MISA VEČERE GOSPODNJE NA VELIKI ČETVRTAK

“Slavimo euharistiju da logika križa tj. dar i služenje postanu našom logikom. Slaveći euharistiju pružamo svijetu uvjerljiviji odgovor na njegovo pitanje koje se odnosi na mir, dajemo bolje rješenje za tolike sukobe koji su još uvijek ljaga na našoj planeti. U euharistiji se Krist daje svijetu da bi on bio u skladu s ljubavlju po svjedočenju njegovih učenika” rekao je apostolski nuncij u RH mons. Mario Roberto Cassari predvodeći Misu Večere Gospodnje na Veliki četvrtak 1. travnja u katedrali sv. Stošije u Zadru u spomen ustanovljenja svete euharistije i svećeništva. Prenio je pozdrave, ohrabrenje i blagoslov pape Beneditka XVI., potaknuvši da budemo ustrajni u školi Marije, žene euharistije. “Baš na Veliki četvrtak pozvani smo više cijeniti predivnu stvarnost euahristije, još jače učvrstiti svoju vjeru u tijelo i krv koji nam se nude za hranu i vidjeti u zajednici Crkve veličinu svoje vjernosti i velikodušnosti” rekao je nuncij Cassari koji je i oprao noge dvanaestorici predstavnika gradskih župa. “U svakoj euharistiji obnavljamo večeru Gospodnju na spomen njegove muke u iščekivanju njegova ponovnog dolaska. Ljubav nije slabost i bijeg. Ljubav je vidjeti i prepoznati Boga u svakom muškarcu i ženi. Gesta pranja nogu pretvara se u čin ljubavi i potpunog služenja drugima. Ljubiti i služiti su bitne obveze svakog krštenika” poručio je mons. Cassari istaknuvši da od izvanrednog događaja ustanovljenja presvetog oltarskog sakramenta Crkva živi i on je sačinjava na najdublji i najautentičniji način. “Velikim darovima euharistije i svećeništva označena je prevažna zapovijed ljubavi. Crkva postaje nenadoknadivo mjesto svjedočenja zajedništva” rekao je nuncij podsjećajući na riječi Ivana Pavla II. koje ponavlja i Benedikt XVI.: poziva nas da Crkvu učinimo kućom i školom zajedništva, jer živeći to zajedništvo Crkva i mi sami predstavljamo se kao Božji znakovi i sredstva u svijetu. “Nema euharistije bez Crkve ni Crkve bez euharistije. Euharistija označava djelo milosti. To je naša zahvala za otkupljenje ostvareno u Kristovoj žrtvi. Katolička Crkva koja navješta otkupljenje i živi od otkupljenja neprestano čini prisutnom tu žrtvu i činit će to do svršetka svijeta, jer je svjesna da Kristovo tijelo i krv hrane njen i život krštenika” poručio je mons. Cassari dodavši da smo poput apostola pozvani vjerovati u tu Kristovu prisutnost i preobraziti se u nove ljude. Veliki četvrtak je i dan ustanovljenja svećeništva, Krist je izabranima povjerio bitno poslanje za širenje Crkve. “To je poslanje usredotočeno na propovijedanje radosne vijesti, na pastoralno zauzimanje, molitvu i bogoslužje, ali iznad svega na slavljenje euharistije. Veliku važnost za narod Božji ima prisutnost svećenika. Zasigurno su našem svijetu i Hrvatskoj potrebni mnogi svćenici kao učitelji svetosti i istine koji se potpuno stavljaju u službu zajednici” rekao je nuncij pozivajući na molitvu da odgovorni u odabiru zvanja daju prednost kvaliteti a ne kvantiteti. Potaknuo je vjernike da budu zajednica vjere i molitve, stavljajući euharistiju u središte svog života; da budu zajednica ljubavi, milosrđa, međusobnog poštovanja, zajednica koja se ne srami obraćati, čistiti i raditi na pomirenju, zajednica koja snažno i hrabro svjedoči za Boga i njegovu riječ. “Pozivam vas na molitvu za sjemeništa, da uvijek budu povlaštena mjesta ljudske, duhovne, kulturne i pastoralne formacije. Molite za biskupe i svećenike, da vam uvijek budemo primjer u molitvi, ljubavi, vjernosti Božjoj riječi, konkretno svjedočeći svoje služenje, živeći u duhu siromaštva, prihvaćanju celibata za cijeli život. Hvala za vaše molitve” zaključio je nuncij Cassari. Nakon mise sveto Otajstvo prenio je u Božji grob a puk je ostao u molitvi i klanjanju uz pjevanje ‘Gospinog plača’.