STANOVI U ZADRU: BLAGDAN KRALJICE MIRA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Blagdan Marije, Kraljice mira svečano je proslavljen u ponedjeljak 22. kolovoza u župi Kraljice mira na Stanovima u Zadru večernjim koncelebriranim slavljem koje je u župnoj crkvi predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Suslavili su don Tomislav Sikirić, župnik Stanova i dekan dekanata Zadar Istok i desetak svećenika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nakon mise nadbiskup je predvodio i procesiju s kipom Marije okrunjene, s Isusom u naručju i žezlom u ruci, a za vrijeme ophoda tim gradskim predjelom svećenici i puk su pjevali marijanske pjesme. „Ta je liturgija odraz nebeskog glasa i radosti, aleluja zbog povijesnog pristanka Marije bez kojega ne bi bilo Isusovog rođenja, kršćanstva ni našeg spasenja. S pravom Mariju častimo i radujemo se što je kao skromna službenica surađivala s Božjim planom“ rekao je mons. Puljić, potaknuvši prisutne da zahvale Mariji za sve darove koje je svojim zagovorom i pomoću udijelila ljudima i Crkvi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Mariji na nebo uznesenoj pripada mjesto uz Krista Kralja i Gospodara nad Gospodarima. Stoga zemaljska Crkva nakon uznesenja slavi blagdan Kraljice mira i svemira. Pučka pobožnost izražava tu vjeru zadnjom desetkom slavne krunice ‘Koji te je Djevice, na nebu okrunio’. Simbolizam zlatne krune kakvu stavljamo na Gospine kipove i slike tek je zemaljska slika dostojanstva koje Mariji daje Bog na nebesima“ rekao je nadbiskup Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podsjetio je i da neke biblijske stranice najavljuju Mariju kao kraljicu neba i zemlje. Pritom je spomenuo proroka Miheja koji, kad govori o Mesijinom rođenju, najavljuje ga kao ‘kneza mira koji će rasprostrijeti svoju vlast sve do krajeva zemlje’. Nju ‘koja ima roditi toga Kneza’ opisuje kao ‘Vladarica – majku’ (Mih 5, 3). U vrijeme kralja Davida u Jeruzalemu se iskazivalo osobitu čast kraljici majci, osobito pri ustoličenju novog vladara.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„U tom vidu nastao je i Psalam 45., kao svadbena pjesma s proročkom najavom mesijanskog Kralja koji će biti najljepši od sinova ljudskih. Njemu će Jahve dati božansko prijestolje kroz vjekove. U ritmu psalma opisana je i kraljica majka: ‘S desne ti je kraljica u zlatu ofirskom’, što se odnosi na Mariju kojoj kao Kraljici Majci pripada biti s desna u nebeskim dvorovima“ istaknuo je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Navještaj arkanđela Gabrijela u evanđelju zapravo je poruka Mariji da će roditi Kralja kojem će ‘Bog dati prijestolje oca njegova Davida, i on će vladati nad domom Jakovljevim dovijeka, a njegovu kraljevstvu neće biti kraja’ (Lk 1, 32), rekao je nadbiskup. „U tom tekstu objavljeno je i ono što slavimo: Marija je Kraljica Majka u kraljevstvu svoga Sina Isusa Krista čijem kraljevstvu nema kraja. Uz te biblijske stranice zanimljiva je i otačka predaja koja Mariju naziva Kraljicom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pisac Efrem kaže da je ona  Majka  Kraljeva, Ivan Solunski proširuje taj naslov u veliku Gospodaricu čitavog svemira. Ivan Damaščanin u himnu Marijinog uznesenja kliče: „Ti si, o Kraljice i Gospodarice, prava Božja Majka, bila uznesena u kraljevske nebeske odaje”. Slično kaže sv. Bonaventura: Ako je dostojno da Sin iskaže Majci čast, dostojno je da joj udijeli kraljevsko prijestolje“ rekao je nadbiskup, dodavši da i Lauretanske litanije koje se pojavljuju prvi put oko 1200. g. ispovijedaju da je Marija Kraljica svih nebesnika: anđela, patrijarha, proroka, apostola i svih svetih.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

To potvrđuju i brojni himni u čast Kraljice nebeske, Zdravo Kraljice, Rajska kruno, rajska slavo, anđeoska Djevo zdravo (12. st.) te Kraljice neba, raduj se (uskrsna antifona iz 13. st.). „Petar Kanizije lijepom sintezom sabrao je razloge za Marijine naslove kao kraljice. Ona je najprije, kaže on, porijeklom od Davidove loze, a njezin Sin je Kralj nad kraljevima i Gospodar nad gospodarima. Zbog toga je ona s desna Sinu na nebeskom prijestolju uzdignuta iznad svih anđela i ljudi“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da tradicija i predaja o Kraljici Gospodarici nikad nije bila osporavana. U 20. st. potvrđena je u spisima Učiteljstva Crkve.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Liturgijski spomen BDM Kraljice koji se slavi 22. kolovoza ustanovio je papa Pio XII. 1955. g. „Pio XII. je nakon dogme o Marijinom uznesenju okružnicom Ad caeli Reginam uspostavio blagdan Kraljice svemira. Nju, najponizniju od svih stvorenja, neznatnu službenicu Gospodnju, učinio je kraljicom neba i zemlje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teološke razloge tog blagdana ovako je obrazložio: Kao što se Krist naziva novim Adamom i našim Kraljem, na sličan način govori se da je Marija Kraljica koja je kao Gospodarica s Kristom sve obnovila. Ona dostojanstvom nadilazi stvorene stvari pa joj i pripada prvo mjesto iznad svih stvorova“ rekao je nadbiskup Puljić, zaključivši: „Svjesni njene važne uloge u povijesti spasenja, molit ćemo je neka čuva roditelje i odgojitelje, biskupe i svećenike, mlade i stare i sve odgovorne u društvu i državi. Neka svima učvrsti nadu i ojača međusobnu ljubav kako bismo ustrajali u vjernosti Kristu i Katoličkoj Crkvi“.