Svetkovina Bogojavljenja

Na svetkovinu Bogojavljenja u srijedu 6. siječnja u katedrali sv. Stošije u Zadru zadarski nadbiskup Ivan Prenđa predvodio je svečano misno slavlje za vrijeme kojeg je podijelio službu akolitata bogoslovima zadarske nadbiskupije: Tomislavu Planiniću (Kali) i Rolandu Jeliću (Benkovac). “Otajstvo Bogojavljenja govori o Bogu koji dolazi ususret čovjeku i o čovjeku koji traži Boga. Te dvije stvarnosti susretale su se kroz cijelu ljudsku povijest, prije Kristova dolaska po prorocima. Čovjek je oduvijek u znakovima svijeta tražio Božje tragove. Čovjek traži, a Bog mu nudi svoje lice i mogućnost djelovanja u njegovom srcu” rekao je mons. Prenđa istaknuvši da je Božje povjerenje prema čovjeku tako veliko da je čovjek postao navjestitelj skrivenog otajstva koje mu je Bog povjerio i otkrio. “Svjetlo iz Betlehema od prije 2000 godina uvijek iznova dolazi čovjeku. Nakon pastira i anđela dolaze mudraci. Bog želi pokazati čovječanstvu da nije došao samo jednom narodu nego za sav svijet kojeg predstavljaju mudraci s istoka. Bog je donio svijetu novu poruku i zahvatio u svijet da postane otkupitelj svih ljudi” rekao je mons. Prenđa. Istaknuo je da čovjek traži smisao, putove do svog ispunjenja i čini sve kako bi otkrio Božje tragove. Tome Bog dolazi ususret, otkriva sebe i put čovjeku do njega. “Jako je bitno da se uvijek nađemo pred tom Božjom ponudom, pred njegovim otkrivanjem puteva do punine smisla. Svi smo tražitelji Boga koji u događajima svog života i svemu što nas okružuje slutimo Boga koji nosi svemir i neprestano stvara novo. To je čovjek. U suprotnom smo nesvjesni i živimo na rubu života” poručio je nadbiskup dodavši da nismo samo slijepi tražitelji i ljudi koji naslućuju želeći se domoći bilo kakve spoznaje. “Mi smo u istini. Crkva nosi otajstvo Boga ljudima, želi da bude spoznat i potiče čovjeka da bude klanjatelj živom Bogu koji nije slutnja nego stvarnost koja je ostala u Crkvi po sakramentima. Svaka misa je susret sa živim Bogom. Malo nosimo tu svijest u sebi, a istinska je zbilja jer je Bog htio biti s nama na putu. Moramo biti domaćini toj Božjoj objavi, govoru i blizini” rekao je mons. Prenđa. O putu Boga prema čovjeku govore i bogoslovi, mladi ljudi koji nose Božji poziv ponijeti Krista ljudima. Pozvao je na molitvu za njih, da budu zauzeti, revni, puni ljubavi i da razumiju poslanje koje im je Bog povjerio, kako ga trebaju nositi. Poželio je da ljudima otvaranje puteva prema Bogu čine ozbiljno, ne činovnički. “Veliki je zadatak nositi evanđelje, biti ljudi po kojima će Bog dolaziti u svijet. Pozvani smo biti svjedoci te stvarnosti” zaključio je nadbiskup Prenđa. U nedjelju 3. siječnja u župnoj crkvi Rođenja BDM u Privlaci nadbiskup Prenđa je predvodio svečano misno slavlje za vrijeme kojeg je kandidaturu za svete redove đakonata i prezbiterata podijelio bogoslovima Antoniju Sekuli (Bibinje), Damiru Šehiću (Biograd) i Marinu Baturu (Suhovare).