao biti putokaz u toj idejnoj pomutnji i moralnoj nejasnoći. Tko bi mogao upozoriti ljude na hijerarhiju vrednota u konfuziji i relativizmu? Tko drugi, ako ne oni koji svojim radikalnim opredjeljenjem dodiruju izvore jasnoće i svetosti“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da su osobe posvećenog života pozvane radikalno živjeti svoje krštenje. U prošlosti su Bogu posvećene osobe i redovi često odigrali ulogu putokaza. Bili su kritička svijest i savijest svojih suvremenika, rekao je nadbiskup, poručivši kako se u ime Isusovo ne mogu činiti kompromisi. „Očekivati je da će muški i ženski redovi iskoristiti sve što je potrebno za provjeru vjernosti karizmama svojih osnivača. Nadati se da će znati svetački i hrabro ‘utjeloviti’ evanđeosku poruku u ovom vremenu i prostoru“ rekao je mons. Puljić. Nadbiskup je istaknuo i zadaće Vijeća za posvećeni život: koordinacija zajedničkih akcija i duhovnih i pastoralnih programa na planu zadarske nadbiskupije; to ne znači sužavanje pastoralnog angažmana nego usuglašavanje, naglasio je nadbiskup. Zatim godišnji plan mjesečnih rekolekcija redovnica i organizacija Redovničkog dana u nadbiskupiji; priprema mjesečnih rekolekcija redovnica u određenju predvoditelja slavlja, predavača i animiranja liturgijskog pjevanja; organizacija Dana posvećenog života koji će se ove godine u zadarskoj nadbiskupiji održati 1. veljače u crkvi sv. Šimuna u Zadru. Mons. Puljić je pohvalio prijedlog fra Diega da s inicijativama Vijeća i događajima koji okupljaju redovništvo na osobit način i intenzivnije budu upoznati i uključeni i kontemplativni redovi u zadarskoj nadbiskupiji; jer klauzurne sestre benediktinke u Zadru i Pagu ne pohode mjesečne rekolekcije, ali mogu pružiti domaćinstvo tom i drugim događajima, kada bi izmijenile iskustva i bile u zajedništvu sa susestrama iz mjesne Crkve u koju svaka zajednica ugrađuje plodno bogatstvo svoje karizme.