PEPELNICA U KATEDRALI SV. STOŠIJE U ZADRU

Na Pepelnicu u srijedu 13. veljače misu i obred pepeljanja u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Intonacija onoga što Crkva kroz korizmu želi posvijestiti su molitva, post i bratska ljubav. Želimo da nam korizma bude takvo vrijeme“ poručio je nadbiskup, pozivajući se na navještenu riječ starozavjetnog proroka Joela suočenog s nevoljama svoga doba. I on je podigao glas i pozvao narod na skupštinu, no nije im savjetovao da razderu halje, nego svoja srca. „Dakle, ne izvanjske stvari, nego, srce svoje razderite. Znači, pokajte se i obratite. Ne bojte se Gospodina, jer je on nježnost, bogat dobrotom. Bogu želimo iznijeti svoje potrebe, zahvaliti i reći ‘Ti si, Gospodine, bogat milosrđem, spor na ljutnju“ rekao je mons. Puljić. I apostol Pavao snagom Krista moli narod da se pomiri s Bogom. „Obratite se Bogu. To je prvenstvo i odatle počinje sve drugo. Onda je lako biti milosrdan prema drugima, postiti kao izraz pokore i zadovoljštine. Ali, prvenstveno se treba obratiti Bogu, stvaratelju svega dobra“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da je korizma milosno i vrijeme spasenja, kad možemo nešto učiniti na planu molitve, dobrih djela i bratske ljubavi.

„Bogu hvala da su kršćani osjetljivi za socijalne potrebe čovjeka u nevolji. Nije nam svejedno ako ima netko tko je potreban, tko pati ili ako nekome nešto nedostaje. Svojom ljubavlju konkretno želimo pokazati da smo blizu čovjeka, da mu želimo pomoći, da se ne treba bojati, jer postoje braća koja misle na njega. Po takvim lijepim djelima Crkva stoljećima nastoji svjedočiti ono što je Isus rekao, po čemu će nas prepoznati kad dođe sud; po tome koliko smo prepoznali braću koja su bila u nevolji“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da se ne smijemo samo na tome zaustaviti. „Vratimo se prvenstvu, a to je molitva. Ne zaboravimo Boga, Bog je prvi i najvažniji. Važno je da ga otkrijemo svojim srcem i molitvama, s njim kontakt uspostavimo. Neka nam sveto vrijeme korizme prođe u činjenju dobrih djela, ona će biti plod molitve. Ali i u našem obraćenju srca, obraćenju prema Bogu. Jer obratiti se znači obratiti se Bogu, izvoru dobra, našem Ocu koji je milosrdan, koji nas kao otac prati, vodi brigu o nama“ rekao je mons. Puljić, naglasivši i potrebu da se čovjek odvrati od onoga što ne valja. „Postoje stvari koje ne radimo dobro, činimo loše i treba ih popravljati. Korizma je vrijeme da čovjek razmišlja o tome, ali i da donese neke odluke. Obratiti se znači i odvratiti se od onoga što ne valja. Korizma je prigoda da se na tom području okušamo, pokažemo i dokažemo kako smo razumjeli njen smisao i poruku. Neka nam Gospodin pomogne da to u životu provedemo i korizmu ispunimo molitvom, dobrim djelima i vlastitim obraćenjem“ zaključio je nadbiskup Puljić.