GOSPA OD RUŽARIJA U RAŽANCU

Blagdan Gospe od Ružarija svečano je proslavljen u nedjelju 7. listopada u istoimenoj župi u Ražancu gdje je svečano misno slavlje i procesiju s Gospinim kipom predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Moljenjem krunice razmatra se Kristovo lice, a na tom putu razmatranja učiteljicom neka bude Marija, njegova Presveta Majka, pozvao je mons. Puljić. Liturgijski spomen Gospe od Ružarija je uspomena na pobjedu kršćanske vojske nad Turcima kod Lepanta 7. listopada 1571. g., a puk je tu pobjedu pripisao zagovoru Djevice koju se zazivalo molitvom krunice. „U blagdan svetog Ružarija uklapaju se i godine naše molitve i neizvjesnosti iz Domovinskog rata kad su naši branitelji, goloruki i s krunicom oko vrata, ustali u obranu slobode i narodnog identiteta. Dogodilo se čudo slobode zahvaljujući moćnom zagovoru Presvete Djevice. Krunica je bila draga molitva naših roditelja i svetaca. Postala je simbolom obrane naših ognjišta i svetišta. Nju je stoljećima preporučivalo crkveno učiteljstvo, a po svojoj jednostavnosti dobro se uklapa u duhovni hod kršćanstva“ rekao je mons. Puljić, podsjetivši na misao bl. Ivana Pavla II. da je krunica, iako marijanski intonirana, molitva kristološkog srca, sažetak evanđeoske poruke po kojoj promatramo Isusovo lice Marijinim očima. „U povijesnim iskušenjima kada je ušutkivana, isključivana iz javnosti, ograničavana u poslanju ili do krvi progonjena, Crkva je po svojoj hrabroj djeci branila dostojanstvo i slobodu svakog čovjeka. U tome joj je osobitu pomoć pružala Marija koju nam je Isus darovao za majku na križu kad je rekao: Ivane, evo ti majke. Zato se Marijini štovatelji rado oko nje okupljaju i hodočaste u njena svetišta. Ona s Crkvom moli, ali moli i za potrebe Crkve“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da su Hrvati među narodima koji osobito štuju Mariju. Na vjetrometini sukoba, s Marijom smo uspijevali prebroditi povijesne krize, jer se po domovima naših obitelji prebirala krunica, molilo i hodočastilo u Gospina svetišta, njoj u čast činilo zavjete i zidalo oltare. „Marija nije izmišljena utjeha. Ona je stvarno darovana nada. U nju su položena nebeska obećanja i ostvarene Božje nakane. Zato rado hodočastimo u njena svetišta u kojima se moli. Te Marijine oaze duhovnosti i kad su suzama oblivene, ozdravljaju dušu čovjeka, donose okrepu i blagoslov“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da je Crkva Isusovih učenika započela svoj ovozemni hod s Marijom na Duhove u dvorani Posljednje večere. S Marijom će završiti i svoj hodočasnički put prema eshatonu. „Marija je, uz Isusa, u središtu Crkve. Zato je pozdravljamo hvalospjevom njene rođakinje Elizabete koja ju je prepoznala kao ženu vjere: Blagoslovljena si među ženama jer si povjerovala da će se ispuniti što ti je rečeno od Gospodina“ zaključio je mons. Puljić.