ŽUPANIJSKA NATJECANJA IZ VJERONAUKA ZA OSNOVNE I SREDNJE ŠKOLE

image-f70a71676c1a4f1fac912ff8acd56adaca7fd6aee324076cb8d06bdd2c2e62d5-VVjeronaučne olimpijade za osmoškolce i srednjoškolce Zadarske županije o temi ‘Drugi Vatikanski sabor’ održane su u četvrtak 19. veljače u Zadru. Natjecanje iz vjeronauka za osnovne škole održano je u OŠ Bartula Kašića u Zadru. Sudjelovalo je jedanaest osnovnih škola, odnosno 55 vjeroučenika u pratnji svojih mentora. Pobjednik vjeronaučne olimpijade za osnovne škole je OŠ Bartula Kašića, Zadar (mentori, Jolida Klarić i Ljiljana Elek). Drugo mjesto osvojila je OŠ Šimuna Kožičića Benje, Zadar (S. Marija Beroš), a treće mjesto OŠ Braća Ribar, Posedarje (Berta Perica). Vjeroučenici iz OŠ Bartula Kašića Zadar: Ema Ćošić, Gloria Bojo, Sara Svorcina i Marko Bakmaz, predstavljat će Zadarsku nadbiskupiju na državnom natjecanju iz vjeronauka od 8. do 10. travnja u Krku. Raspored škola od četvrtog do jedanaestog mjesta je sljedeći: OŠ Zadarski otoci, Zadar (Marija Šimunić), OŠ Valentin Klarin, Preko (Irena Sučić), OŠ Sveti Filip i Jakov (Gabriela Vodopija), OŠ Krune Krstića, Zadar (Lenka Perović), OŠ Jurja Dalmatinca Pag (Ana s. Tamara Bota), OŠ Vladimira Nazora, Škabrnja (Ivana Viduka), OŠ Privlaka (Iva Lilić Pekas) i OŠ Braće Radić, Pridraga (Neda Anzulović).

image-c0c5f0b1c68cb1834965354d9bc60ff0d61e4e09d57bab89023b8f32033b16a2-VVjeronaučno županijsko natjecanje za srednje škole održano je u Medicinskoj školi Ante Kuzmanića u Zadru. Sudjelovalo je deset škola, tj. četrdeset vjeroučenika u pratnji svojih mentora. Pobjednik olimpijade za srednje škole je SŠ Kneza Branimira, Benkovac (mentor Hrvoje Oštrić), drugo mjesto osvojila je Gimnazija Franje Petrića Zadar (Marija Klanac Jozić), a treće Gimnazija Jurja Barakovića, Zadar (Slobodan Šarić). Vjeroučenici iz Srednje škole Kneza Branimira Benkovac: Marica Mikulić, Lucija Zanić, Marija Josić i Antonija Dukić, predstavljat će Zadarsku nadbiskupiju na državnom natjecanju iz vjeronauka na Krku. Redoslijed ostalih sudionika, od četvrtog do desetog mjesta je sljedeći: Klasična gimnazija Ivana Pavla II. Zadar (don Zvonimir Mikulić), Medicinska škola Ante Kuzmanića (S. Danijela Kovač), Ekonomsko-birotehnička i trgovačka škola Zadar (Ante Ćoza), Srednja škola Biograd na moru (Grgo Mišković), Škola primjenjene umjetnosti i dizajna Zadar (Anita Šerer Matulić), Tehnička škola Zadar (Harold Vrkić) te Zadarska privatna gimnazija s pravom javnosti, Zadar (Martina Maričić).

image-bd552c587a47316332810f0ac4eee74ce34e486037e75a834ae8f601fae95b17-VSudionike natjecanja osmoškolaca pozdravio je nadbiskupijski predstojnik Katehetskog ureda mr. don Gašpar Dodić. „Iako Sabor nije izravno raspravljao i govorio o katehezi, on ipak snažno usmjerava na sadržaj i metodu u katehezi:  htio je predstaviti vjeru na učinkovitiji način: otvara četiri perspektive koje se međusobno prožimaju, a uključuju Krista, Crkvu, čovjeka i svijet. Značajke sadržaja i izražajni oblici od znatne su katehetske važnosti. Primijeniti evanđeoske istine na životnu stvarnost, pokazati služenje koje Crkva nudi čovjeku i društvu, smjestiti se unutar tragova ljudske kulture – posadašnjenje. Metoda: otkriti vrednote ljudskih i zemaljskih vrednota u Božjem planu; dijalog u istini i ljubavi, jasnoća govora, poniznost, blagost“ rekao je don Gašpar, poželjevši svima radosno druženje u kojem će jedni druge obogatiti znanjem i vjerskim iskustvom.

image-ba481bb4af1e6cc556c35a1dd854ed191a9df1f2ef3143cc6422c72ccd1c6f98-V 1