Duhovni seminar pod geslom 'Da vaša radost bude potpuna'

p1013782Duhovni seminar pod geslom ‘Da vaša radost bude potpuna’ od 6. do 8. studenog u dvorani Jazine u Zadru pod vodstvom fra Zvjezdana Linića ispunio je svoju višestruku ulogu u procesu pripreme za Nacionalni susret hrvatske katoličke mladeži u Zadru šest mjeseci prije njegovog održavanja: sve dane, usprkos kiši, okupljao je četiri tisuće vjernika svih dobi i staleža, iako namijenjen mladima; uz njih, pristune su bile i mnoge redovnice, vjeroučitelji, članovi crkvenih pokreta i zajednica, župni animatori, roditelji mladih i cijele obitelji. U organizacijskom i animacijskom smislu bio je terenska proba za volontere koji će sudjelovati na NSHKM-u, a na seminaru su se prijavili i još mnogi drugi zainteresirani za volontiranje na nacionalnom susretu; nadbiskupijski zbor mladih ‘Sv. Krševan’ osnovan prije 14 mjeseci, animirajući pjevanje na seminaru uživo se s narodom izvježbao u vokalno instrumentalnom nastupu pjesmama koje će pratiti i nacionalni susret mladih. Zadarski nadbiskup Ivan Prenđa ip1013948 predsjednik Organizacijskog odbora za pripremu NSHKM-a mons. Ivan Mustać pozvali su Zadrane na molitvu za nacionalni susret i otvorena vrata prijema mladih u obiteljima. „Tim seminarom želimo obdariti mlade da osjete kako je nadbiskupija na njihovom putu. To je doprinos svima otvorena srca u molitvi i duhovnom traženju koji će primati ono što Gospodin progovara po fra Zvjezdanu” rekao je mons. Prenđa na seminaru koji je počeo molitvom Duhu Svetom. Na nedjeljnom slavlju nadbiskup je istaknuo da Bog prima i najmanju mjeru našeg dara, mrvice naše duhovne zalihe. No bitno je da naše srce želi darovati velikodušno, svjesno da daje malo ali želi darovati cijelim bićem. ‘Nemam dostatno ni za sebe ni drugoga. No Bog kaže ‘E baš to!’. I neće ti ponestati. Dat ćeš najviše kad srcem daješ. To malo što imamo treba podijeliti s Gospodinom, a on će to umnožiti i dopuniti svojim obiljem’ poručio je mons. Prenđa.

p10138521Fra Zvjezdan je istaknuo da je duhovna obnova poticaj na donošenje odluka, jer seminar nije predstava za jednu večer nego proces za budućnost u primjeni Evanđelja u životu. Evanđelje je poziv da živimo puninu života i da naša radost bude potpuna, rekao je fra Zvjezdan pozivajući na obnovu vjere, obraćenje i moleći za zdravlje duše i tijela. Tumačeći prispodobu o izgubljenom sinu konkretno je opisao krivo poimanje slobode  potaknuvši na ispravan odnos prema novcu koji je mnogima idol, kršeći time prvu Božju zapovijed. Upozorio je na ropstva o klađenju, kockanju, igrama na sreću i molio za oslobođenje od tog zloduha. S obzirom na stranputice u življenju spolnosti, fra Zvjezdan je molio za ispravan odnos prema tijelu, da ljubav oplemeni nagone a Bog očisti osjećaje. „Laž je da je Bog protiv ljudske radosti na razini tjelesnosti, da je Crkva protiv intimnosti muža i žene – jer Crkva blagoslivlja tu intimnost pred oltarom. Ali Crkva želi zaštititi od ranjavanja i razočaranja koja tu nastaju. Ustanova braka želi to zaštititi i učiniti sretnim. Koliki žive kao muž i žena a ne žele blagoslov života kao supružnici. Zlo je i razvratnost ako seksualnost nije u službi ljubavi i života. Bog želi da tijelo služi ljubavi i pritom se treba odgovorno vladati” poručio je fra Zvjezdan upozorivši da seksualnost kao proizvod užitka ranjava i ponižava. Istaknuo je socijalnu dimenziju grijeha; sve što radimo ima posljedice i na druge, ljude s kojima živimo; nered kojeg činimo grijehom tiče se Boga, nas osobno i drugih. Pozvao je vjernike da prihvate Isusa kao osloboditelja u korijenu svog bića gdje se krije tajna naše slobode. „p1013976Oslobođenje Židova iz Egipatskog ropstva je povijesno oslobođenje, jer nakon toga opet su sebi međusobno zagorčavali život. Židovi su razmišljali politički-povijesno, te su mislili da će ih Isus osloboditi i od Rimljana. No to se nije dogodilo. Isus nudi oslobođenje srca i duše” poručio je fra Zvjezdan. Istaknuo je i svetost nedjelje potaknuvši vjernike da planiraju nedjelje po misi, a ne po izletu i raznim aktivnostima. Vjernici su obnovili krsni savez, a uz ustrajnost u osobnim odlukama molilo se i za domovinu, svećenike i duhovna zvanja.