Molitveni program uoči "DANA SJEĆANJA" na žrtve Škabrnje

P1014412Uoči obilježavanja ‘Dana sjećanja’ na 18. godišnjicu stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu, u utorak 17. studenog u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Škabrnji priređen je jedinstveni glazbeni događaj. Rekvijem ‘Daruj im pokoj’ izveli su Katedralni oratorijski zbor iz Mostara sa solisticom Monijom Jarak, studenti Glazbene akademije Sveučilišta u Splitu i Kvartet Simfonijskog orkestra iz Mostara pod ravnanjem dirigenta Harija Zlodre. “Dona Eis Requiem – Daruj im Pokoj” glazbena je orkestracija autora don Dragana Filipovića i Julia Marića podijeljena u osam dijelova: Susret, Oče naš, Sjeti se, čovjek sam, Zdravo Marijo, U tvom miru, Slava Ocu, Ljubav tvoja, Vjernim mrtvim uz poruku “Svjetlo Tvoje nek’ im svijetli, uvedi ih gor’ u raj!”.

“Mnogi ljudi, možda i više među pokojnima nego među živima, imaju roditelje, braću, sestre, rodbinu i prijatelje. Iz toga izvire i odgovor na pitanje: zašto takvo djelo? Rekvijem je molitva nas koji smo preostali na ovoj obali života i molitva za susret pokojnika s Vječnim” rekao je don Dragan Filipović, studentski kateheta pri mostarskoj katedrali Marije Majke Crkve. Prošle su godine bili u Vukovaru, a ove su godine htjeli pohoditi Škabrnju kod čijih su župljana spavali jer su pjevanjem animirali i misno slavlje na dan sjećanja 18. studenog. “Za naš smo se dolazak pripremali molitvom, razmišljanjem i probama. Željeli smo moliti za stradale Škabrnjane i biti tim ljudima blizu. Jer kao što je podijeljena radost dupla radost, tako je i podijeljena žalost umanjena žalost” rekao je don Dragan. Nakon Rekvijema održana je  pobožnost Križnog puta od kapele na Marinovcu do brda Ražovljeva glavica. To je područje nekadašnjih položaja obrane hrvatskih branitelja a brdo je bila utvrda neprijatelja odakle su granatirani Škabrnja i Ravni kotari. U pobožnosti su župni vijećnici nosili drveni križ visine 4,5 m kojeg je izradio domaći umjetnik Andrija Ivković. Nakon Križnog puta u župnoj crkvi u Škabrnji održano je bdjenje u organizaciji zadarske podružnice udruge ‘Žene u Domovinskom ratu’. Uz molitvu i meditaciju pročitan je zapis škabrnjske žene Eve Šegarić čiji su muž i trojica sinova ubijeni u neprijateljskom osvajanju Škabrnje. Ta je ožalošćena majka poručila: “Ne bih nikad svoga sina ili unuka stavila u propast, pa da svoju dušu i život okaljaju. To nije nikakva korist. Nikad im ne bih rekla da drugog ubiju, jer bih na svoju dušu stavila grijeh. Što bih dobila?”