Devetnica uoči svetkovine sv. Stošije

U sklopu devetodnevne duhovne priprave za proslavu svetkovine sv. Stošije, zaštitnice zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, u četvrtak 7. siječnja u zadarsku katedralu hodočastile su prve tri od 16 župa iz dva zadarska dekanata Zadar Istok i Zadar Zapad čiji će vjernici pohoditi katedralu ususret svetkovini nadbiskupijske zaštitinice. U četvrtak su hodočastili vjernici iz župa Bezgrešnog začeća BDM s Puntamike, Gospe od Ružarija iz Dikla i sv. Mihovila iz Kožina predvođeni župnicima Emilom Bilaverom i Mladenom Kačanom. Don Emil je pozvao na plodonosnost susreta mladih za cijelu Crkvu u Hrvatskoj i zadarskoj nadbiskupiji, potaknuvši na molitvu u katedrali, majci crkava, na darovanje svog života Kristu poput sv. Stošije. “Povijest sv. Stošije nas čini ponosnima, kaže da na našem tlu živi Crkva, prenositeljica Evanđelja. Ustrajno i radosno svjedočenje kršćanskog života znak je da je Krist živ među nama. Kako biti vjeran Kristu pokazuje upavo Stošija. Koliko činimo da bismo Evanđelje uprisutnili u osobnom, obiteljskom, društvenom životu, jer i mi, kao Stošija, živimo u svijetu poganskih vrednota” upozorio je don Emil dodavši da poziv katedralnog župnika mons. Ivana Mustaća i njihov dolazak u katedralu predstavljaju radost poziva i radost odaziva u poklonu Isusu i razmišljanju o mučeništvu sv. Stošije. Upozorio je da ljude ‘katehiziraju’ i njima manipuliraju mediji, osobito televizija, a ne Crkva. U Godini svećeništva don Emil je pozvao na molitvu za svećenike, nadbiskupa i njihovo zajedništvo, te blagoslov svega što zajednički rade. Istaknuo je da svećenik treba biti čovjek molitve, živjeti u intimnosti s Gospodinom uz potrebu provjeravanja duhova zbog brojnih lažnih proroka. Ohrabrio je vjernike da gaje molitveni život da vjera ne oslabi, jer Bog liječi svaku dušu, kao što je i Stošija uvijek gledala u Gospodina i u njegovoj snazi pomagala potrebne. “Molimo za zajednički projekt biskupa i svećenika, susret katoličke mladeži u Zadru. Otvorimo svoje obitelji i prihvatimo mlade koji će doći” rekao je don Emil. U Devetnici se na osobit način moli za susret hrvatske katoličke mladeži u Zadru s ciljem da se nadolazećim generacijama prenosi blago vjere kako je to činila i ranokršćanska mučenica Stošija iz 4. st. U devetodnevnoj duhovnoj pripravi sudjeluju i redovništvo, župni zborovi i ministranti iz gradskih župa. Na misama svakog dana od 18,00 sati u zadarskoj katedrali propovijedaju župnici župa čiji vjernici hodočaste po sljedećem rasporedu: petak 8. siječnja župa Uznesenja BDM s Belafuže, sv. Josip s Plovanije i sv. Šimun i Juda Tadej s Bokanjca; 9. siječnja sv. Ante Padovanski sa Smiljevca, sv. Petar s Ploča i Uznesenje BDM s Dračevca; 11. siječnja župe sv. Stošije i sv. Šime s Poluotoka i Gospe Loretske iz Arbanasa; 12. siječnja bl. Alojzije Stepinac s Bilog Briga i Kraljice mira sa Stanova te 13. siječnja Presveto Srce Isusovo s Voštarnice i sv. Ivan s Relje.