SUSRET KARDINALA VINKA PULJIĆA I ZADARSKOG ŽUPANA STIPE ZRILIĆA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kardinal Vinko Puljić, vrhbosanski nadbiskup, pohodio je u srijedu 11. svibnja ured zadarskog župana Stipe Zrilića u zgradi Zadarske županije gdje je u pratnji zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića održan susret između kardinala Puljića i župana Zrilića u pratnji njegovih suradnika, pročelnika Odjela za društvene djelatnosti Zadarske županije Ivana Šimunića i Marine Dujmović Vuković, pročelnice Ureda zadarskog župana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tom je prigodom župan Zrilić uručio kardinalu iznos od 50 000 kn pomoći za Vrhbosansku nadbiskupiju. „Ne gledamo na količinu, nego da nismo zaboravljeni. Ne znači da količina nije bitna, ali najvažnije je da kao Hrvati u BiH nismo zaboravljeni“ rekao je kardinal Puljić u zahvalnosti županu na podršci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŽupan Zrilić je ponudio pomoć ljudima u BiH u savjetovanju, da kardinal posreduje tu informaciju ukoliko im zatreba pomoć kod ustrojstva obiteljskih i poljoprivrednih gospodarstava, jer Zadarska županija poznaje kako organizirati tu strukturu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rekao je to budući da je kardinal Puljić u razgovoru istaknuo: „Potrebno je stvoriti novi mehanizam za opstanak. Važno je stvoriti obiteljska gospodarstva, da se stvaraju gospodarstvene zadruge proizvodnje i plasiranja robe. Nemamo stabilne vertikale kao države koja bi sve vodila i svime upravljala jednako. Problem je nejednakosti i nejednakopravnosti u BiH“ upozorio je kardinal Puljić, istaknuvši da je važan narod, ali praksa pokazuje kako se važnijim pokaže kuda ide stranka, a ne narod.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istaknuo je značaj vladavine zakone na svim prostorima, rekavši kako Hrvati u Republici Srpskoj nemaju nikakvih prava. Iznio je podatak da je u Vrhbosanskoj nadbiskupiji 1991. g. bilo 528 000 katolika, a sada ih je 180 000. „U četrdeset župa živi manje od dvjesto vjernika. Treba to održavati. Ne može ih se ostavljati na milost i nemilost. Stariji ljudi se vraćaju, mladi ne. Život starih je na leđima župnika, dotle da im župnici idu mijenjati posteljinu“ rekao je kardinal Puljić, istaknuvši značaj caritasa koji se brine o kućnoj njezi te će otvarati i nove socijalne domove.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Glede popisa stanovništva u BiH, kardinal je rekao kako postoji realni popis kojim raspolažu župnici a učinjen je s obzirom koliko ljudi zaista i živi gdje su prijavljeni te službeni koji je rađen temeljem postojanja imovine, a ljudi ne žive u tim kućama.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Naš čovjek je izgubio svijest da što je krvlju obranio, sada tako bagatelno ostavlja. To je naš problem, kao i odgoj za žrtvu. Roditelji su odgajali ljude da uživaju. Kad ne mogu uživati, oni bježe. Ljudi koji nisu sposobni za žrtvu, ne mogu biti kreativni. Taj mentalitet moramo mijenjati“ istaknuo je vrhbosanski nadbiskup. U Zadarskoj županiji u Benkovcu, Karinu i Gračacu žive doseljenici iz BiH prognani tijekom rata, te je župan Zrilić rekao kako se ljudi koji su odatle bili otišli, sada vraćaju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na susretu je kardinal ponovio kako za narod u BiH često kaže: „Mi smo sitniš u rukama velikih sila s kojim se oni potkusuravaju. Veleposlanici SAD-a, Francuske, Engleske, Njemačke i Rusije daju smjernice visokom predstavniku u BiH. To je interesna koncepcija“ rekao je kardinal Puljić. Župan Zrilić je istaknuo kako je sfera sigurnosti najbitnija, da ne ovisi o pojedincima. Sudstvo treba biti nezavisno, jednako u postupanju prema svima, da sustav sam sebe kontrolira, a ne ljudi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Glede opasnosti od islamskog fundamentalizma iz BiH za Hrvatsku, kardinal Puljić je rekao kako „islamski fundamentalizam nije niknuo među BiH muslimanima koji su tu i prije živjeli, nego se pojavio dolaskom ekstremista tijekom rata, vehabija“, otkad je stvorena ta opasnost. Podsjetio je i kako muslimani u Hrvatskoj hvale da je kao primjer i za druge zemlje riješen status muslimana u Hrvatskoj.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Istaknuo je kako je zakon u BiH odredio da se nitko drugi osim Katoličke Crkve, Pravoslavne Crkve i Islamske zajednice u BiH službeno ne može registrirati kao zajednica vjernika s pravom djelovanja. Ipak, državna tijela su registrirala i druge islamske zajednice koje zastupaju radikalniji islam od dosadašnjeg u BiH.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Izdanjem dopuštenja od strane BiH državnih tijela muslimanima koji se registriraju u sudovima, a ne u službeno priznatoj Islamskoj zajednici u BiH, omogućuje se njihovo odvojeno djelovanje od službeno postojeće Islamske zajednice. Tome se usprotivilo i vodstvo Islamske zajednice u BiH sa svojim odgovornima. Kardinal Puljić je rekao da je država koja je nove islamske zajednice registrirala to dužna i riješiti.