MISA POSVETE ULJA

Na Veliki četvrtak 5. travnja u katedrali sv. Stošije u Zadru zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je misu posvete ulja za vrijeme koje je posvetio sveta ulja koja se upotrebljavaju u slavljenju sakramenata. U misi su sudjelovali svi svećenici djelatni u nadbiskupiji te su obnovili svoje svećeničko obećanje, kao i ovogodišnji krizmanici i katekumeni, vjeroučitelji i župni suradnici. „Crkva je uvijek smatrala da je pitanje svećenika njeno biti ili ne biti. Svećeničko zvanje nije shvatljivo mjerilima ovog svijeta. Druga zvanja čovjek može obavljati ako i nema vjere. U svećeničkom zvanju to je bitno i temeljno. Ono ima svoje opravdanje samo iz vjere i svoj smisao samo po vjeri. Dobro je to ponavljati i isticati u kulturalnom ozračju koje za to nema sluha. Nositelj svećeničkog zvanja može biti samo čovjek vjere koji ne navješta svoju vjeru i svoja moralna načela, nego vjeru Crkve i njena moralna načela“ istaknuo je nadbiskup Puljić, dodavši da i narod Božji prihvaća svećenika takvim duhom vjere. I od njega očekuje govor vjere, istine, govor ljubavi i osobito život usklađen s proklamiranim načelima. „Dok druga zvanja mogu odijeliti život od službe, svećenik to ne može. On ne može biti podvojen, u njemu život i služba moraju se srasti i biti jedno. A sva drama Crkve, ako  promotrimo njenu povijest, odvija se na osobit način u životu i srcu svećenika. Jer on je označen biljegom Isusa, Isusa koji na njega polaže svoje ruke i uvodi ga u svoje svećeništvo kojem je dar na oltaru križa“ rekao je nadbiskup, poželjevši da svećenici porastu u spremnosti za darivanjem i svetim služenjem. „Sa zahvalnošću se sjećamo dana kad nas je Gospodin pomazao i poslao da budemo njegovi suradnici. U Dvorani posljednje večere Krist nam je ostavio sebe i tu je ustanovio sveti svećenički red. Tu je rođeno svećeništvo. Moramo se češće vraćati u tu dvoranu i razmatrati o velikom otajstvu koje se tamo dogodilo. Samo u ozračju tog otajstva, u blizini Božanskog srca u kojem se rodilo svećeništvo i mi se možemo osjećati kod kuće“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je svećenički dan na Veliki četvrtak prigoda iznova otkrivati taj veliki dar i veliko otajstvo koje su primili, poslanje i žrtvu koje Gospodinu valja prinositi. „U Dvorani posljednje večere je započela Isusova nova i trajna prisutnost u svijetu. I ona se bez prekida zbiva gdje god se slavi misa i gdje svećenik ponavlja iste geste njenog ustanovljenja. Slavimo je gorljiva duha i ostanimo vjerni zalogu Kristova poslanja. Otkrivajmo po euharistiji dubinu i značenje našeg svetog zvanja i poslanja u svijetu“ potaknuo je nadbiskup, istaknuvši da svećenik ima odgovornu i svetu zadaću: sabirati, upravljati, miriti, upućivati i odgajati vjerničku zajednicu. Pozvao je na zahvalnost za milosni dar služenja i molitvu da Duh Sveti obnovi svećeništvo kako bi rasla spremnost za darivanjem i svetim služenjem. Pozvao je puk da mole za svećenike, da im u svom radu i apostolatu pomognu da ne klonu. „Naš narod i njegova povijest duguju puno svojim svećenicima. Neprocjenjiva je njihova prisutnost među nama. Čuvajte svoje svećenike ljubavlju i dobrotom. I ne umarajte se upravljati svoje molitve za njih“ zaključio je nadbiskup Puljić.