SVEĆENIČKO REĐENJE

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić je na uočnicu svetkovine apostolskih prvaka sv. Petra i Pavla u četvrtak 28. lipnja u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio koncelebrirano slavlje za vrijeme kojeg je za svećenike zaredio đakone Zadarske nadbiskupije i Franjevačke provincije sv. Jeronima: Šimu Žilića, Ivana Perkovića, fra Nikicu Devčića i fra Gabrijela Škibolu. Svatko od njih ima osobnu, životnu povijest i put razvoja svoga zvanja, no njihov odgovor ‘Evo me’ uklapa se u Petrov odgovor Isusu da voli Gospodina, nakon što ga je Isus pitao ‘Ljubiš li me?’. „Budimo zahvalni za neprocjenjiv dar koji svećenici predstavljaju za Crkvu i čovječanstvo. Njihov apostolski rad, samozatajno služenje i vjernost Kristu koji ih je po imenu odabrao, pozvao i poslao, zaslužuju našu pozornost i našu zahvalnost“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši značaj svećeničkog predanja pastoralnoj službi. Svećenički identitet čine tri službe: posvetiteljska, učiteljska i pastirska. Nadbiskup je razlagao i tri svećenikove ljubavi. Prva je euharistija, s kojom je misništvo neraskidivo povezano. „Svećenik je pozvan biti drugi Krist. Euharistija je njegova prva ljubav, a svakodnevni život odvija se oko euharistijskog Isusa. On je izvor snage i pokretač djelovanja. Za svećenika misa nije samo obveza i posao, nego razlog i opravdanje njegova postojanja. Život svećenika mjeri se po njegovoj ljubavi prema svetoj misi. Svećenik koji sa žarom slavi misu, najbolje vrši svoju službu i najviše pomaže svojim vjernicima“ rekao je mons. Puljić. Druga ljubav je Majka Božja. Od trenutka svećeničkog ređenja Marija posvaja svećenika jer u njemu vidi svoga sina, Isusa Krista. Marija ljubi i prati svećenika kao svoga sina. Treća je ljubav prema pastiru Crkve, papi. Nadbiskup je poželio da čin ređenja mladomisnicima bude poticaj da još više ljube te tri svećeničke ljubavi, da napreduju i rastu u njima. „Budite svjesni onoga što radite, u djelo provodite što obavljate i svoj život suobličujte otajstvu Isusova križa. Budite i opstanite na visini zadatka koje vam Crkva povjerava. Neka vas Duh Sveti odjene silom odozgor, postojanošću duha i pouzdanjem u Boga. I neka do kraja izvede što je započeo na vašem krštenju“ poželio je mons. Puljić mladomisnicima, istaknuvši da je svećeničko ređenje dar njima, ali i nadbiskupiji, Crkvi i narodu. Nadbiskup je čestitao i roditeljima zaređenih, svećenicima i odgojiteljima koji su ih pratili u razvoju zvanja te su sudjelovali u svečanom slavlju svećeničkog ređenja.