ZADARSKI NADBISKUP KRSTIO PETO DIJETE U OBITELJI GRBIĆ

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić krstio je u nedjelju 31. listopada Mariju Melani, peto dijete u obitelji Matilde i Ivana Grbića u župi Rođenja BDM u Privlaci. «Naša mnogoljudna župa velikodušno Vas prihvaća. Počašćeni smo Vašom prisutnošću» rekao je privlački župnik Ante Sorić. Nadbiskup je izrazio radost što još jedno dijete postaje dio žive zajednice Božjeg naroda. Čestitavši roditeljima na otvorenosti životu i prijenosu pologa vjere djeci, nadbiskup je poželio svima da budu produžena Kristova ruka i sredstvo po kojem će Isus doći ljudima. «To će i našem životu dati novi smisao, a srce ispuniti radošću. Samo dobrota mijenja svijet i ljude. Dobrota obraća» rekao je mons. Puljić. Isusa se može susresti preko njegovih učenika i svjedoka a kršćani pritom imaju presudnu zadaću. «Plemenito ljudsko srce uvijek nađe načina kako pomoći. I mi smo pozvani biti plemeniti. Tko Krista susretne, ne ostaje ravnodušan. Postaje osjetljiv na pravdu i ljubav. Imamo povlasticu uvijek iznova susresti Krista u sakramentu ljubavi, euharistiji. Neka nas oduševljava njegovu ljubav nositi drugima» poručio je nadbiskup Puljić, ohrabrivši prisutne da po milosti Boga, izvora života, prenose ljubav darivanjem novih života. Prepreka brojnoj obitelji nije financijske naravi. Jer, tumačeći u homiliji evanđeoski tekst o Zakeju kojem je susret s Isusom promijenio život, nadbiskup je rekao da je Zakej shvatio kako novac i bogatstvo nisu sve što čovjek treba. «Puno vrijedniji su pravednost, mir u duši i mir s ljudima oko sebe. Puno vrijednija je ljubav prema siromasima i potrebnima. Zato mu imetak više ništa ne znači. On će vratiti nepravedno prisvojeno i dati višestruko. Zakej je susreo Isusa i obratio se» rekao je nadbiskup. Opisao je primjer Olge Deterding kojoj je susret s Isusovim revnim učenikom promijenio život. Bila je jedinica i baštinica bogatog britanskog naftnog milijardera, a u 28. godini je s društvom otišla na safari u Afriku. U Gabonu je među gubavim urođenicima srela liječnika i teologa dr. Alberta Schweizera, za svoje humano djelovanje dobitnika Nobelove nagrade za mir 1952. g. Potom se Olga  posvetila radu s gubavima a prijateljici je napisala: ‘Ovdje svi rade iz ljubavi. Što zatreba može se podignuti u mjesnoj trgovini. Novac ne prolazi kroz naše ruke. Crnci dolaze s obiteljima, a mi im besplatno pružamo stan, hranu i njegu. Ovo je zaista kršćansko mjesto na svijetu’. Olga je bila očarana primjerom požrtvovnog liječnika Schweizera. Doživjela je prosvjetljenje jer je vidjela da ima i drugih vrednota u životu koje mogu bolje ispuniti, nego sve što posjeduje. U njegovoj ljubavi prema siromašnim bolesnicima susrela je Krista i to joj je posve preokrenulo misli i život te se odlučila pridružiti plemenitom radu pomaganja potrebnima.