SUSRET ZADARSKOG NADBISKUPA S EKIPAMA VJERONAUČNE OLIMPIJADE

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZadarski nadbiskup Želimir Puljić primio je u ponedjeljak 6. srpnja u salonu Nadbiskupskog doma u Zadru vjeroučenike s njihovim mentorima koji su osvojili prva tri mjesta na županijskom natjecanju iz vjeronauka. Među osmoškolcima to su prvoplasirana ekipa zadarskih škola Bartol Kašić (mentori Jolida Klarić i Ljiljana Elek) i drugoplasirani Šimun Kožičić Benja (s. Marija Beroš) i trećeplasirani OŠ Braće Ribar iz Posedarja (Berta Perica).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOd srednjoškolaca nadbiskupa su susreli pobjednici SŠ Kneza Branimira iz Benkovca (Hrvoje Oštrić) te zadarskih gimnazija Franje Petrića (drugo mjesto, mentor Marija Klanac Jozić ) i Jurja Barakovića (treći, mentor Slobodan Šarić.).

OLYMPUS DIGITAL CAMERAU skladu s temom  vjeronaučne olimpijade ‘Drugi Vatikanski sabor’, mons. Puljić je u obraćanju vjeroučenicima i mentorima istaknuo kako mu je drago da su imali prigodu osjetiti što je Drugi vatikanski koncil značio za vrijeme i Crkvu. „Usuđujem se reći da je to najvažniji događaj 20. st. Vjernici s te strane gledaju, iako će drugi reći da su važnija dva svjetska rata, o kojima se najviše piše. Drugi vatikanski koncil je utjecao na društvena zbivanja. I utječe još uvijek. Mi još nismo ušli u svu dubinu onoga što se dogodilo na Drugom vatikanskom saboru“ rekao je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAIznio je svoje sjećanje, 1962. g. kad je Sabor počeo bio je srednjoškolac njihovih godina, kakvo je bilo gibanje i osjećaj među narodom u Hrvatskoj zbog Koncila. „Hrvatski biskupi koji su sudjelovali na Saboru dobili su specijalnu propusnicu, u to vrijeme nije bilo lako izaći iz zemlje. Komunisti nisu dopuštali da se previše putuje u inozemstvo. U odnosu na kineske i neke druge biskupe istočnih zemalja, npr. Albanije, naši biskupi su izašli. Unatoč svemu okupilo se oko 2,500 biskupa sa svih strana svijeta“ rekao je mons. Puljić. Sjeća se kako je šibenski biskup Josip Arnerić, po povratku s Koncila, zanosno govorio o dekretu O ulozi laika u Crkvi, usvojen na Koncilu, kojim Crkva prepoznaje važnost laika u Crkvi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMons. Puljić je kao mladić dotrčao u dubrovačku katedralu punu ljudi (bila je pomorska relacija Dubrovnik, Zadar, Rim), a nakon govora mons. Arnerića u njoj, sav puk je u velikom zanosu spontano zapljeskao, što je tada bila rijetkost, za razliku od sada kad je ‘normalno’ zapljeskati u crkvi. Mons. Puljić je podsjetio i kako je puk Zadarske nadbiskupije ispratio svoje nadbiskupe Matu Garkovića i Marijana Oblaka na gatu rive u središtu grada na poluotoku, kad su išli na to zasjedanje u Rim. Prije toga u zadarskoj katedrali bila je svečana liturgija u molitvi za Koncil. „Ljudi se sjećaju tog divnog doživljaja, mi pratimo svog biskupa koji u ime nas ide govoriti na Koncilu. Koncil se osjećao živim na terenu“ istaknuo je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANadbiskup je rekao kako se natjecanje iz vjeronauka uklopilo u nadbiskupijski program trogodišnjeg hoda Godine vjere koji završava ovog listopada održavanjem nadbiskupijskog euharistijskog kongresa u Zadru. Godinu vjere papa Benedikt XVI. proglasio je 11. listopada 2012. g., na pedesetu obljetnicu otvorenja Drugog vatikanskog koncila čiji su dokumenti govorili o poslanju Crkve u svijetu, kako nas Crkva i sakramenti u vjeri uvode u otajstvo Božje nazočnosti među ljudima.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProšla godina u Zadarskoj nadbiskupiji bila je posvećena obitelji koja je Crkva u malom, a zadnjih godina to je tema broj jedan u Europi. Koncil je u svojoj konstituciji o Crkvi u suvremenom svijetu posvetio poglavlje osobito obitelji i izazovima s kojima se susreće. Mons. Puljić je izrazio priznanje učenicima za dodatni napor koji su uložili za olimpijadu te onima koji stvaraju programe tog zdravog natjecanja. Čestitao je svima na uspjehu i sudjelovanju i darovao ih krunicom i knjižicom kako Bog govori svojoj djeci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAEkipu srednjoškolaca iz Benkovca, sudionika na državnoj olimpijadi čine Marica Mikulić, Lucija Zanić, Marija Josić i Antonija Dukić. Osmoškolci Bartola Kašića iz Zadra koji su predstavljali nadbiskupiju na državnom natjecanju iz vjeronauka na Krku su Ema Ćošić, Gloria Bojo, Sara Svorcina i Marko Bakmaz; ti zadarski osmoškolci na Krku su osvojili četvrto mjesto.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAVjeroučenike su primili i zadarski župan Stipe Zrilić, a Katica Skukan, ravnateljica OŠ Bartola Kašića gdje se i održava županijsko natjecanje iz vjeronauka, svakom učeniku iz te četveroplasirane ekipe s Krka darovala je Bibliju. Predstojnik nadbiskupijskog Katehetskog ureda mr. don Gašpar Dodić rekao je na susretu kako Sabor otvara četiri perspektive koje se prožimaju: Krista, Crkvu, čovjeka i svijet, u značenju: primijeniti evanđeoske istine na životnu stvarnost, pokazati služenje koje Crkva nudi čovjeku  i društvu te posadašnjiti evanđelje i smjestiti unutar tragova ljudske kulture.