SVEČANA VEČERNJA UOČI BLAGDANA SV. KRŠEVANA u katedrali sv. Stošije

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Pobjeđuju li zaista na kraju zli ljudi, a podlegnu oni koji su se trudili oko dobra u svom životu“ upitao je don Josip Radojica Pinčić, župnik katedralne župe sv. Stošije u Zadru, gdje je u ponedjeljak 23. studenog predvodio Svečanu Večernju uoči blagdana sv. Krševana, zaštitnika Grada Zadra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tragom navještaja apostola Pavla u Poslanici Rimljanima, kako nikakva pogibao ni stradanje na ovoj zemlji nemaju moć rastaviti vjernika od zajedništva s Kristom, don Josip je rekao da se Pavao ne poziva na pravednost koja će konačno pobijediti, nego na Kristovu ljubav. „On se pouzdaje u tu ljubav da nadvladava sve zapreke, neugodnosti i da konačno ostaje pobjednička. Ono što se stvarno broji i što ostaje, prema shvaćanju Pavla, nisu moć, sila, nepravda ni izrabljivanje, nego ljubav Božja u Isusu Kristu, kojoj je povjerovao i sv. Krševan“ istaknuo je don Josip. Nažalost, mnogim ljudima u ovom životu nije lako, gurnuti su na rub društva i zapostavljeni. Doživljavaju nepravdu koju je teško ispraviti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Nerijetko se dogodi da ti pogođeni ljudi uzdišu i kažu: ‘Gdje još mogu naći pravo i pravednost?’. Možda se nakon bolnih iskustava potpuno predaju i kažu: ‘Na zemlji nema pravednosti, samo se bogati i moćnici probijaju i uspijevaju’. Je li to završna riječ povijesti, je li to uistinu sve to što svijet i život nude? Treba li dopustiti da ljudi koji ne vjeruju u nastavak života poslije smrti i koji ne vjeruju Bogu kao milosrdnog i pravednog suca, uzdrmaju nadu u pravednost“ upitao je don Josip, dodavši kako često za sebe prisvajaju oni koji se probijaju na račun drugih, a mnogi nedužni i ranjeni u svojim pravima trpe štetu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Nije li svijetu strana sva moć ljubavi? Ne potvrđuje li to iskustvo? Nije li Isus Krist, koji je sve stavio na ljubav, sam propao kad je na križu podnio smrt. Nisu li moć grijeha i zloća ljudi dopustili da se sve to izjalovi“ upitao je don Josip, rekavši kako misliti da jedino što je preostalo je propast, usprkos podnesenoj boli, može reći samo onaj tko ne vjeruje u Isusovo uskrsnuće.

F„Ako bi uskrsnuće bilo samo tješenje ili dječja bajka, tada bi kršćani stajali na lošem temelju. Vjerovali bismo u nešto što uopće ne stoji i što naš život ne može nositi. Tada stvarno ne bismo imali nade da će Bog na kraju izvesti pravednost i ljubav i da bi mogao uspostaviti pravi red“ istaknuo je don Josip.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uskrsnuće Krista je na jedinstveni način posvjedočeno po ljudima koji su ga susreli i po kojima je on učinio božanski proboj u ovaj svijet. „Upravo oni su bili spremni dati svoj život za istinu, kako pokazuje primjer apostola koji su umrli kao mučenici i kako pokazuje primjer i sv. Krševana. Sveti Pavao baš u jedinstvu smrti i uskrsnuća vidi pobjedu Kristove ljubavi. Ona je jača od grijeha, smrti i svake nepravde i ostaje pobjednička, iako se prije moglo činiti kao da bi ljubav bila bespomoćna i da ništa ne može protiv zloće svijeta“ poručio je don Josip.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potaknuo je da kršćani nadu stave jedino na snagu Božje ljubavi koja nam se objavila u Isusu Kristu. „Ako to činimo, tada gradimo na sigurnom temelju. Tada nas konačno ništa ne može uzdrmati ni obeshrabriti. U tome nam je sv. Krševan uzor. Slijedimo njegov primjer“ zaključio je don Josip u homiliji Svečane Večernje, naklonivši se i pred relikvijarom sv. Krševana koji ima oblik ruke.