ZADARSKI NADBISKUP BLAGOSLOVIO TEREN ZA GRADNJU CRKVE U PALJUVU

U četvrtak 25. studenog zadarski nadbiskup Želimir Puljić blagoslovio je teren za gradnju crkve u Paljuvu, susjednom mjestu Novigrada čiji mještani sudjeluju na misnim slavljima u Novigradu i nikad nisu imali svoj bogoslužni prostor. Zemljišnu česticu od deset tisuća četvronih metara dodijelili su hrvatska država i Općina Novigrad, a gradnju crkve će financirati Zadarska nadbiskupija i Općina Novigrad. Projekt je prijavljen i za program Ministarstva regionalnog razvoja jer je Paljuv mjesto potrebno razvojnog poticaja; nemaju ni ambulantu, a žele imati i crkvu. Crkva će se graditi pokraj spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i civilima iz Paljuva. Na spomen ploči su upisana imena osam žrtava branitelja i šest civila stradalih u Domovinskom ratu. „Simbolično je da crkvu želimo graditi pokraj imena i spomena onih koji su zaslužni da imamo domovinu i slobodu, da se možemo u miru i slobodi moliti Bogu“ rekao je mons. Puljić pohvalivši i sudjelovanje zbora mladih iz Paljuva koji pjeva i na misnom slavlju u crkvi u Novigradu. Žele pjevati i u svom mjestu, zbor daje nadu za ono što će sutra biti na mjestu predviđenom za novi Božji dom i budućnost pred nama, rekao je nadbiskup. O tragovima rata u Paljuvu svjedoče još uvijek prisutna upozorenja ‘Mine, oprez’. Teren buduće crkve će uskoro biti deminiran te će biti omogućeno slobodno kretanje na području podno Velebitskog lanca u blizini novigradskog mora. I za vrijeme blagoslova na susjednim terenima bili su stručnjaci iz Hrvatskog centra za razminiranje u procesu razminiranja paljuvskog područja. „Na mjestu gdje smo se  često okupljali u spomen naše braće izgradit ćemo crkvu. Neka nas blagoslove sv.  Kata i svi sveti, da savijemo  leđa i zajedno nosimo teret radova koji su pred nama“ rekao je župnik Novigrada don Pavao Zubčić radostan što će se do sredine prosinca ta zemljišna čestica razminirati  te će započeti radovi izgradnje paljuvske crkve.