HUMANITARNA AKCIJA ‘VUKOVARU ZaDar’

Konvoj velike pomoći za 737 vukovarskih obitelji u potrebi šestu godinu u nizu uspješno održane humanitarne akcije ‘Vukovaru ZaDar’ u organizaciji Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar stigao je u ponedjeljak 3. prosinca u vukovarski caritas u pratnji dva autobusa hodočasnika iz Zadra s predsjednicom Udruge s. Melhiorom Biošić. Ispred OŠ Šimuna Kožičića Benje na Boriku u Zadru gdje su dostavljeni svi paketi, šleper pomoći blagoslovio je don Dario Tičić. „Koliko god se djeca vesele slatkišima, slasticama, to je njima nebitno. Njima treba brašno, šećer, ulje, tjesetenina, higijenske potrepštine. Iz toga se vidi koliko im je i kako pomoć jako potrebna. Sve što smo prikupili je kvalitetan sadržaj“ rekla je s. Melhiora. U Vukovaru je Zadrane dočekao ravnatelj vukovarskog caritasa fra Vjenceslav Janjić sa žaljenjem ustvrdivši da je ta pomoć jedina pristigla od ikoga; caritas, nažalost, nema drugih izvora donacija. Zadrani su ostvarili i dirljivi susret s dr. Vesnom Bosanac u vukovarskoj bolnici. I Bosanac je zahvalila za akciju na Narodnom trgu u subotu 1. prosinca kad je prikupljeno 26 250 kn, a u paketima su Zadrani donijeli Vukovarcima najpotrebnije: osnovna životna sredstva, živežne namirnice.

„Zadar se pokazao kao naš najprijateljskiji grad. Vaša pomoć našim siromašnim obiteljima za razliku od prošlih godina ove je godine još dragocjenija, jer bi u ovo vrijeme iz naših misija u svijetu stizale barem slastice i mandarine za Sv. Nikolu. Sad još ništa nije stiglo. Pokazatelj je to kolika je ekonomska kriza, ne samo u Hrvatskoj, već i u svijetu“ rekao je fra Vjenceslav, ravnatelj caritasa Vukovarskog dekanata. „Zadranima, žiteljima Zadarske županije u ime 737 obitelji najsrdačnije zahvaljujem. Želim svima sretan i blagoslovljen Božić“ poručio je fra Vjenceslav. Vukovarski Caritas redovito skrbi o 2 261 osobi, što je više od 10 % stanovnika Vukovara kojih je prema zadnjem popisu oko 25 000. Povremenu pomoć za Božić i Uskrs dobiva još oko 300 korisnika. Caritas u raspodjeli pomoći ne radi razliku prema nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti, pa skrbi o 517 rimokatoličkih obitelji, 160 pravoslavnih i 28 obitelji koje se izjašnjavaju ateistima. „Uz sve pomoći koje stižu, vukovarski Caritas je dosad u novcu potrošio 198.509,05 kn za kupnju brašna, ulja, šećera, higijenskih potrepština i za plaćanje režija najpotrebitijima. Upravo je kod nas bila gospođa koja je molila da joj hitno platimo račun za struju jer je prijetilo isključenje. Računamo da ćemo i ovog Božića, kako bismo svakoj obitelji omogućili nekakav blagdanski paket, i uz pomoć koja stiže iz Zadra, kupiti još deset tona brašna, 1 000 litara ulja, nekoliko stotina kilograma riže i tjestenine i da ćemo za to potrošiti oko 50 000 kuna“ rekao je fra Vjenceslav, ističući da je svaka pomoć siromašnim vukovarskim obiteljima izuzetno potrebna.

U zadarskoj akciji sudjelovalo je 22 000 učenika iz 59 škola iz cijele Zadarske županije. Svaka je škola prikupljala određenu vrst namirnica. U programu na Trgu sudjelovalo je 25 izvođača: zborova, klapa i raznih sastava, među kojima i Tomislav Bralić i Intrade. Vladao je veliki interes među ljudima koji su htjeli pratiti konvoj pomoći i ići u Vukovar, htjeli su ići cijeli razredi. Akcija je okupila i suorganizatore. „Uvijek mi je pred očima bezbrojna kolona ljudi koji su u agresiji napuštali Vukovar, kako su nosili vrećicu u ruci. Tako i danas dolaze s vrećicom pred vrata Caritasa. Uvijek je za čovjeka ponižavajuće doći prositi. Blaženije je davati nego primati, rekao je Isus. Nitko nije sretan kad ide moliti, pitati, kad dođe s vrećicom na vrata. Situacija je preteška. Mnogi su nezaposleni. Brojne obitelji su s djecom. Mlade obitelji napuštaju Vukovar jer nemaju od čega živjeti. Ne može se živjeti od obnovljene kuće. Svaki dan smo potrebni unositi hranu i imati osnovno za život. Pridonesimo svi da Vukovar obnovimo, da ljudi ne odlaze. Nemojmo napuštati to herojsko mjesto, nego doprinesimo svim silama da u Vukovaru raste, a ne da se smanjuje broj stanovnika“ poručila je s. Melhiora. Novčani prilozi mogu se uplatiti još ovaj tjedan na broj žiro-računa: Franjevački samostan Vukovar, Samostanska 5, 32 000 Vukovar. Žiro račun br.: RBA 2500009-1102034879.