VAZMENO BDJENJE U KATEDRALI SV. STOŠIJE

“U noći vazmenog bdjenja slavimo Gospodinovo uskrsnuće, ali svjesni da mi još nismo uskrsnuli. Ispovijedamo Isusovu pobjedu nad zlom, grijehom i smrću, ali poznato nam je da je povijest i dalje obilježena zlom i patnjom tolike naše braće i sestara te smrću mnoštva nevinih. Pjevali smo radosni Aleluja, ali znamo da u našem glasu i u glasovima tolike naše braće i sestara i dalje ima povika straha i patnje. Slavimo puninu i pobjedu života, ali znamo da u svakom kutu svijeta toliki životi bivaju ugušeni i uklonjeni, čak i u majčinoj utrobi” poručio je  apostolski nuncij u RH Mario Roberto Cassari predvodeći na Veliku subotu 3. travnja u katedrali sv. Stošije u Zadru svečano uskrsno bdjenje s blagoslovom novog ognja. “Živimo u iščekivanju potkrijepljenom sigurnošću da će se ispuniti, jer vjerujemo da je Gospodin uskrsnuo i da ćemo i mi s njime uskrsnuti. U tišini svete noći pozvani smo na slavlje nade i iščekivanje spasenja utemeljenog na ljubavi koja je pobijedila smrt. Uistinu, jedino će nas ljubav spasiti. Dragi prijatelji, nemojte se bojati! Krist je uskrsnuo i ide pred nama. Uputimo se i mi te hrabro i radosno slijedimo Krista uskrslog” poručio je nuncij Cassari. U svetoj noći nove Pashe ispunila su se proroštva, kad je Otac oslobodio Sina od groba smrti i uveo ga u život potpunog zajedništva s Bogom i ljudima. “Mi smo dionici otajstva uskrsnuća i života koji smo primili snagom krštenja. Cilj je noćnog bdjenja proživljavanje tog otajstva. Ne prisjećamo se samo povijesnog događaja Isusova uskrsnuća, nego želimo svakome od nas, ovdje i sada, uprisutniti novi život koji nam Isus daje svojim uskrsnućem; ali prije svega bdijmo kako bismo dočekali da Gospodin usmjeri i osnaži naše živote kao vjernika i podari svakome od nas osjećaj pripadnosti Crkvi u jedinstvu, zajedništvu i iskrenom bratstvu. Mi želimo biti autentični kršćani i to svim svojim snagama molimo od Krista uskrslog. On nas neće razočarati” poručio je mons. Cassari. Uskrsnuće Gospodinovo nije samo i prije svega osobni doživljaj nego je to najvažniji događaj u životu Crkve utemeljene na Isusu raspetom i uskrslom, istaknuo je nuncij. Izražavajući sjedinjenost s papom Benediktom XVI., biskupima, svećenicima i redovništvom, mons. Cassari je potaknuo vjernike da se u uskrsnoj molitvi osobito sjete bolesnika, starih i osamljenih, mladeži koja traži sigurnost, patnika, siromaha, napuštenih i isključenih iz društva koje gazi njihova osnovna prava, na ljude bez posla koji nemaju uvjeta za dostojan život. Svetopisamska čitanja trenuci su koji označavaju vez i pripadnost jednoj obitelji, jednom narodu koji je Bog stekao, ne zlatom i srebrom, nego smrću i uskrsnućem svoga Sina. Ti nas trenuci povezuju s prošlošću koja postaje sadašnjost i anticipira krajnju budućnost, rekao je nuncij Cassari izražavajući radost što je podijelio sakramente inicijacije troje krštenika iz zadarske župe sv. Šime.