MISNO SLAVLJE NA BLAGDAN SV. KRŠEVANA, ZAŠTITNIKA GRADA ZADRA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Blagdan sv. Krševana, zaštitnika Grada Zadra, čiji je lik na pečatu i zastavi Grada, proslavljen je u utorak 24. studenog svečanim misnim slavljem koje je u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio mons. Josip Lenkić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Duhovnog pratitelja sv. Stošije i katehetu Krševana, čije je ime i u Rimskom kanonu mise, Zadrani časte od 7. st. kad mu je tijelo bilo preneseno u Zadar. Taj rimski vojnik plemićkog podrijetla odbio je carsko promaknuće za rimskog konzula ukoliko odbaci vjernost Kristu te je pogubljen za Dioklecijanovih progona u 4. st. u Akvileji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Krševan je bio kršćanin usred poganskog svijeta, kad to nije bilo popularno nego povezano s teškoćama, neprilikama, progonstvima. Tada su bili u pitanju ne samo karijere, ugled, imetak, nego glava i goli život. U takvim prilikama Krševan upoznaje Božju ljubav koja nam se očitovala u Isusu Kristu. U njemu spoznaje istinu o jednome i pravom Bogu i otkriva ideal dobrote i čovjekoljublja“ rekao je mons. Lenkić, istaknuvši da je Krševanova vjera prošla kroz najveću kušnju, spasiti život ili se odreći Krista. On je izabrao Krista vjerujući u njegovu riječ da tko izgubi svoj život na ovom svijetu, sačuvat će ga za život vječni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Sveti Krševan je primjer dosljednosti kršćanskim principima do trpljenja i mučeničke smrti. On je znao da neke vrednote nisu roba kojoj mi određujemo trenutnu cijenu i popularnost, stvarnosti kojima mi gospodarimo, koje su predmet naših dogovaranja i popuštanja. Takva, danas česta ljudska logika u nekim stvarima, ne pristaje kad su posrijedi dostojanstvo osobe i savjesti, prava neke zajednice, pa i Crkve“ upozorio je mons. Lenkić, istaknuvši da je Krševan primjer vjernosti Kristu i Crkvi koji pokazuje kako je časno biti pošten, istinoljubiv, nepotkupljiv, odan neprolaznim vrednotama i svetinjama.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Taj je nauk upio iz Evanđelja. Njega danas nenametljivo posreduje kršćanima europskog kontinenta, osobito kršćanima u javnim službama, pozvanima promicati opće dobro, vodeći se kršćanskim duhom i načelima. Ne samo pozivati se na njih kad odgovara, nego ih svjedočiti primjerom kad to traži hrabrost i žrtvu“ poručio je propovjednik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Opisao je Krševana kao čovjeka iznimne mudrosti koja izvire iz velikog blaga njegovog nutarnjeg života. Otkrivajući i slijedeći Božje naume zrio je do potpunog darivanja Kristu i Crkvi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Krševan nas ohrabruje u traganju za Božjom voljom za vlastiti život i ulaganje sebe u zajedništvo s drugima. On potvrđuje da je dragocjeno svoja znanja i umijeća uložiti za druge, upotrijebiti od Boga darovane talente čineći dobro drugima. Njegovo prijateljevanje s Učiteljem Isusom odgojilo ga je da shvati kako je bitno živjeti za druge u ljubavi. Vrijednost našeg života se ogleda u istini koliko je on dar za druge“ rekao je mons. Lenkić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krševanov život, vjera i mučeništvo Zadranima su nadahnuće u vjerskom, kulturnom i društvenom životu, a njegova pojava u prikazima u liku viteza odaje osobu dostojanstva i dubine, uronjenosti u blizinu i svetost Božju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Stavljajući se pod njegovo okrilje, smijemo se osjećati sigurni, mirni i spokojni u svom življenju. Pozvani smo utjecati se svečevu zauzimanju pred Bogom za nas.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Svetac zaštitnik je okosnica života onih nad kojima bdije, putokaz za nasljedovanje na čijim se idealima grad i građani trebaju nadahnjivati, krijepiti i čije životne postavke usmjeravaju“ rekao je mons. Lenkić, podsjetivši da su u burnoj prošlosti Zadra, uz sve poduzete mjere ljudi, nad njegovim stanovnicima bdjeli nebeski čuvari Stošija, Šime, Zoilo i Krševan. To treba biti svjedočanstvo da će nas pomagati u različitim potrebama našeg života.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Svečev blagdan je prigoda za zahvalnost i prošnja za njegov daljnji zagovor. Molimo da nam Gospodin podari svoga Duha kako bismo savjete zaštitnika prihvatili i potporu njegovog zagovora uvijek osjećali“ zaključio je mons. Lenkić. Uz brojne vjernike, u misi su sudjelovali i predstavnici uprave Grada Zadra s gradonačelnikom Božidarom Kalmetom i dr. Dijana Vican, rektorica Sveučilišta u Zadru.