ZADARSKI NADBISKUP PREDVODIO MISU ZORNICU U KATEDRALI SV. STOŠIJE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prvu misu zornicu u došašću u ponedjeljak 28. studenog u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Tom misom u katedrali nadbiskup započinje svoj adventski pohod župama grada Zadra i izvan njega, svaki dan u došašću predvodeći zornicu u nekoj drugoj župi u zadarskoj nadbiskupiji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tragom evanđeoskog navještaja, u propovijedi je mons. Puljić rekao: „U susretu sa satnikom Isus je doživio ono radi čega je došao na ovaj svijet. Došao je da ljudi povjeruju. Došao je da ljudi budu ispunjeni nadom da život nije u našim rukama, nego u Božjim. Bog svime upravlja. Isus je došao navijestiti tu istinu o svome Ocu koji vodi brigu o nama. Nijedna vlas s naše glave ne pada bez njegovog znanja i njegove volje. Zato Isus hvali tog satnika“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nadbiskup je podsjetio na Kristove riječi pohvale satnika kad je otišao kući, apostolima i nazočnima: ‘Ne nađoh takve vjere’. „Blago tebi, satniče, što si povjerovao. Crkva je njegovu rečenicu usvojila da je postala sastavni dio svete liturgije. Svaki put prije pričesti, kažemo ‘Gospodine, nisam dostojan da uniđeš pod krov moj…’ Reci samo jednu riječ i bit će ozdravljen sluga tvoj. Ne zna se tko je u tom susretu bio radosniji. Satnik koji je čuo svoju uslišanu molitvu, kako se obradovao kad  je s vjerom došao Isusu, nakon što ga je izvijestio o tužnome da njegov sluga leži u bolima ili Isus, da je naišao kod njega na toliku vjeru“ rekao je nadbiskup.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istaknuo je da je početak došašća obilježen navještajem radosti i poziva za odlazak u dom Gospodnji, što se događa i u misama zornicama. „Prorok Izaija ima viđenje da će se dogoditi nešto lijepo što će promijenti mišljenje i djelovanje, što će toliko djelovati da će mačeve pretvoriti u plugove, koplja u srpove. Više jedni druge neće vrijeđati. A intonacija je poziv. Zbog toga pođimo u dom Gospodnji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sličnu misao ponavlja i psalmist ispunjen radošću koje sveto vrijeme došašća nudi duši, pa se rano probudimo i krenemo slaviti euharistiju, baš u svjetlu tog poziva, hajdemo radosno u dom Gospodnji. Bog voli veselog darovatelja. Drago mu je ako je ono što mu poklanjamo od srca i ako to činimo s radošću“ poručio je nadbiskup Puljić. U misi su sudjelovali i sjemeništarci Zmajevića predvođeni svojim rektorom don Antom Dražinom.