Tradicionalni božićni susret Klasične gimnazije Ivana Pavla II. Zadar u četvrtak 22. prosinca u sportskoj dvorani te škole okupio je njihove profesore i djelatnike, učenike, njihove obitelji i prijatelje, svećenike. Učenici su izveli scenski prikaz o temi milosrđa, na suvremen način uprizorivši povratak izgubljenog sina iz Lukinog evanđelja. Nakon lutanja u ispraznim izlascima, sin shvaća promašenost života temeljenog na ispijanju alkohola i nepotrebnom trošenju, odolijeva magijskoj ponudi sektaške duhovnosti koja kaže da je novac bog i zarobljava te nagovorima protivnima životu. Vraća se kući gdje ga otac čeka pun ljubavi.
„Onaj kome je iskazano milosrđe ne duguje ništa, osim eventualno zahvalnosti iz dobre namjere“ poručili su učenici. Tekst je napisala gimnazijalka Matea Kaleb u suradnji s ravnateljem gimnazije mr. don Antom Sorićem koji je rekao: „Bog se utjelovio da bi čovjeka učinio čovjekom. U školi se trudimo od djece učiniti ljude i sve zbog čega je Bog došao na svijet. Hvala roditeljima na pomoći, podršci i što su nam nekad korektiv“.
Sorić je zahvalio i duhovnicima gimnazije, don Stanislavu Wielinskom i don Tomislavu Dubinku. „Oni su u gimnaziji tihi, uvijek tu, prisutni, pripremaju učenike i ostale za blagdane ali i za druge duhovne sadržaje. U školi je duhovnik stalno na raspolaganju i s njima učenici, roditelji i obitelji mogu duhovno razgovarati“ rekao je Sorić poželjevši svima blagoslovljen Božić.
Učenike i školu je blagoslovio mons. Josip Lenkić, generalni vikar i kancelar Zadarske nadbiskupije. U prigodnom nagovoru je rekao da je Božić očitovanje Božje ljubavi koja je spasiteljica svih ljudi, pokazuje nam i približava Boga koji dolazi k nama, da bude s nama, Emanuel. „Bog dolazi da nas uzdigne, oslobodi, očisti, opere, da podigne našu palu ljudsku narav, da nam dokaže da je on Bog ljubavi. Očitovanje Boga ljubavi je izvor istinske radosti. Unatoč sredstvima povezanosti, daleki smo jedni drugima na ulici, radnom mjestu, u susjedstvu, školi pa i u vlastitoj obitelji.
Božić govori o ljubavi Boga pa i mi moramo pokazati konkretnu, vidljivu ljubav prema bližnjemu“ rekao je mons. Lenkić, istaknuvši da nas Božić poziva oprostiti uvrede i nepravde, približiti se jedni drugima, osjetiti se braćom i sestrama, pronaći osamljene, napuštene, prezrene. „Tako ćemo doživjeti pravu božićnu radost, usrećujući druge i sebe usrećiti. Božić je blagdan života, nade, mira. Objavila se Božja dobrota za život čovječji. Potrebno je to naglasiti kad je život prezren i ugrožen, kad živimo u civilizaciji smrti: ratovi, terorizam, mržnja, ubijanje nerođene djece, iskorištavanje i zlostavljanje, samoubojstva, pomanjkanje solidarnosti i pomoći potrebnima.
Rođenje djeteta budi u čovjeku nešto duboko ljudsko, novi život, novu nadu u obitelji, narodu i Crkvi“ naglasio je vikar, dodavši da je dijete Božji dar. U njemu je početak, klica i iskra novog svijeta. „Božić je posveta života, očinske i majčinske ljubavi, posveta obitelji, naroda i povijesti. Poziv je to da postanemo bratu brat i čovjeku čovjek, ali i više od toga, da ljubimo one koji nas ne ljube, da činimo dobro onima koji nama čine zlo, nepravdu. Poziv je to da živimo dostojanstvo svoje ljudske osobe, obitelji, dostojanstvo svoje narodne i crkvene zajednice“ poručio je mons. Lenkić.
Nakon navještaja Proslova iz Ivanovog evanđelja, vikar je blagoslovio prisutne uz molitvu da čuvamo svoje obiteljsko i kršćansko zajedništvo, da radosno vršimo kršćansko poslanje u svijetu, da odgovorno brinemo jedni za druge i za ono što nam je potrebno za vremeniti i vječni život. „Kroz Godinu milosrđa vidjeli smo kako se Bog saginje nad nas. Neka nam Gospodin pomogne da u poniznosti i poslušnosti budemo živi udovi Crkve, riječju i primjerom svjedoci evanđelja“ potaknuo je mons. Lenkić koji je božićnu i novogodišnju čestitku uputio u ime zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića.
Nadbiskup nije mogao biti na proslavi kako to uvijek čini, jer je sudjelovao u svečanosti 950. obljetnice prvog spomena grada Šibenika. Nastupio je i Zbor Klasične gimnazije pod ravnanjem prof. Grge Ivkovića. Održana je i tombola prodaje prigodnih artikala koje su izradili gimnazijalci a prihod je namijenjen za njihov školski fond Gorušičino zrno čijim se sredstvima pomažu polaznici slabijeg imovinskog statusa u toj školi.
Ines Grbić