BLAGOSLOV OBNOVLJENE SREDNJOVJEKOVNE CRKVE SV. KATARINE U NOVIGRADU

Drevna župa Novigrad svečano je proslavila svoju nebesku zaštitnicu sv. Katu na blagdan sv. Katarine u četvrtak 25. studenog, kad je zadarski nadbiskup Želimir Puljić blagoslovio obnovljenu srednjovjekovnu crkvu sv. Kate iz 14. st., najstariju crkvu u Novigradu. Nakon što 120 godina nije bila u liturgijskoj funkciji, jučer je u njoj mons. Puljić predvodio misno slavlje. Crkva se obnavljala deset godina sredstvima Ministarstva kulture RH s uloženih pola milijuna kuna a Općina Novigrad je uložila milijun kuna. „U djelu obnove starog Božjeg hrama svi smo sudjelovali. Radosni smo jer je to plod brojnih ruku i institucija. A narodna mudrost kaže ‘Bog blagoslivlje mnogo ruku’ – osobito kad su zajedno i u zajedništvu“ istaknuo je mons. Puljić. Slavlje koje govori o dubokim povijesnim korijenima počelo je svečanom procesijom koju je predvodio mons. Puljić središtem mjesta, s barjacima i kipom sv. Katarine iz župne crkve Porođenja BDM do crkve sv. Kate. Za to je vrijeme puk pjevao litanije svih svetih na pučkom novigradskom napjevu. „Procesija i pjevanje litanija simbolika je našeg života. Mi smo putnici, ali pratnjom svetih zaštitnika sigurni smo u hodu i idemo u kuću Očevu. Stari napjevi naših pradjedova iz davnih stoljeća i obnovljena crkva govore da nismo tu od jučer. Sve to vraća u prošlost, crkva kao da je oživljava, čujemo jeku naših predaka“ rekao je mons. Puljić dodavši: „Iako izvrgnuti opasnostima ne bojimo se jer netko se za nas zauzima, prati i brine. Božja snaga je prisutna, Bog je među nama, nadahnjuje nas i daje snagu. Ne dajte se zavesti“ poručio je nadbiskup vjernicima, jer je i Novigrad primjer teške povijesti našeg naroda. Svjedok je i crkva sv. Kate; izgrađena je 1393.  g. za vrijeme bana Butka Kurjakovića, zajedno s franjevačkim samostanom Mala braća. Turci su je srušili 1571. g. , te je obnovljena 1700. g., no potres ju je srušio 1891. g. „I mi sami smo nedavno morali svjedočiti vjeru naših otaca. Hvala Bogu da smo imali Katu koja je vjerna idealima dala život. Žrtvovala se. Nije se bojala neprijatelja. Bog ju je nadahnuo i onda kad su je pokušali odvratiti sumnjom kako Bog može biti razapet, da dokažu da je na krivom putu. No nije se predala, nadahnuta Duhom Svetim  pridobila ih je za sebe“ rekao je mons. Puljić. To je ponizilo tadašnjeg rimskog upravitelja te ju je podvrgnuo mučenju. Sv. Katarina, umrla za progona Dioklecijana, živi je svjedok da je znala komu je povjerovala i sad nas zagovara. „Potrebni su nam sveci, zagovornici i svetišta, mjesta u kojima se okupljamo, hranimo Božjom rječju kako bismo u svakodnevnom životu bili svjedoci onoga što smo povjerovali. Zato je crkvena mudrost ustanovila župne zajednice, kao prikladno sredstvo spasenja, da vjernici rastu u kreposti“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da zato treba posvetiti brigu oko rasta župne svijesti. Svi smo pozvani biti odgovorni za to što imamo i što nam je Bog darovao.

„Obnavaljujući taj hram zahvaljujemo Bogu za naše dične očeve koji se nisu dali zavesti. Ustrajali su i prenijeli nam što smo i mi dužni prenijeti drugima. Crkva je vjerovala da ne možemo sami. Bog nam je potreban. To je važno istaknuti u današnjem vremenu izazova, atmosferi kao da Bog ne treba. To je opasno kao i progonstvo naših očeva. Potrebna nam je svijest da bez Boga ne možemo“ poručio je nadbiskup Puljić, potaknuvši na slavljenje euharistije koja je stoljećima bila nadahnuće našim ljudima. „Stopama naših otaca želimo vjerovati u moć molitve i nasljedovati što su nam namrli u obitelji gdje su se molili i nedjeljom okupljali. To neka bude naše obećanje i u prigodi velikog događaja, kad dopuštamo da se opet u sakralnom objektu sv. Kate slavi euharistija“ zaključio je mons. Puljić u zahvalnosti za dar vjere, zemlje i naroda. Crkva se nalazi na brdskoj uzvisini tipičnoj za Novigrad, u prekrasnom ambijentu novouređenog parka mediteranskog i ljekovitog bilja u obliku skalinade, jučer također službeno otvoren. Uz liturgijska slavlja, prostor crkve će se koristiti i za kulturne događaje, izložbe i koncerte. Uz loklane vlasti, u slavlju je sudjelovao i državni tajnik Ministarstva kulture Zoran Šikić. Istaknuo je veliko povijesno i kulturno nasljeđe Novigrada te je najavio da će Ministarstvo dati 100 000 kuna za uređenje interijera župne crkve Porođenja BDM čija je unutrašnjost oštećena i trenutno je u skelama.