HUMANITARNA AKCIJA ‘FRITULICA’ ZA KUPNJU KOTLA ZA PUČKU KUHINJU CARITASA

Božićni ugođaj pomoći potrebnima u Zadru humanitarnom akcijom ‘Fritulica’ obogatila je zajednička inicijativa Caritasa Zadarske nadbiskupije, Doma za odrasle osobe sv. Frane u Zadru, Doma za odrasle u Zemuniku i Centra za odgoj djece u Zadru na Narodnom trgu u Zadru u subotu 22. prosinca. Akcijom su prikupljena sredstva u pomoći za kupnju novog kotla za kuhanje u Pučkoj kuhinji zadarskog caritasa, koji je u funkciji, no dotrajao je i često treba popravak. Brojni sugrađani su porcijom u iznosu od pet i deset kuna, a mnogi su davali i veće iznose, kupovali fritule koje je za tu prigodu na trgu pekao poznati i iskusni zadarski kuhar Renato Kraljev. Mirisu fritula usred grada doprinijeli su i štićenici Doma sv. Frane koji su Kraljevu pomogli pripremiti tijesto. Kraljev je darovao svoje kulinarsko umijeće i vrijeme, a interes Zadrana je bio toliki da je nadmašio pripremljenu količinu fritula. Akciju je rado dolaskom podržao i zadarski nadbiskup Želimir Puljić koji je također prodavao fritule. Izrazivši priznanje i čestitavši svima na izvrsno priređenoj slastici tipičnoj za božićno vrijeme, nadbiskup je rekao: „Po čemu će nas ljudi prepoznati, ako ne po ljubavi? Po čemu će nas Isus na koncu suda prepoznati i pitati, ako ne upravo to – bio sam gladan, nahranio si me; bio sam žedan, napojio si me. Zato mi je drago kad vidim da ljudi dobre volje i vjernici imaju taj osjećaj. Kad vjernik kaže da je vjernik, da osjeća da biti vjernik znači dijeliti s drugim. To znači suosjećati s drugim. Ne možeš imati siromaha kraj sebe, reći ‘Ja vjerujem u Isusa Krista’ a ne biti uz siromaha. Jer Krist se u siromahu utjelovio, u siromaštvu je došao i Krist siromahe preferira. Zato je dobro da biskupije imaju caritas koji na vidljiv način, makar ne pravimo veliku reklamu o tome, i ne treba – treba u Isusovom duhu činiti tako da ljevica ne zna što čini desnica. Ali nekad treba i to reći, što Crkva čini po Caritasu, čisto radi mogućih izbjegavanja dvoznačnosti ili moguće sablazni. Crkva zaista čini puno. U Zadru je suradnja izvrsno postavljena“ rekao je mons. Puljić, što je potvrdila i akcija na Trgu. „Drago mi je vidjeti što se čini. I drago mi je da to nije samo Crkva. Nego tu su se uplele i društvene strukture, razne institucije i ustanove, donatori. Svi su se na neki način umrežili. Želimo što više učiniti, da bude što manje bijede i sirotinje u našem gradu. To je lijepa slika Crkve i to volim podržavati i blagoslivlajti“ zaključio je mons. Puljić, sa zadovoljstvom animirajući sugrađane da pomognu ljude u potrebi.