IZDANA KNJIGA “ŽUPA ŠKABRNJA”

Župa Uznesenja BDM u Škabrnji izdala je vrijednu foto-dokumentarističku knjigu “Župa Škabrnja” autora Ante Milkovića, angažiranog škabrnjskog vjernika laika. Na 225 stranica opisao je crkveni i duhovno društveni život tog ravnokotarskog mjesta, simbola mučeništva u Domovinskom ratu. U prvom poglavlju opisuje život župe, s imenima škabrnjskih župnika od 17. st. do danas, kao graditelja i branitelja hrvatskog identiteta te stradalničke župe. Opisuje  izgradnju i rušenje župne crkve Uznesenja BDM (1932-1992), blagoslov novih zvona i opremanje nakon obnove, štovanje Gospe kao škabrnjske zaštitnice, zajednicu za duhovna zvanja ‘Dobri pastir’. U želji da su na jednom mjestu sabrani osnovni podaci, a nakon desetljeća nitko nije ništa napisao o Škabrnji, Milković je želio opisati karakteristike mjesta u kojem su i crkve sv. Marije i sv. Luke, a inicijativom župnika Borisa Pedića župljani su postavili i križeve krajputaše. Milković spominje i posjet hrvatskih biskupa Škabrnji za vrijeme njihovog zasjedanja u Zadru 2004. g. U drugom poglavlju sažeto prikazuje Domovinski rat, angažiranost Škabrnjana u obrani te žrtvu po masakru nedužnih civila 1991. g. Osobito je potresno vidjeti slike ubijenih Škabrnjana, uglavnom staraca. U poglavlju ‘Nakon Domovinskog rata’ opisuje povratak u Škabrnju, obnovu i dostojni pokop žrtava nakon ekshumacije iz masovne grobnice. Uz gospodarski razvoj, opisana je i osnovna škola te kulturni i sportski život Škabrnje. Knjiga nije znanstveno povijesno djelo nego spomenar o prošlosti i sadašnjosti župe. Povod njenom izdavanju je činjenica da mnogi koji pohode Škabrnju ne znaju osnovno o tom simbolu domovinskog stradanja. Svima koji ih pohode, osobito 18. studenoga, župljani žele pružiti knjigu koja oživljuje sjećanje na povijesne događaje i ljude jer se uvijek javlja pitanje točnih informacija. Njegujući osobnu predaju želi biti poticaj u jačanju odgovornosti za vrednote zbog kojih su Škabrnjani patili i umirali. U predgovoru knjige župnik Pedić izražava nadu da će taj kronološki povijesni vodič mnoge potaknuti na razmišljanje i djelovanje, jer su molitva, vjera i križ pratitelji Škabrnjana od davnina. “Koliko god namijenjena upoznavanju gosta sa župom, toliko je i samim Škabrnjanima da, kročeći ovim svijetom, imaju uzdignutu glavu ponosa na svoju prošlost ali i svijest odgovornosti za budućnost” poručuje don Boris. Kao sudionik Domovinskog rata Milković je upoznat sa svim događajima, a pišući o Škabrnji autentično je dočarao hrabrost duha cijelog hrvatskog naroda. Milković se dragovoljno uključio u obranu 1991. g. i djelatnik je Policijske uprave zadarske. Prvi je predsjednik Općinskog vijeća Škabrnje i načelnik Općine Škabrnja koji je tu dužnost obavljao volonterski. Odlikovan je spomenicom Domovinskog rata, domovinske zahvalnosti i Medaljom ‘Oluja’. Autor je još jedne knjige o Škabrnji u Domovinskom ratu, ”Naša Škabrnja 1991-2001′.