SVETKOVINA DUHOVA U KATEDRALI SV. STOŠIJE U ZADRU

Svetkovina Duhova svečano je proslavljena u katedrali sv. Stošije u Zadru misnim slavljem koje je u nedjelju 19. svibnja predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Za vrijeme mise podijelio je sakrament potvrde krizmanicima zadarskih gradskih župa sv. Stošije, sv. Šime i sv. Šimuna i Jude Tadeja. „Nije dovoljno znati što vjerujemo. Potrebno je pokazati da nam je vjera u životu bitna, kako bez Isusa ne možemo“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je sakrament potvrde prigoda zahvaliti Bogu za duhovske darove: roditelje, kumove, vjeroučitelje koji su za taj dan pripremali i za sve ljude koji osobu podržavaju na putu vjere. „Zahvalnost je znak kulture i odgoja. Ali, ona je naša obveza i naša dužnost“ istaknuo je nadbiskup. Na pitanje kako prepoznati tragove Božjeg Duha u sebi i okruženju, mons. Puljić je upozorio da nema Duha Svetoga gdje se Bogu ne moli, gdje ga se prezire, psuje, ne sudjeluje u sakramentalnom životu, ne poštuje nedjelju i blagdane, nego se rade teški poslovi. „Tamo gdje je nedjeljom važnija birtija nego euharistija, kupanje i more, gradnja kuće i plastenik, nego molitvenik, tamo se Duh Sveti neće zadržavati. Neće biti nazočan ako se zbog toga ne ispovijedamo ili to činimo nevaljano i svetogrdno“ upozorio je nadbiskup. Manifestacija Duha su posluh i poštivanje roditelja, učitelja i starijih. Ne mogu se očekivati darovi Duha ako čovjek zavidi ili se svađa, govori bezobrazne riječi, čini besramne stvari, druge na to navodi ili zavodi, kad se krade ili se druge tome poučava i na to nagovara.

Nadbiskup Puljić je upitao i koliko je Božjeg duha u gestama mladih koji su slavili završetak srednje škole. „Nećete mi zamjeriti, draga mladosti, ako kažem kako je puno znakova govorilo o suprotnom dojmu. Kako ću zaključiti da je prisutan Božji duh u rasipanju brašna po ulicama i ljudima od koga se sprema kruh, kruh naš svagdanji? To je perverzija duha koja ne usrećuje one koji se time zabavljaju ni one koji poslije tog neprikladnog ceremonijala imaju pune ruke posla da očiste ulice i trgove koje su naši maturanti ukaljali. Ne krivim mlade maturante, nego starije: roditelje, učitelje, svećenike i vjeroučitelje, što šutimo i ne upozoravamo. Što im barem ne kažemo da se osjećamo tužno što tim nesmotrenim gestama gaze po našim svetinjama: po brašnu od kojeg činimo kruh svagdanji. Onaj kruh koji je i Isus uzeo na zadnjoj večeri, blagoslovio ga i pretvorio u svoje tijelo, dao nam ga za hranu. Nemam ništa protiv slavlja i obilježavanja mature. Ali ima i lijepih i manje lijepih načina“ upozorio je mons. Puljić, čestitavši mladima Slavonije, Osijeka, Đakova i Našica, koji su pokazali i alternativni način slavlja. Nadbiskup je upozorio i da je malo Božjeg Duha u obredu krizme ako se taj sveti čin pretvori u nezdravo natjecanje tko će se ljepše obući i skupiti više darova. Ili tko će više potrošiti i imati gostiju na raskošnom ručku. „Slažem se da je potrebno nešto pripremiti, kupiti mali dar kao znak pažnje. Ali, zar nismo pretjerali u tome? Umjerenost i skromnost su ljudska i kršćanska vrednota koju smo isključili iz našeg života. Crkva se ne slaže s pretjeranom potrošnjom, nego zagovara skromnost slavlja. Iako je često nemoćna da nešto promijeni, ona ne odobrava nerazumne troškove i provode koji se čine u prigodi krštenja, krizme, pričesti, ređenja, zavjetovanja i sprovoda. Pretjeranost odvodi od bitnih stvari o kojima nas je Isus poučavao“ poručio je mons. Puljić, poželjevši mladima da njihove riječi budu istinite i dobronamjerne, da vole i slušaju Boga i Crkvu, jer tada Duh Gospodnji pomaže i šalje biti svojim vjerovjesnikom i svjedokom.