PORUKA ZADARSKOG NADBISKUPA O ODRŽAVANJU KONCERATA U CRKVAMA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić uputio je Pismo župnim uredima i samostanima zadarske nadbiskupije o održavanju koncerata u crkvama zadarske nadbiskupije, poručujući da je temeljni kanonski kriterij izvođenja glazbe u crkvi činjenica da je crkva Božja i kuća molitve te da se ‘u sveto mjesto pripusti samo ono što služi vršenju i promicanju kulta pobožnosti i vjere, a neka se zabrani što nije u skladu sa svetošću mjesta’. Upozorava da klasična glazba visoke umjetničke vrijednosti ne mora biti i religiozna te da ne priliči u redovnim prilikama na posvećenom mjestu izvoditi narodne ili rodoljubne pjesme, koliko god bile plemenite i pristojne. “Uz zauzetost za svete prostore Crkva preporučuje ‘neka se najvećom brigom čuva i promiče blago svete glazbe’ (SC 14) koja je sastavljena za liturgiju i koja se nadahnjuje tekstovima Svetog Pisma i liturgije ili je usmjerena čašćenju Marije, svetaca i svetih vremena. Takva glazba može naći mjesto u crkvama i izvan liturgijskog slavlja” poručuje mons. Puljić. U skladu s uobičajenom praksom, podsjeća na dekret Kongregacije za božanski kult u kojem propisuje da se pravovremeno pismeno zamoli ordinarija za održavanje koncerta slanjem molbe u Ordinarijat, naznači datum i program s djelima i imenima autora. Nakon dobivene dozvole rektori crkava mogu dopustiti upotrebu crkve korovima i orkestrima koji ispunjavaju uvjete. Izvođači i slušatelji moraju biti odjeveni i ponašati se sukladno sakralnom obilježju crkve, a ulaz u crkvu mora biti slobodan. Organizatori koncerta ne smiju prodavati ulaznice pred ili u crkvi. “Odredbama se želi pomoći očuvati vlastiti značaj crkve koja je namijenjena liturgijskim slavljima, molitvi, šutnji i sabranosti. To nikako ne znači da se Crkva ne zanima za glazbenu umjetnost. Naprotiv, ona je stoljećima promicala blago svete glazbe. U koncilskoj poruci umjetnicima biskupi su izričito zamolili kršćanske glazbenike da svoje talente stave u službu božanske istine jer svijet ima potrebu za ljepotom koja unosi radost u srca ljudi” poručuje nadbiskup Puljić.

Odredbe o održavanju koncerata župnici su primili na dan održavanja iznimnog orguljaškog koncerta u zadarskoj katedrali sv. Stošije. Požežanin mo. Alen Kopunović Legetin koncert je posvetio zadarskom nadbiskupu Želimiru Puljiću koji je dio svog mladenaštva proveo u Požegi gdje su mu se iz BiH preselili roditelji i gdje je mons. Puljić završio i osnovnu školu.