SUSRET ZADARSKOG NADBISKUPA ŽELIMIRA PULJIĆA I ZAGREBAČKOG MUFTIJE AZIZ EF. HASANOVIĆA

Zadarski  nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije mons. dr.  Želimir Puljić  primio je u subotu 1. prosinca u Nadbiskupskoj palači u Zadru novog predsjednika Mešihata Islamske zajednice u RH, zagrebačkog muftiju dr. Aziza ef. Hasanovića, u pratnji tajnika Mešihata i šefa Ureda muftije mr. Nermina ef. Botonjića, zadarskog  glavnog imama Ćamila ef. Bašića i ravnatelja Centra za certificiranje halal kvalitete Aldina Dugonjića. Muftija Hasanović je na početku susreta čestitao nadbiskupu Puljiću na izboru na mjesto predsjednika HBK. Ujedno se zahvalio na prijemu istaknuvši da je to njegov prvi posjet Zadru u ulozi predsjednika Mešihata islamske zajednice u Hrvatskoj. Upoznao je nadbiskupa sa svojom nakanom da kao novi muftija posjeti biskupe i biskupijska sjedišta u Hrvatskoj, kako bi i u osobnim susretima ostvarili povezanost u zauzimanju za promicanje općih vrednota za dobro vjernika i društva u cjelini. Na sastanku je bilo govora o pitanjima koja povezuju kršćane i muslimane: vjeronauk u školama, zdravstveni odgoj, pobačaj, eutanazija te sva moralna načela i principi koji prožimaju islamsku zajednicu i Katoličku Crkvu. Muftija smatra da su to  teme koje nas svakodnevno trebaju okupljati i o kojima se moramo zajednički očitovati. Često je nemoguće utjecati na promjenu zakona, ali smo uvijek pozvani govoriti i biti svojevrstan moralni korektiv društva koje je izrazito sekularizirano. Ističući važnost vjeronauka u školi, muftija se zahvalio i Katoličkoj Crkvi koja je modelom svojih ugovora s državom omogućila i drugim religijama da ostvare svoja prava na vjersku poduku u školama. Muftija također ističe svoju dugogodišnju suradnju s Katoličkom Crkvom u Hrvatskoj i svoju povezanost s fakultetom Družbe Isusove gdje je i predavač. Na susretu s nadbiskupom muftija Hasanović je predstavio i novog glavnog imama za Zadar, Ćamila ef. Bašića, koji je ujedno na čelu najmlađe Islamske zajednice u Hrvatskoj. Mons. Puljić je izvijestio o međureligijskom susretu u Sarajevu koji je održan polovicom rujna ove godine na kojem je sudjelovao kao delegat HBK. Tema susreta je bila: ‘Naša je budućnost živjeti zajedno – Religije i kulture u dijalogu’. Mons. Puljić je zahvalio muftiji Hasanoviću na posjetu i zaželio mu uspješan rad na novoj dužnosti predsjednika Mešihata Islamske zajednice u RH te se prisjetio muftijinih riječi s njegova ustoličenja u kojima je, kao dio svog programa, naveo da će u svom radu posebnu pažnju posvetiti dijalogu Islamske zajednice s ostalim vjerskim zajednicama i društvom. Nadbiskup je naglasio važnost međusobne povezanosti  i suradnje. Na kraju srdačnog razgovora muftija Hasanović je mons. Puljiću uručio knjigu Ševka ef. Omerbašića ‘Islam i muslimani u Hrvatskoj’, a nadbiskup je muftiji darovao knjigu autora Carla Federica Bianchia, ′Kršćanski Zadar sv. II′ te vrijedne monografije ′Slikarstvo′, ′Kiparstvo′ i ′Zlatarstvo′ u kojima su sabrane i stručno obrađene dragocjene umjetnine s područja Zadarske nadbiskupije od najranijeg doba kršćanstva.