SVEČANI KONCERT U ZADARSKOJ KATEDRALI SV. STOŠIJE

PB233920Vrhunski glazbeni ugođaj priredili su Katedralni zbor sv. Stošije Zadar i Orkestar Umjetničke akademije u Splitu svečanim koncertom pod ravnanjem dirigenta Žana Morovića, regens chori zadarske katedrale, u subotu 23. studenog, čime su počeli Dani Ivana Pavla II. u Zadarskoj nadbiskupiji. Koncert je zahvala trojstvenom Bogu povodom desete obljetnice papina pohoda Zadru, na uočnicu blagdana sv. Krševana, zaštitnika grada Zadra, koji je zbog liturgijskog primata nedjeljne svetkovine Krista Kralja proslavljen u subotu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASolisti soprani Tea Slavica i Nela Šarić, Dragan Pejić za orguljama, Dražen Habuš (truba) i mo Hari Zlodre (čembalo), zadarski Katedralni zbor i splitski umjetnički orkestar darovali su brojnu zadarsku publiku veličanstvenom izvedbom umjetničkih i univerzalnih djela čija je harmoničnost, rekao je posjetitelj i pokrovitelj koncerta, zadarski nadbiskup Želimir Puljić, sklad tri sonornosti: glasa, daha i udarca, što su prema sv. Augustinu osnovni izvori zvučnosti pojedinih glazbala. Ipak, zbor pjevača je prvi i najstariji glazbeni instrument u liturgiji Crkve, a svrhu, način i uporabu drugih glazbala treba tražiti u smislu slavljenja koje govori o ljudskoj poniznosti pred uzvišenim darom, posredovanim u liturgiji Crkve, podsjetio je na misao sv. Augustina nadbiskup Puljić, istaknuvši kako samo u poniznosti kojom glazbenik služi otajstvu susreta Crkve s Gospodinom, glazba postaje uzvišenom i obogaćujućom za ljepotu toga susretanja. Zato je bl. Ivan Pavao II. govorio da liturgijsku glazbu rese tri obilježja: svetost, istinska umjetnost i univerzalnost.

PB233931Nadbiskup je čestitao izvođačima na maestralnoj izvedbi kojom su pomogli otkriti glazbenu ljepotu susreta s Gospodinom, do završne pjesme Karola Wojtile ‘Krist na žalu’ koju je skladnim zajedništvom otpjevala zadovoljna publika svih uzrasta.

PB233937Izvedena su sljedeća djela: Kirchensonate (W.A. Mozart), Ave Maria (G. Caccini), Enigma varijacije – Nimrod (E. Elgar), Jesus, bleibet meine Freude (J. S. Bach), Veni Creator Spiritus (N. Jommelli), Phos hylaron (Ž. Morović), Missa brevis in F (J. Haydn) i Himna sv. Krševanu (Ž. Morović). Organizator koncerta bila je Zadarska nadbiskupija, a suorganizatori Grad Zadar i Umjetnička akademija Split.

PB233925

PB233942