ZADAR: OBRED PALJENJA PRVE ADVENTSKE SVIJEĆE U CRKVI SV. ŠIME

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Svjetlo je znak naše čežnje za Bogom i njegovom puninom u vremenu kad se brzo gase nade a čežnja za konačnim smislom biva sve veća“ rekao je don Josip Radojica Pinčić, župnik katedralne župe sv. Stošije u Zadru, predvodeći obred paljenja prve adventske svijeće u subotu 26. studenog u crkvi sv. Šime u Zadru. U Šimunovom svetištu i ovoga će se došašća četiri subote okupljati vjernici i svećenici iz župa grada Zadra, zajednički sudjelujući u obredu paljenja adventskih svijeća. Prvu svijeću su upalili supružnici Silvija i Vedran Bukulin, angažirani vjernici iz katedralne župe sv. Stošije.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U nagovoru je don Josip rekao kako prvi dio došašća navješćuje drugi Kristov dolazak koji će se dogoditi na kraju svijeta, a drugi dio došašća podsjeća nas na prvi Kristov dolazak u ljudskom tijelu koji ćemo proslaviti Božićem. „Vjera u Isusov ponovni dolazak na ovaj svijet u njegovoj božanskoj sili i slavi neprestano nas potiče na ozbiljnost življenja i spremnu borbu protiv grijeha i zla. Potiče nas na obraćenje. Kršćanin očekuje novi svijet koji će nastupiti Isusovim dolaskom“ istaknuo je don Josip, dodavši da to očekivanje nije pasivno, da Bog nešto učini. Kršćanin je pozvan aktivno se uključiti u pripremanje Isusovog dolaska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Sv. Pavao kaže, iskupljujte vrijeme. Svako vrijeme stavljeno u službu ljubavi je iskupljeno, istrgnuto je iz vlasti Zloga i stavljeno u službu Boga. Lako se umorimo, obeshrabrimo, razočaramo, zadrijemamo. Došašće je važno vrijeme, ono nas budi, potiče i hrabri, podsjećajući nas da je u Kristovom ponovnom dolasku naša nada i da je u Kristu naša utjeha“ rekao je don Josip, upozorivši da se prije predbožićne trke treba zaustaviti nad ozbiljnim temama koje žele potaknuti na duhovnu obnovu i pročišćenje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Riječ došašće znači dolazak. Uzalud slavimo Isusov prvi dolazak prije 2016 godina, ako nespremni dočekamo njegov drugi dolazak. Taj dolazak će biti sudbonosan za svakog čvojeka. Na njega su mnogi zaboravili, zaspali, opustili se. Ovaj svijet živi kao da će trajati dovijeka i kao da nikome neće polagati račune. Kršćani su u takvom svijetu pozvani živjeti odgovornije, ozbiljnije, savjesnije, poštenije. Zato nas došašće želi probuditi. Želi nas osvijestiti da se trgnemo. Želi nas opomenuti i podsjetiti“ poručio je katedralni župnik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U tom smislu, svaka zornica podsjeća nas da valja biti pripravan od zore do mraka, dane treba ispuniti dobrim djelima, molitvom i klanjanjem. „To će nas učiniti pripravnima u svakom trenutku, jer ne znamo dana ni časa. Isus nas upozorava da pazimo da nam srca ne otežaju u proždrljivosti, pijanstvu i životnim brigama. Oko nas se upravo za to stvara ambijent. Po gradovima se stavljaju kućice u kojima će biti dostatnoga za to. Čovjek lako život pretvori u trku za užicima, jelom i pićem. Nekima život  prolazi u zaokupiranosti zemaljskim stvarima i samo se njima raduju. Zato nije čudo što su stavili da advent traje od 27. studenog do Bogojavljenja. A gdje je Božić? Nema Božića? Čudno“ upozorio je don Josip. Smatra da problem nastaje kad nas stvari od ovoga svijeta zarobe, kad izguraju iz našeg života najvrijednije, „a sve to pokušava izgurati iz našeg života baš Božić“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Moramo se oduprijeti takvom mentalitetu. Sve što činimo, ne radimo uzalud. Pobjeda je već osigurana. Kršćanin zna da mu život ne smije biti uzalud, proći u sebičnim interesima, bez osjećajnog ponašanja, pokore, nezahvalnosti. Vrijeme ne smije trošiti na zlo, ne smije odustajati od umiranja grijehu. Takav život spreman je u svakom trenutku susresti se s Kristom. Takav čovjek je spreman podijeliti s drugima, znajući da je sve čega se odrekao za drugoga, pohranio kao svoje blago na nebu. Njegov život je trud da opravda dobrotu, milost i oproštenje koje od Boga prima i ovog došašća“ rekao je don Josip, potaknuvši vjernike da dopuste da nam u došašću navještena Božja riječ bude poticaj da poradimo na sebi, pomognemo drugima da se Isusov dolazak dogodi u srcu, kako bismo na taj način bili spremni i za drugi Kristov dolazak.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Neka nas Gospodin tim svjetlom nadahnjuje i prosvjetljuje ovog došašća. Da ne padamo pod utjecaj vanjskoga, pod utjecaj kućica po gradu, nego nastojimo biti služitelji Božje riječi u vlastitom životu i pomoći drugima da se kod njih dogodi Božić“ potaknuo je don Josip.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U poticaju da se naučimo zahvalnosti za dar života, da osjetimo poziv koji je Bog podario svakom čovjeku, živjeti život ljubavi koju nam je Krist darovao, don Josip je rekao da je upaljeno svjetlo znak molitve i blagoslova. Potaknuo je da zahvalimo Bogu za ljude i događaje koji pomažu naš rast s Kristom, da uklanjamo tamu iz života  i budemo blagoslov drugima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Silvija Bukulin je u katedralnoj župnoj biblijsko-liturgijskoj grupi, a Vedran je voditelj katedralnog zbora mladih Anastazija. „Zahvaljujemo Bogu na milosti paljenja prve svijeće. Želimo svim obiteljima da im sveto vrijeme došašća bude blagoslovljeno, ispunjeno dobrim djelima, milosrđem i svime za čime kršćani žude. U tom vremenu više razmišljajmo o sebi, trudimo se biti bolji i živjeti kršćanski život u punini“ rekla je Silvija Bukulin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pjevanje su predvodili župni zborovi iz Gospe Loretske u Arbanasima i sv. Ante na Smiljevcu u Zadru, pod vodstvom s. Antonele Malenice.