BLAGDAN GOSPE LURDSKE I SVJETSKI DAN BOLESNIKA U ZADRU

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Svjetski dan bolesnika pruža nam osobitu mogućnost biti velikodušnim učenicima dobrog Samarijanca. Taj je dan na tragu spasenjskog poslanja božanskog liječnika Isusa koji je ozdravljao i prošao zemljom čineći dobro. U tajni njegove muke, smrti i uskrsnuća, ljudsko trpljenje crpi smisao i puninu svjetla“ rekao je zadarski nadbiskup Želimir Puljić u propovijedi misnog slavlja koje je na blagdan Gospe lurdske i Svjetski dan bolesnika u srijedu 11. veljače predvodio u crkvi sv. Mihovila u Zadru, gdje puk osobito štuje Gospu lurdsku. Slijedeći Kristov primjer, svaki je kršćanin pozvan provoditi u djelo prispodobu o dobrom Samarijancu. „Isus nas potiče prignuti se nad ranama tolike naše braće. Iskustvo bolesti i trpljenja tako postaje školom nade. Ne ozdravlja čovjeka izbjegavanje trpljenja i bijeg od boli, nego sposobnost prihvatiti nevolje i sazrijevati u njima, poput Krista koji je patnje podnio s beskrajnom ljubavlju“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je Krist na Posljednjoj večeri, prije nego se vratio Ocu, oprao noge apostolima i pozvao učenike da uđu u istu logiku ljubavi koja se daje najmanjima i potrebnima. Nadbiskup je zahvalio Bogu za požrtvovni rad zdravstvenih djelatnika u službi bolesnih, rekavši da je prije trideset godina osnovano i Papinsko vijeće za dušebrižništvo zdravstvenih djelatnika, u zahvalnosti Bogu za njihov velikodušni apostolski žar u službi bolesnika i svih koji se posvećuju njihovoj skrbi. Mons. Puljić je rekao da su ljudi opterećeni bolešću i na druge načine pridruženi Kristovom trpećem tijelu, suobličeni slici Božjeg Sina koji nije došao da bude služen, nego da služi. Drugi vatikanski sabor podsjeća da je zadaća Crkve skrbiti za one koji trpe te ljubavlju okružiti pogođene ljudskom slabošću. Crkva u siromasima i patnicima prepoznaje sliku patničkog Utemeljitelja i u bolesnicima služi Kristu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANadbiskup Puljić je ohrabrio sve koji osjećaju teret križa da, ukoliko to žele, kao osobiti miljenici Božjeg kraljevstva, braća trpećeg Krista, s njim spašavaju svijet. „Crkva u bolesnicima prepoznaje Krista koji je svojim trpljenjem, smrću i uskrsnućem spasio čovječanstvo. Svi koji nježno pristupaju onima koji su potrebni naše skrbi, unose nadu i Božji osmijeh u svijet pun proturječja. Zato papa Franjo kaže da vrijeme provedeno s bolesnicima postaje sveto vrijeme. Služeći potrebnima, uzdižemo hvalu Bogu, a on nas suobličuje slici svoga Sina“ rekao je mons. Puljić, moleći zagovor Gospe da nas nauči služiti bolesnima, kako podnositi trpljenje i patnju te kako nalaziti izvor vedrine i pouzdanja kod uskrslog Gospodina. „Molimo Mariju neka čuje i usliši molitvene vapaje koji se dižu iz brojnih svetišta patnje i neka otare suze svima koji trpe. Neka Gospa Lurdska pomaže svima koji rade u zdravstvenoj skrbi i neka bdije uz one koji su sami. Na sve bolesnike zazivam osobitu Marijinu zaštitu. Svima koji rade u zdravstvenim ustanovama, koja su privilegirana svetišta patnje, Majka Isusova neka isprosi i udijeli milost da budu vjerodostojni svjedoci Kristove ljubavi. Neka nam nikad ne dojadi činiti dobro svima koji zatraže našu pomoć“ zaključio je nadbiskup Puljić. Na Svjetski dan bolesnika u kapeli Opće bolnice u Zadru misu u kojoj je sudjelovalo medicinsko osoblje i pacijenti predvodio je o. Ivo Topalović, vojni kapelan u Zadarskoj nadbiskupiji. Članovi Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar, s učenicima Srednje medicinske škole Zadar i Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, koji su također sudjelovali u misnom slavlju u bolnici, pohodili su pacijente u bolnicama u Zadru, Biogradu i na Ugljanu te štićenike domova umirovljenika sv. Frane, na Boriku u Zadru i u Zemuniku. Tom prigodom su ih prigodno darovali, uz ohrabrenje i utjehu.