15. OBLJETNICA DOLASKA JANJEVACA U KISTANJE I PETA OBLJETNICA POSVETE CRKVE SV. NIKOLE

Peta obljetnica posvete novoizgrađene župne crkve sv. Nikole biskupa u Kistanjama i 15. obljetnica dolaska Janjevaca u Kistanje, najudaljeniju župu u zaleđu Benkovačkog dekanata u Zadarskoj nadbiskupiji, proslavljene su u srijedu 9. svibnja svečanim misnim slavljem koje je u župnoj crkvi sv. Nikole predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Obljetnicu posvete te velebne crkve mons. Puljić je nazvao proslavom njenog rođendana, podsjetivši na svog predšasnika nadbiskupa Ivana Prenđu koji je 2007. g. posvetio oltar i Božji dom i osobno se zauzeo u suradnji s Vladom RH da to ratom opustošeno i napušteno područje nasele Janjevci s Kosova suočeni s tamošnjim progonom. Sad na Janjevu živi 250 Hrvata. „Euharistijom slavimo Boga koji je divan u svojim svetima, osobito u životu sv. Nikole, nebeskog zaštitnika Janjevaca. Prije dvije godine pohodio sam Janjevo i sjetio se brojnih prošlih generacija koji su ostali vjerni Bogu i ljubili Crkvu, ponosni na svoje hrvatske i katoličke korijene. Sv. Nikola se toliko puta pokazao prijateljem i pomoćnikom malenih i slabih. Svojom je uzdignutom desnicom blagoslivljao i zagovarao vjerne obitelji. Ne dopustite da vam ohladi vjera u Boga, da se ugasi ljubav prema Crkvi i nestane ponosa na vaše narodne i vjerničke korijene“ poručio je janjevačkim vjernicima mons. Puljić, koje su otvorene životu i usprkos materijalnim teškoćama imaju veliki broj djece. Pozdravnu riječ uputio je župnik Kistanja mons. Nikola Dučkić, zahvalivši blagopokojnom nadbiskupu Prenđi i mons. Puljiću na podršci. Prva skupina Janjevaca doselila je u Kistanje 1997. g., a druga dvije godine poslije, u 120 kuća koje je izgradila Vlada RH. „Osjećamo svu težinu života u novoj sredini, ali nismo sami. Postoje ljudi koji misle na nas“ rekao je mons. Dučkić. Kistanje su prigodno pomogli caritasi dubrovačkih župa, Crveni križ i župe Kaštel Sućurca i Brača. U Kistanjama živi 1250 vjernika odnosno 249 obitelji. Osnovnu školu pohađa 260 djece; 250 je djece predškolske dobi, a 100 srednjoškolaca. U župi djeluju dječji i zbor odraslih, muška i ženska klapa, uz vodstvo i brigu redovnica Blaženke Delonge i Edite Špralje. Kistanje su župa pozitivnog prirasta; 2011. g. je bilo 25 krštenja a šest umrlih; broj krštenja godišnje je između 25 i 30 novorođenih. Tog je dana bila i obljetnica preseljenja moći sv. Nikole koji je bio poput dobrog i zauzetog pastira, a ne najamnika. „U potpunosti je izgarao za svoje stado i štitio ga od opasnosti. Brinuo se, štitio, pazio i čuvao stado od grabežljivih vukova. Isus mu je bio slika i uzor, kao što je i današnjim pastirima kojima je Gospodin povjerio da skrbe za svoje stado. Što bi Janjevo da nije imalo zauzete i dobre pastire kroz povijest koji su ljude odgajali u ljubavi prema Bogu, čovjeku i narodu“ upitao je mons. Puljić. Trenutno je 36 svećenika Janjevaca. Do izgradnje nove crkve u Kistanjama Janjevci su se okupljali u staroj župnoj crkvi Gospe od Zdravlja koja je u Domovinskom ratu bila oštećena i opljačkana, a obnovljena je 1995. g. Pokraj župne kuće kupljena je oštećena zgrada koja je uređena za župni dom i pastoralne potrebe.