CVJETNICA U ZADRU

Na Cvjetnicu u nedjelju Muke Gospodnje 28. ožujka u crkvi Svete Marije u Zadru  dijecezanski upravitelj don Milivoj Bolobanić blagoslovio je maslinove grančice a katedralni župnik mons. Ivan Mustać navijestio je Evanđelje po Luki. Potom se puk u procesiji uputio prema katedrali sv. Stošije gdje je don Milivoj predvodio koncelebriranu misu za vrijeme koje je pjevana Muka našeg Gospodina po Luki. Grančice maslina vanjski su izričaj vjere i sveti znak da nas Bog uz molitvu želi osloboditi od svakog zla, rekao je don Milivoj dodavši da je Isus svojom beskrajnom ljubavlju na sebe preuzeo sve patnje i poniženja kako bi nas oslobodio od našeg zla i grijeha. Podsjetio je na proroka Izaiju koji u svom proročkom viđenju vidi pravednika kojeg okrutno zlostavljaju ali on svog lica ne skriva od pogrda, pljuvanja, najgrubljih vrijeđanja i ponižavanja. “Pošten čovjek ne skriva svog lica. Često vidimo na televiziji kako zločinci skrivaju svoje lice pred kamerama da ih ljudi ne vide i prepoznaju. Pokriju lice rukama, odjećom ili nečim preko glave da bi se sakrili. Naprotiv, pošten čovjek, i kad ga najgrublje optužuju i ponižavaju, stoji uzdignuta čela i ne skriva svog lica” istaknuo je don Milivoj podsjetivši na uspravno držanje na sudu bl. Alojzija Stepinca kad su ga komunističke vlasti krivo optužile i sudile. “Stajao je uspravno kao svjedok, kao svijeća, gledao je otovreno svoje bližnje te smireno i ponosno izjavio ‘Moja je savjest čista'” rekao je don Milivoj usporedivši to s rječju apostola Pavla koji je Krista opisao kao onog koji je ponizno preuzeo na sebe sve optužbe. “On je sluga, no Bog ga uzvisuje i postaje poslušan do sramotne smrti na križu, krajnje ponižen. Ali upravo zato što je za nas sve mirno preuzeo, otac nebeski ga uzvisuje iznad svakog stvorenja. Daje mu slavu, te će svi priznati da je poniženi Isus Bog i svi će biti podložni njegovoj vlasti” rekao je don Milivoj zaključivši da  svaka riječ protiv Isusa i nas pogađa te kao da je protiv nas samih izrečena.