DOČEK IMENOVANOG ZADARSKOG NADBISKUPA ŽELIMIRA PULJIĆA U DRAGAMA

Imenovanog zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića u utorak 20. travnja, točno kako je i bilo najavljeno u 18,00 sati, u župi sv. Ante Padovanskog u Dragama, prvoj u zadarskoj nadbiskupiji na njenom južnom dijelu, uz tradicijski zvuk župnih zvona svečano je dočekalo vjerničko mnoštvo svih generacija: djedovi i bake, roditelji i puno djece, sjemeništarci s rektorom don Marinom Ninčevićem te ostali svećenici zadarske nadbiskupije, među kojima i domaćini iz Biogradskog dekanata s dekanom don Zdenkom Milićem te iz Nadbiskupskog ordinarijata kancelar don Josip Lenkić. Sve ih je predvodio dijecezanski upravitelj don Milivoj Bolobanić. Lokalnu vlast predstavljali su zadarski dožupan Đani Bunja rodom iz Draga, načelnik PU zadarske Zlatko Sokolar te načelnik općine Pakoštane Milivoj Kurtov.

U župnoj crkvi mons. Puljić je zahvalio na srdačnom dočeku prvog dana njegova službenog dolaska u zadarsku nadbsikupiju. “Ne krijem osjećaje koji su me prolazili napuštajući Dubrovnik i biskupiju koju sam vodio 20 godina. I sad se miješaju osjećaji nostalgije za mjestom odakle sam došao i osjećaj radosti zbog dočeka kojeg ste mi upriličili. Hvala na riječima dobrodošlice, od srca vas pozdravljam, s radošću što ćemo moći zajedno raditi, moliti, zajedno planirati i nadati se. Neka vas Gospodin sve blagoslovi u uskrsnoj radosti, podijeljenoj s župnim pjevačima kad smo ulazili u crkvu. Pozdravljam vas i želim svaki Božji blagoslov” rekao je mons. Puljić nakon pozdrava kojeg je uime vjernika nadbiskupu uputio župnik Draga don Mario Sikirić. “Radosni smo da smo vas mogli dočekati, radosni smo da ste ovdje s nama i vjerujem da ćete biti pastir onako kako će Vas osobno Duh Sveti voditi. Dobro nam došli!” srdačno je rekao mons. Puljiću župnik Sikirić i pozvao nadbiskupa na osvježenje pićem i degustaciju slastica u župnom dvorištu koje su priredili dragarski župljani. Župa Drage je utemeljena 1979. g., a dotad je bila u sastavu obližnjih Pakoštana. “U Dragama živi 290 obitelji, 900 stanovnika. Ljudi žive od turizma, svog rada i svake su nedjelje u 9 sati na svetoj misi” rekao je don Mario. Djevojčica iz Draga Tina Marketin nadbiskupu Puljiću je darovala buket cvijeća, a sjemeništarac Božo Vicković kruh na kojem je tijestom oblikovanim slovima glagoljice, uz znak križa, pisalo ‘Dobro došao’. Tradicionalni domaći kruh ispod kotarske peke ispekla je Ljubica Dundović, angažirana vjernica iz župe Radovin. Don Milivoj Bolobanić je izrazio radost zbog prisutnosti brojnih vjernika u želji pružanja toplog i bratskog dočeka nadbiskupa. “Uvjereni smo da ćete kao iskusni učitelj i pastir mudro i razborito voditi našu mjesnu Crkvu, kako bismo se svi, svećenici i vjernici laici, pod Vašim vodstvom, zauzeto zalagali na ostvarenju Božjeg kraljevstva na našim prostorima. U tom našem zajedničkom, od Boga povjerenom zadatku, računajte na našu suradnju i svesrdnu pomoć” rekao je don Milivoj mons. Puljiću koji je s prisutnima u crkvi predmolio Oče naš i sve blagoslovio. Župljani Draga su bili radosni da su baš oni prvi u nadbiskupiji osobno pozdravili novog nadbiskupa, počašćeni što se na taj način u široj javnosti čuje za njihovo mjesto koje je teritorijalno rubni dio nadbiskupije, a krasi ga obalna razvedenost, prekrasno i čisto more, otočne stijene te toplina sunca kakvo je bilo baš za dočeka nadbiskupa. Po dolasku u Nadbiskupski dom u Zadar nadbiskupa Puljića svečano su pozdravila zvona katedrale u trajanju od 15 minuta, te puk na trgu ispred katedrale sv. Stošije izražavajući mu srdačnu dobrodošlicu.