BOŽIĆNA MISA U KATEDRALI SV. STOŠIJE – PROPOVIJED NADBISKUPA Ž. PULJIĆA

Krist se rodio kako bi nas sve preporodio

1. „Mnogo puta i na više načina.. a u ove dane progovori nam u Sinu svome“. Dok nas pisac poslanice Hebrejima vodi u Betlehem gdje se Božić dogodio, u jednoj maloj zemlji Palestini, u narodu Izraelskom, u gradu Betlehemu, Ivan nas u svom evanđelju vodi na početke: „U početku bijaše Riječ. I Riječ bijaše u Boga; i Riječ bijaše Bog.. I sve po njoj postade!“ A onda odluči Otac nebeski progovoriti nam po Sinu svome. O tom otajstvenom događaju sve je rečeno one svete noći kad je na zemlju sišla svjetlost velika, a u djetetu Isusu dogodio se Božji dar ljudima, vremenima i svim narodima. Bog je, dakle, osobno „radi nas ljudi i radi našeg spasenja“ sišao s nebesa.

Na to nas vizualno podsjećaju jelke i jaslice koje smo postavili po našim domovima i crkvama. Zadar je ove godine imao izložbu „Krakovske jaslice“ u Gradskoj loži. U prigodi otvaranja izložbe (29. XI. 2016.) ravnatelj Povijesnog muzeja iz Krakova Michal Niezabitowski u svom kratkom obraćanju ustvrdio je kako njegovi sugrađani „vjeruju da se Isus rodio u Krakovu“.  Pri tom je pogledao prema meni i s umilnim glasom rekao kako se „nada da ja u svezi s time neću imati određenih zamjerki“. Kad su i mene pozvali reći prigodno slovo, izrazio sam radost što smo preko božićnih uradaka povezani s rodnom biskupijom dragog nam pape, svetog Ivana Pavla II. I dodao kako uz ono Isusovo povijesno rođenje u Betlehemu prihvaćam izjavu gospodina Mihala „da se Isus rodio i u Krakovu“. Jer, uzorci jaslica, obilježeni patriotskim, vjerskim i umjetničkim datostima, pokazuju ne samo poljsku božićnu tradiciju, već i dubinu vjere koja se u tom narodu dobro utjelovila i kulturu stvorila. Stoga, ako se Krist nanovo ne rodi u našim dušama, narodu i obiteljima, njegovo povijesno rođenje u Betlehemu ostat će događaj koji se pamti i prepričava.

2. A on nije došao samo zato da se o njemu samo priča i pripovijeda, već da se iznova u nama i kod nas rodi i sve nas preporodi. I kad god razmišljamo o čudesnom otajstvu Božjeg silaska na ovu zemlju, vjerom prepoznajemo u malom djetetu Božjeg Sina Isusa Krista. Nedokučiva tajna Božjega promisla budi u nama čežnju za nebeskim dobrima. Braćo i sestre u Kristu! Mi ćemo ovih dana pjevati u crkvama i po našim domovima drage nam božićne pjesme i razmišljati o tom neobičnom događaju. No, Isus koji je prije 2016 godina na zemlju sišao, utjelovio se i čovjekom postao, želi nam se iznova pridružiti. Želi nas pohoditi, blagosloviti i priključiti se našem obiteljskom zajedništvu.

On i ove godine poput tihog lahora hoda ulicama naših gradova i sela. Zove nas i traži. Kuca na vrata naših srdaca i domova. I nosi darove blagoslova i mira. Hoćemo li ga moći čuti od velikih briga kojima smo obuzeti i buke koja vlada oko nas. Hoćemo li čuti nebesku pjesmu radosti kojom anđeli veličaju i slave Boga i objavljuju mir ljudima na zemlji?! Predviđena četiri tjedna došašća bilo je pogodno vrijeme pripraviti sebe i svoje kako Isusa primiti i ugostiti u našoj sredini. To je ujedno prikladan trenutak zamoliti ga neka se i ove godine navrati kako bi čuo naš molitveni vapaj i osjetio da je on, doista, mir i čežnja duše naše.

3. Jer, on je osobno „radi nas ljudi i radi našeg spasenja“ sišao i našim bratom postao. U njemu su se „u živo“ susreli Bog i čovjek, nebo i zemlja; i to zauvijek. Zašto se Bog utjelovio? Zašto je postao čovjekom? Zašto je silazio s nebeskih visina u ovu našu dolinu suza? Zašto? Ostajemo zatečeni pred tim pitanjem i nemamo adekvatnog odgovora, osim slutnje da je to učinio jer je čovjeka volio. “Bog se utjelovio u ljudskoj povijesti jer se raduje čovjeku” govorio je sveti Ivan Pavao II. Bog se raduje čovjeku. Kako je to lijepo i utješno. U ozračju ove utješne istine i spoznaje upućujem svima svoju božićnu čestitku:

Čestit Božić svećenicima i Bogu posvećenim osobama; predstavnicima građanske vlasti; kulturnim i javnim djelatnicima; članovima hrvatske vojske i policije; obrtnicima i ratarima; našim pomorcima i vjernicima koji žive i rade diljem svijeta; i kršćanima koji po julijanskom kalendaru za 13 dana slave Kristovo rođenje; profesorima, znanstvenicima, učiteljima, odgojiteljima, vjeroučiteljima i bolničkom osoblju; djelatnicima obavijesnih sredstava; našim braniteljima, starcima i bolesnicima; posebice svim djelatnicima-laicima po našim župama, kao i svima koji se zdušno bore za dostojanstvo i prava čovjeka i obitelji, za slavu Božju i za čast Crkve njegove. Koristim prigodu zahvaliti na čestitkama koje sam primio običnom ili elektrojničkom poštom i SMS-om. Čestit Božić i mirom Božjim blagoslovljenu Novu 2017. godinu u kojoj neka nas Novorođeni obdari sve svojim darovima radosti, blagoslova i mira. Amen!

† Želimir, nadbiskup

Karedrala – Božić, 25. 12. 2016.