SVEĆENIČKA REKOLEKCIJA ZADARSKOG PREZBITERIJA

‘Razvoj obiteljskog pastorala kao podloga zauzimanju za obitelj’ tema je svećeničke rekolekcije održane u srijedu 1. prosinca u dvorani Sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. O temi je izlagao dr. Petar Krešimir Hodžić, voditelj Odbora HBK za obitelj, istaknuvši da je značajno osvijestiti i promicati vrednote braka i obitelji te probuditi svijest o građanskom i crkvenom poslanju obitelji. Dr. Hodžić je svećenicima predstavio i katehetske radionice koje su osim u pripremi nacionalnog Dana obitelji sadržaj za redovan obiteljski pastoral u župi. Mozaik obiteljskih prava čini sljedećih 14 naslovnih tema: Obitelji, u pravu si, (Do)živjeti brak kao vrednotu, Muškarac i žena – sloboda u jednakosti i različitosti, Mudrost odgovornog roditeljstva, Kultura života, Roditelji prvi i poglaviti odgojitelji, Dostojanstvo obitelji, Vjerska sloboda u obitelji i društvu, Društveno poslanje obitelji, Obiteljska politika po mjeri obitelji, Sklad obiteljskog života i rada, Obiteljski dom pogodan za život, Doseljene obitelji – dinamičan suživot te Volim obitelj. Struktura radionice u trajanju do dva i pol sata sastoji se od dijelova: uvod, molitva/pjesma, obrada teme, propitivanje i dijeljenje, biblijsko razmatranje, riječ učiteljstva, otkrivanje, ostvarenje, molitvene nakane i zadatak te zaključna molitva/pjesma. Dr. Hodžić je predstavio sažeti prikaz Povelje o pravima obitelji Svete Stolice iz 1983. g. čijih 12 članaka predstavlja temeljne postulate a iz perspektive Crkve zadiru u svaki dio bračnog i obiteljskog života. „Obitelji, u pravu si kad tražiš pomoć društva za rađanje i odgoj djece te da se ne diskriminiraju obitelji obogaćene brojnijom djecom; u pravu si kad tražiš primjerneo vrednovanje roditeljskog, osobito majčina rada u kući zbog njegova iznimna značenja za društvo; u pravu si kad tražiš jamčenje izvornog i neotuđivog prava roditelja da odgajaju djecu u skladu s ćudorednim i vjerskim uvjerenjima bez nametanja odgojno-obrazovnih sadržaja koji bi toome bili protivni; u pravu si kad očekuješ od medija da budu pozitivna pomoć u izgradnji društva i podupiru vrednote obitelji“ neka su od obiteljskih prava koje Ured HBK za obitelj potiče i želi da budu ostvarena i prepoznata, ako već nisu. „To su prava i proročki poziv obitelji kao institucije. Prava proizlaze iz Božjeg zakona, a svako pravo je sve više ugroženo“ upozorio je dr. Hodžić. Stoga su i katehetske radionice koje će biti trajan materijal u obiteljskom pastoralu „pokušaj  da progovorimo, jer hrvatski čovjek je pasivan. To je pokušaj da se počnemo izricati. Potrebno je znati argumentirano govoriti; svojim glasom utjecati na društvo, ne dopustiti da ono utječe na naš i život naše djece“ rekao je dr. Hodžić. “Opisujući strukturu obiteljskog pastorala prema Direktoriju za obiteljski pastoral Crkve u Hrvatskoj, dr. Hodžić je predstavio razinu HBK čija su tijela Vijeće i Ured HBK za obitelj; na biskupijskoj razini djeluju Odbor i Ured za pastoral braka i obitelji, crkveno bračno – obiteljsko savjetovalište, u dekanatu tijelo za obiteljski pastoral a u župi odbor za brak i obitelj. Djelatnici obiteljskog pastorala su biskup, svećenici i đakoni, redovnice i redovnici, laici specijalizirani za obiteljski pastoral te kršćanski supruzi, nositelji po sakramentu žendibe. Laici trebaju biti ljudski i stručno kompetentne osobe, a djeluju profesionalno, honorarno ili volonterski. Kad god se osniva obiteljska zajednica u župi, dr. Hodžić je preporučio ponudu kateheza Mozaik obiteljskih prava, jer i Sveta Stolica u preambuli Povelje o pravima obitelji kaže da prava osobe imaju društveni razmjer koji u obitelji nalazi svoj prirodni i životni izražaj; Katolička Crkva, svjesna da se dobro osobe ostvaruje kroz obitelj, uvijek je smatrala svojim poslanjem svim ljudima obznaniti Božji naum o ženidbi i obitelji upisan u ljudsku narav i braniti ih od svih koji ih ugrožavaju. Rekolekcija je počela pokorničkim bogoslužjem koje je u sjemenišnoj kapeli predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić.