Uskrs u Zadru

Svečanu koncelebriranu misu na Uskrs 4. travnja u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je apostolski nuncij u RH Mario Roberto Cassari kad je i podijelio papinski blagoslov s potpunim oprostom. Na europskim jezicima čestitao je Uskrs i brojnim gostima u Zadru koji su sudjelovali u slavlju, te civilnim i vojnim vlastima cijele regije. Prenio je pozdrave i blagoslov i pape Benedikta XVI. “Uskrs je dan u koji smo ušli kao grešnici a izlazimo kao djeca Božja, otkupljeni, obnovljeni, očišćeni – uskrsnuli. Taj dan pripada Kristu pobjedniku. Ali pripada i nama u mjeri u kojoj s Isusom slavno pobijedimo svoje patnje, egoizam i svoje grijehe” poručio je nuncij Cassari dodavši da je Uskrs dan novog stvaranja čovječanstva. Bog ga je odredio za djelovanje svoje milosti i spasenja kad je pobijedio grijeh i smrt. “To je dan klicanja i radosti, sve je to Bog učinio za nas sve zajedno, svakog muškarca i ženu svih vremena i svih mjesta. To je dan bez vremena i bez kraja, poput spasenja, darovanog svima nama po Kristovu uskrsnuću. Svaki Uskrs je dan neizmjerne radosti ali i dan hrabrosti i novih obveza za sve nas krštenike; trebamo biti hrabri i vjerodostojni svjedoci Krista Uskrslog, svugdje pa i u hrvatskom društvu kojem je itekako potrebno takvo svjedočenje! Nemamo vremena za odgađanje, oklijevanje i prepuštanje komotnosti! Ne dajmo se zavesti lažnim prorocima koji i u naše vrijeme i u našem hrvatskom društvu čine sve kako bi zanijekali ili ocrnili naučavanje Crkve, pape i biskupa; koji himbeno nastoje uništiti kršćanske vrijednosti i naš identitet” upozorio je mons. Cassari istaknuvši da je poziv Krista uskrslog snažan, jasan i odlučan. “Ne smijemo se bojati jer uskrsli Krist živi! To nam je dovoljno! Jer ako Krist živi s nama, u nama i ako mi živimo s njime, ništa nam ne manjka, ni u čemu ne možemo pogriješiti, ništa ne može pobijediti snagu novog Života koji nam je Bog darovao” poručio je nuncij istaknuvši: “Krist nas neće ostaviti same! Bog koji nas bezgranično ljubi nije zadovoljan svijetom u kojem vlada logika rata, osvete, nasilja, arogancije, zakon jačega. Bog nije napustio svog Sina. Uskrisio ga je. Bog nas ne napušta. Isusova ljubav je jača od smrti. To je Uskrs koji nam je snažno naviješten jer nas Isus želi uključiti u svoje uskrsnuće. Isus ne uskrisava sam. On želi uskrsnuti s nama. Svaki dan!” naglasio je mons. Cassari podsjetivši na poziv sv. Pavla ‘tražiti što je gore’; to znači znači živjeti kao uskrsnuli. “To je u stvarnosti jedini način življenja punine osobnog identiteta muškarca i žene, ljepote što jesmo sinovi Božji. ‘Tražiti što je gore’ trajni je izazov koji nam predlaže uskrsnuće Gospodina Isusa kako bismo izašli iz ljudskih okvira koji često stavljaju Boga na margine društava i čovjekova života, kako bi Boga ponovno stavili u središte svog života. Isus hodi uz nas, ostaje uz zbunjena i razočarana čovjeka da ga oslobodi straha kako bi živio u sigurnoj nadi. Tražiti nebeske stvari znači živjeti kao uskrsli. To znači tražiti Kristovo nebo u svakoj našoj dnevnoj aktivnosti, u svakoj riječi, svakom opredijeljenju, u životnoj i radnoj sredini, u našim odnosima s braćom u Crkvi. To je svjedočanstvo uskrsnuća koje trebamo svi dati” poručio je nuncij dodavši da smo svi pozvani živjeti svjetlo Uskrslog koji nas uvijek poziva na novost života i trajno obraćenje.

Nuncij je zamolio pristune da prenesu uskrsne čestitke svojim bližnjima, bolesnicima, patnicima, osobama u teškoćama, mladima. “U svojoj uskrsnoj moltivi želimo se sjetiti i onih koji se izjašnjavaju ateistima i agnosticima i svih koji Boga traže iskrenim srcem” dodao je mons. Cassari. Dijecezanski upravitelj don Milivoj Bolobanić na kraju mise zahvalio je nunciju Cassariju na predvođenju obreda Velikog tjedna i mise na svetkovinu Uskrsa u Zadru, te na osobnom trudu i brizi koje je uložio da zadarska nadbiskupija brzo dobije novog pastira mjesne Crkve. Nuncij Cassari je zahvalio upravitelju Bolobaniću, katedralnom župniku mons. Ivanu Mustaću i rektoru zadarskog sjemeništa don Marinu Ninčeviću koji su ga bratski pratili za njegova boravka u Zadru. Srdačno im je zahvalio na prijemu i gostoljubivosti, kao i drugim svećenicima i sjemeništarcima, a priznanje je izrazio i Katedralnom zboru sv. Stošije koje je pod ravnanjem Žana Morovića pjevanjem pratilo obrede Velikog tjedna i slavlje Uskrsa.