KRŠTENJE OSMOG DJETETA U OBITELJI VRKIĆ U KOŽINU

CIMG5602Zadarski nadbiskup Želimir Puljić krstio je u nedjelju 3. studenog u župi sv. Mihovila arkanđela u Kožinu Antu, osmo dijete u obitelji Oskara i Nataše Vrkić. Nadbiskup je čestitao na otvorenosti životu roditeljima koji su hrabri u podizanju života još svoje sedmero djece: Lovre ima 15 godina, Nina 13, Vjekoslav Marijan 12, Lucija 9, Mladen 7, Marko 3 i Marija dvije godine. Krštenjem se u obitelji svjedoči i slavi svetište života, poručio je mons. Puljić u homiliji misnog slavlja koje je predvodio u zajedništvu s kožinskim župnikom Mladenom Kačanom, dodavši da je krštenje Ante prigoda razmišljati o sakramentu novog rođenja – krštenju. Uz vidljivu stvarnost vode i riječi obreda, druga je stvarnost izvan dosega našeg iskustva. To je milost i djelovanje Duha Svetoga, rekao je nadbiskup, citirajući KKC da su sakramenti u Crkvi vidljivi znakovi nevidljive stvarnosti. Voda kao vidljiva stvarnost je preduvjet bez kojeg nema života. Ona znači život. Krštenje je novi život. „Crkva stoljećima ispovijeda, čuva, brani i naraštajima prenosi istinu da je Isus puninom čovještva ušao u ljudsko zajedništvo te solidarno s nama proživio čitav ljudski život, od začeća do smrti. Po Isusovom utjelovljenju zasjala je vrijednost ljudskog života. Crkva majčinskom skrbi naviješta istinu o ljudskom dostojanstvu i pred svakom prijetnjom svjedoči evanđelje života. Osjeća obvezu dati svoj glas onomu tko glasa nema. Snagom vjere u Uskrsloga, koji je pobijedio smrt i grijeh, ona se osjeća pozvanom biti u službi evanđelja života“ poručio je mons. Puljić, istaknuvši da obitelj prima život kao Božji dar i kao kućna Crkva služi evanđelju života.

CIMG5588„Svojim utjelovljenjem Isus je posvetio svaki ljudski život. Od majčina krila čovjek pripada Bogu koji ga je stvorio i njegovo ime upisao u Knjigu života. Zato je ljudski život svet i nepovrediv – od začetka do naravnog svršetka. I treba ga braniti, poštivati i zauzimati se za njegovo dobro na svim područjima“ potaknuo je nadbiskup, dodavši da po krštenju čovjek ulazi u Božju obitelj i sposoban je reći ‘Abba, Oče!’ Nije više rob, tuđinac i pridošlica, nego sugrađanin svetih i ukućanin Božji, kako kaže sv. Pavao. On je član Božje obitelji. Ta nova stvarnost rađa radošću, poletom i optimizmom, rekao je mons. Puljić, naglasivši da je krštenje Ante prigoda podsjetiti da su sve obitelji Božjim darom i izabranjem pozvane biti duhovnim gnijezdom i ognjištem života. Nadbiskup je potaknuo na zahvalnost Bogu za roditelje koji rađaju i odgajaju, za milost krštenja po kojem postajemo članovima velike obitelji, Crkve. „Pomozimo i poduprimo sve koji život poštuju, brane i zauzimaju se za njegovo dobro na svim područjima; osobnom, vjerskom i duhovnom, društvenom, zakonodavnom, političkom, gospodarskom, socijalnom, medicinskom. I to svim sredstvima što nam ih na raspolaganje stavlja zauzeta ljubav“ rekao je mons. Puljić koji je roditelje i prigodno darovao. Istaknuo je i vrijednost još jedne velike i životu otvorene obitelji; naime, u istoj kući s obitelji Vrkić, u prizemlju živi Natašina sestra Ana s mužem Sami Sali. Imaju petero djece: Matko ima 14 godina, Marcela devet, Maja pet, Mihovil tri i Mila dvije godine.