MISA POSVETE ULJA NA VELIKI ČETVRTAK

Misu posvete ulja na Veliki četvrtak 1. travnja u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je mons. Mario Roberto Cassari, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, kad je i posvetio sveta ulja za slavlje sakramenata, a svećenici djelatni u nadbiskupiji obnovili su svećenička obećanja. Svećenici na Veliki Četvrtak izmjenjuju čestitke za ‘svećenički dan’ da bi svećeništvo bilo plodno u ljubavi i služenju, rekao je nuncij, istaknuvši da je to slavlje smješteno u srcu liturgijske godine i u srcu Crkve, te je vidljivi znak jedinstva dijecezanske Crkve. “Kaže se da je snaga Crkve u zajedništvu svih njenih članova, a podjele su njena slabost. Istina je to! Duša crkvenog zajedništva i jedinstva je ljubav. Bez milosrđa i ljubavi svi mi, počevši od biskupa, svećenika, do vas, dragi prijatelji, samo stvaramo buku. Bez ljubavi bit ćemo beskorisni!” upozorio je nuncij Cassari istaknuvši veliku biskupsku i svećeničku odgovornost. “Dužni smo se truditi oko osobne duhovne formacije kako bismo mogli usmjeravati vjernike da žive životom kakav očekuju od nas. Ono što kao biskup i svećenik propovijedam prvo ja moram živjeti” rekao je nuncij dodavši da u misi posvete ulja koja je slavlje cijelog svećeničkog naroda treba sve više uočavati potrebu ‘Okrenuti se Crkvi’. “Okrenuti se Crkvi, ostavljajući po strani osobna i pristrana gledanja. Okrenuti se prema mističnom tijelu čiji smo sastavni udovi, u plodnom dijalogu, nikad u sterilnom kritizerstvu” poručio je mons. Cassari. Istaknuo je da zajedništvo prezbiterija svećenike čini vjerodostojnima. “Svećenici kao prezbiterij i svaka crkvena zajednica trebaju svjedočiti rast u zajedništvu. Osjećamo potrebu naći se jedni uz druge, zajedno, ujedinjeni kako to želi Bog, Crkva i vjernici. Za svećenike, naše jedinstvo i zajedništvo naša je prva osobna iskaznica” naglasio je nuncij Cassari dodavši da su duboke i bitne vrijednosti te liturgije svetost i međusobno zajedništvo, izričaj je punine svećeništva iz kojeg se proistječe život vjernika u Kristu.

“To slavlje progovara o bratskoj i svećeničkoj ljubavi. U tom se slavlju osjeća iskustvo nužnosti međusobnog zajedništva i zajedništva s Gospodinom. Svećenici su posvećeni uljem krizme, primili su pečat Duha Svetoga, pečat svetosti. Posebnim svećeničkim izabranjem povjeren nam je Duh svetosti. Mi smo zbor svetih ili posvećenih, izabranih, jer nas je Bog oduvijek ljubio kako bi bili sveti i neporočni pred njim” rekao je nuncij istaknuvši da je svetost poziv svih krštenika. “Da bismo postali sveti potrebno je u otvorenosti prihvatiti Duha Svetog; vjerovati u učinkovitost njegova djelovanja i dozvoliti mu da od nas učini drugog Krista; da od pastira i vjernika oblikuje jedinstveno tijelo Crkve u njenoj cjelovitosti. Od pastira se posebno traži svakodnevno nastojanje oko svetosti, neprestanim oživotvorenjem dara Duha koji je u nama snagom primljenog reda po kojem smo postali Gospodinovi učenici, povezivanjem otajstva koje slavimo u euharistiji s uzornim životom i obavljanjem pastoralne službe s velikom ljubavlju” rekao je nuncij. Laici ostvaruju svetost nasljedujući Krista u vremenitoj stvarnosti, sjedinjeni s njim po obiteljskim, radnim i prijateljskim dužnostima, svjedočeći bez straha vrijednosti Evanđelja. Redovnice konkretnim svjedočenjem evanđeoskih savjeta pružaju primjer svetosti koja postaje trostruko ‘Da’ u skladu s Isusovim životom siromaštva, čistoće i poslušnosti. Mons. Cassari je istaknuo da su svi, biskup, svećenici i krštenici, pozvani bdjeti nad sobom i Crkvom koju je Krist stekao svojom krvlju. “Slavlje mise posvete ulja vidljivi je znak jedinstva i zajedništva. Taj sakrament jedinstva i zajedništva je vidljivi princip u svakoj mjesnoj Crkvi, povjeren prvenstveno biskupu čije je specifično služenje ujedinjavati posvećene i promicati darove povjerene na izgradnju Kraljevstva Božjeg” rekao je nuncij istaknuvši da je svatko prema svom staležu i ministerijalnom stupnju pozvan, a taj poziv ima izvanredni učinak: preobraženi smo u posebne radnike Kraljevstva Božjeg i pozvani smo raditi za spasenje svijeta. Mi smo dakle građani Kraljevstva s pravom i dužnošću služenja kako bi učinili da Krist bude srce svijeta prema obilježjima istine, svetosti, pravednosti, milosrdne ljubavi i mira, rekao je nuncij Cassari. Uvodno je podsjetio na blagopokojnog nadbiskupa Ivana Prenđu “kojeg sam ne samo ja, nego svi u Hrvatskoj i izvan Hrvatske poštivali i voljeli. Jamčim vam da je i Sveti Otac gajio posebnu ljubav prema mons. Prenđi i cijeloj zadarskoj nadbiskupiji. Papa je odmah mislio na vašu nadbiskupiju imenovanjem vašeg nadbiskupa mons. Želimira Puljića, izvrsnog i dobro pripremljenog pastira, čovjeka duboke duhovnosti, otvorenog za dijalog. Siguran sam da iznosim i vaše mišljenje kad kažem ‘Hvala’ papi i ‘Hvala’ mons. Puljiću. Idimo, dakle, hrabro naprijed” poručio je nuncij Cassari. Potaknuo je vjernike da mole za biskupe i svećenike te da svi zajedno hrabro rade za Kraljevstvo Božje, uz želju da uskrsli Gospodin blagoslovi i upravlja naše korake.