SUSRET ZBOROVA MLADIH FRANJEVAČKE PROVINCIJE SV. JERONIMA

Angažirana mladež iz sedam župa odnosno samostana uzduž hrvatske obale koji pripadaju Franjevačkoj provinciji sv. Jeronima sa sjedištem u Zadru okupila se u subotu 30. listopada u crkvi sv. Frane u Zadru na petom susretu zborova mladih Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri. “Sv. Franjo je bio Božji pjevač. Pjesma je snažno sredstvo a tradicija pjevanja u franjevaštvu velika. Arhivi su puni zapisa o samostanima koji su pjesmom njegovali ljubav prema Bogu, brojni franjevci su pjevali i skladali” rekao je u propovijedi misnog slavlja provincijal Josip Sopta, jer je misom započelo njihovo glazbeno zajedništvo. Istaknuo je vrijednosti o. Bernardina Sopte, vrsnog skladatelja i glazbenika te fra Ive Perana rekavši kako mnogi pjevaju njegove pjesme ne znajući da je on njihov autor. “On je postao pjesma hvale životu i počeo je proces njegova proglašenja blaženim. Vi sami postanite pjesma i pretvorite se u pjesmu hvale Bogu” rekao je provincijal mladima ohrabrivši ih u njihovim nastojanjima koja iziskuju puno truda. No kad pjevaju, nastupaju, obogaćuju susrete i druge ljude koji im izraze priznanje, vide da se uloženi trud isplatio. Bog se objavljuje i u znakovima u kulturi ljudi te su mnogi privučeni snagom pjesme koja im olakšava pobjede nad tamom srca, rekao je o. Sopta. Nakon mise sedam zborova izvelo je po dvije skladbe. Nastupili su vokalno-instrumentalni sastav iz Rožata sa skladbama “Zaštiti me” i “Zagrljaj ljubavi”, VIS župe Svete Trojice “Aba” sa splitskog Poljuda izveo je “Ako tebe nema” i “Svjetlo u tami”, zbor mladih župe sv. Jakova iz Trogira skladbe “Budi slobodan” i “Ohrabri se” a zbor mladih župe i samostana sv. Antuna Padovanskog iz Crikvenice “Bog je moj spasitelj” i “Zajedno smo”. Zbor FRAME iz župe sv. Nikole Tavelića s Krnjeva iz Rijeke izveo je “Bog te ljubi” i “Moj Otkupitelj je živ”, zbor mladih župe Srca Isusova sa zadarske Voštarnice “Molim te Gospodine” i “Samo tvoja ljubav Bože” a domaćini, zbor mladih zadarskog franjevačkog samostana Sv. Frane skladbe “Dolasci” i “Tvoje riječi”. Uvodno je framašica Katarina Pećar prisutnima rekla da ti mladi unose puno ljubavi i molitve u svoje susrete i pjevanje na župnim misama. U tim se zborovima izmjenjuju generacije no oni sve prebrode i nastavljaju kontinuitet pjevanja. Susret zborova nije nadmetanje nego druženje, izmjena rada, iskustva i pjesme. Ta mladež Boga slavi pjevajući na prikladan način i primjereno, a oni koji mole za mlade u njima mogu vidjeti uspješan plod svoje molitve, rekla je Katarina. Sutradan su se članovi zborova okupili u župi Srca Isusova na Voštarnici gdje su animirali misno slavlje.