Na blagdan sv. Krševana, zaštitnika grada Zadra, u četvrtak 27. studenog, pred iznimno velikim brojem posjetitelja u Arheološkom muzeju Zadar svečano je otvorena izložba i predstavljen katalog izložbe učeničkih radova „Crkve u staroj jezgri grada Zadra – otete zaboravu“.
Na otvorenju izložbe nazočnima su se obratili Marina Brkić, voditeljica Odjela za marketing i odnose s javnošću Arheološkog muzeja Zadar, ravnatelj Arheološkog muzeja Zadar dr. sc. Jakov Vučić i profesorica Elvira Katić, knjižničarka Klasične gimnazije Ivana Pavla II.
Izložbu je svečano otvorio zadarski nadbiskup mons. dr. Želimir Puljić koji se mnogobrojnoj publici obratio i prigodnim govorom. „Otimati nešto zaboravu“ znači sjećati se i pamtiti. A veliki dio našeg narodnog i vjerničkog pamćenja odvijao se oko sakralnih prostora, uz nedjelju kada se oblačilo i nosilo svečano „misno odijelo“. Sačuvane narodne nošnje potvrđuju da je nedjelja bila dan druženja, molitve i pučkoga veselja, o čemu svjedoče sačuvani izlošci po muzejima.
Pohvalno je stoga što Muzej, koji „nabavlja, čuva, izlaže i promovira kulturno-povijesno naslijeđe“, i ovim projektom pokušava oteti zaboravu „Crkve u staroj jezgri grada”. Budući da je provedena anketa (rujan 2016.) pokazala kako većina (90%) upitanih nije bila upoznata s tim starim crkvama, a preko 93% ih je očitovalo želju nešto naučiti o njima, motivacija na projektu je rasla i bila opravdana.
Rad i ostvarenje ovoga projekta nije bio anoniman. U njemu je bilo uključeno osam učenika Klasične gimnazije Ivana Pavla II. i osam studenata s Odjela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru. A ostvaren je uz zauzetu i dobru suradnji s djelatnicima ovoga muzeja.
Skupina tragatelja, dakle, odabrali su osam crkava kojima se izgubio ili se gubi svaki trag. No, da se ne izgube u tom labirintu nepoznanica i nejasnoća oni su uz troje vrijednih živih djelatnika Arheološkog muzeja: knjižničara Marunu i Bunju, te muzejskog pedagoga Kucelina pozvali u pomoć i petoricu uglednih pokojnih znanstvenika koji su u svojim napisanim djelima ostavili neke tragove o zaboravljenim crkavama. To su Carlo Federico Bianchi, Vitalian Brunelli, Giovanni Smirich, Carlo Cecchèlli i Ivo Petricioli. Projekt nije mogao ne uspjeti kad su se udružile takve snage srednjoškolaca i studenata, a ruku im pružili kompetentni stručnjaci iz prošlosti i sadašnjosti.
Stoga iskrene čestitke u ostvarenju ovoga zajedničkog djela. U ozračju svečanosti našega zaštitnika svetoga Krševana, kada se uz druge događaje odvijaju i „Krševanovi dani kršćanske kulture“ i ovaj projekt može biti pridružen tom programu.“
Ova izložba, koja predstavlja osam u potpunosti nestalih crkava koje su se nekad nalazile u staroj jezgri grada Zadra, nastala je kao rezultat istraživačkog projekta koji je realiziran kroz uspješnu suradnju Arheološkog muzeja Zadar, Klasične gimnazije Ivana Pavla II. i studenata Odjela za povijest umjetnosti sa Sveučilišta u Zadru.
Koordinatorice projekta i autorice kataloga izložbe su Marina Maruna, viša knjižničarka Arheološkog muzeja Zadar, Željka Kucelin, muzejska pedagoginja Arheološkog muzeja Zadar i profesorica Elvira Katić, knjižničarka Klasične Gimnazije Ivana Pavla II.