OSNOVANA ZAJEDNICA MLADIH ŽUPE BL. ALOJZIJA STEPINCA U ZADRU

Zajednica mladih župe Bl. Alojzija Stepinca na Bilom Brigu u Zadru plod je dva ovogodišnja cvijeta Crkve u Hrvatskoj: u godini proslave 50. obljetnice smrti našeg blaženika i mučenika, a nakon SHKM-a u Zadru, trideset mladih u Stepinčevoj župi u Zadru svakog četvrtka počelo se sastajati u svojoj malenoj montažnoj crkvi, koju oni čine velikom Crkvom, u župi koja se utječe Stepincu za pomoć u gradnji pastoralnog centra. Pripremali su kateheze i volontarijat za SHKM, na samom susretu po gradu ponosno pronosili veliku sliku svog zaštitnika, a nakon njega žele se i dalje redovito viđati i moliti na tjednim susretima koja traju barem sat i pol. Iznesu svoje sumnje, pitanja vjere, razmišljanja, meditacije, pjevaju uz gitaru, priređuju projekciju filma poput Lurda, a ‘nije im problem ni krunicu izmoliti’. Svesrdno ih podržava župnik Dario Tičić i župni vikar, voditelj don Zoran Topalović. Posebnost prva: inicijativa je došla od mladih, ne od svećenika. “Jako sam iznenađen time. Iskustvo govori da mi moramo biti ti koji okupljaju, trebaju ponuditi, a ovo su učinili oni sami. Imaju veliku želju, to je stvarno nešto njihovo. Otvaraju se, neki čak i nisu baš redoviti u crkvi, no dolaze na te susrete. Dajem naglasak na to da se oni izraze. Kad svećenik vodi slušaju ga, ali i sami sudjeluju, daju se dosta u to. Oni predlažu, usmjeravaju, ja koordiniram. Otvoreni smo nečem što je dobro. Nije problem za njih izdvojiti. Dao Bog da je više grupa. Odvojio bih i više vremena, samo da ih je skupiti” kaže don Zoran. I u Kupres su uzvratili posjet mladima koji su boravili u njihovoj župi za SHKM, Kuprešani i domaćini redovito se čuju. Posebnost druga: u grupi je puno više mladića nego djevojaka. “To je baš zanimljivo. Baš sam pitao dečke kako to da nas toliko ima, di su cure. Ali siguran sam da će i cure doći. Ne znam kako i zbog čega, možda nas zbog bl. Alojzija ima više dečki” kaže izabrani predsjednik zajednice Marino Jurjević (26): “Osjećam poticaj da tako bude, da potičem mlade, da se okupljamo. Pitao sam ih bi li se željeli nastaviti okupljati. Svi su bili oduševljeni i rekli ‘To želimo, to želimo!’. Našli smo se odmah prvi četvrtak nakon SHKM-a. Predložio sam župniku i don Zoranu, svidjela im se ideja. Bolje smo se upoznali, postajemo bliskiji i jači u zajedništvu, to je prijateljstvo na višoj razini. Mladi su zaista oduševljeni što se nalazimo. Nije bilo napasti da odustanemo. Govore ‘Jedva čekam večeras, jedva čekam četvrtak da se nađemo'” kaže Marino, student Pravnog fakulteta, zaručnik pred ženidbom i košarkaš KK Borik-Puntamika. Posebnost treća: u toj grupi od 13 do 33 godine, od osmoškolaca do radnika, puno je sportaša: Ivan i Marko su nogometaši, Erik brani, Stipe je u boksu, imamo i karate, ima nas svugdje. Prekrasno je. Drago mi je zaista da ima mladih koji žele živjeti vjeru, imaju vjeru i žele je podijeliti s drugima. Kroz susrete ćemo produbiti vjeru i odnos s Bogom. Puno mi znači da se vidi da nas ima, da ima mladih koji žele živjeti kršćanski, po nauku Crkve. Nadamo se da će se to nastaviti, da ćemo još veći broj mladih okupljati, poticati jedni druge, svoje prijatelje, susjede – da stvorimo čvrstu zajednicu. A dalje kako Bog bude htio. Bog će nas voditi, vjerujem!” kaže Marino, marljivi ‘čuvar’ i facebook grupe njihove župne zajednice u kojoj slave Boga molitvom, pjesmom, ohrabruju stihovima psalama i plemenito žive katolički identitet pronoseći sliku i duh bl. Stepinca. Ponos mladih i Alojzija je uzajaman.