Svećenička rekolekcija

Svećeničkom rekolekcijom zadarskog prezbiterija u srijedu 14. listopada u dvorani Sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru počeo je niz inače redovitih mjesečnih susreta svećenika koji su ove pastoralne godine u znaku pripreme za Susret hrvatske katoličke mladeži u Zadru 2010. g. Uvodno je generalni vikar nadbiskupije mons. Ivan Mustać predvodio meditativnu molitvu krunice uz ulomke iz Pisma pape Benedikta XVI. povodom Svećeničke godine. Potom je don Šimun Šindija, voditelj Odbora za smještaj sudionika nacionalnog susreta mladih predstavio svoj aspekt pripremnih zaduženja. Iznio je niz praktičnih smjernica u smještaju mladih, primarno po obiteljima, a tek onda po dvoranama. Pretpostavlja se dolazak 500 autobusa a za svaki će biti zaduženi volonteri u usmjeravanju do cilja. U nadbiskupiji 80 župa može primiti mlade, prosječno pet autobusa po župi, s tim da će neke primiti više, a neke manje. “Očekuje se da će naš grad i župe pohoditi 25 000 mladih iz Hrvatske i svijeta, kojima će biti potreban smještaj od 8. do 9. svibnja 2010. Čovjekova radost se sastoji u zajedništvu s Bogom i braćom ljudima. A zajedništvo se iskazuje u solidarnosti” rekao je don Šimun dodavši da je zadarski puk poznat po gostoljubivosti te je podsjetio i na Pavlov poticaj da se ona gaji. “Mladima tog trenutka treba priteći u pomoć i iskazati ljubav. Kršćanska ljubav iziskuje velikodušno i požrtvovno srce. Tim ćemo mladima velikodušnošću, otvorenim srcem i domom a nadasve toplom riječi dobrodošlice svjedočiti vjeru. Budimo u njima svojom kršćanskom radošću vjeru da spremno nasljeduju Krista” rekao je don Šimun podsjetivši da su prošlih godina mladi zadarske nadbiskupije hodočastili na mnoge susrete i uvijek bili lijepo primljeni. “Sad je došao red na nas da pokažemo gostoljubivost naših župa. Obraćamo vam se u potrebi smještaja. Ukoliko imate koji slobodan krevet, praznu sobu bez kreveta, ispunite anketni listić – jer mladi nisu puno izbirljivi, oni očekuju samo radosno srce. Svako takvo okupljanje i zajedništvo prilika je i za stvaranje prijateljstva koje doprinosi našoj radosti u Gospodinu” napisao je don Šimun na letku kojeg je predstavio na rekolekciji i ide uz anketni listić koji će se uz blagoslov obitelji i u crkvama dijeliti po župama s potrebom da se ispune osobni podaci o obitelji koliko mladih prima. “Nastojte te mlade upoznati sa svojom obitelji, kršćanskim i kulturnim znamenitostima župe. Nadam se da ćemo za svakog mladog koji dođe pronaći mjesto, da nitko neće ostati zaboravljen. Mnogi i neće moći smjestiti mlade jer nemaju mjesta, ali zato možete pružiti ruku pomoći onima koji imaju mjesta” potiče don Šimun vjernike diljem nadbiskupije, ističući da to nije turistička promidžba nego promidžba vjere pri čemu riječi moraju slijediti djela i svjedočiti djelotvornu ljubav. Domaćini su pozvani u subotu 8. svibnja navečer dočekati mlade kod župne crkve i odvesti ih u svoj dom, ponuditi večerom i sutradan doručkom te sudjelovati s mladima na misi u župi i prigodnom programu. Raspored smještaja sudionika bit će predstavljen i na stranici nacionalnog susreta.

Zadarski nadbiskup Ivan Prenđa izrazio je zadovoljstvo dosad ostvarenom pripremom.  Poslani su katehetski priručnici župama, uspostavljena internet stranica, nadbiskupijski zbor mladih ‘Sv. Krševan’ se redovito okuplja i vježba pjesme za susret. Određen je datum za duhovni seminar za mlade, volontere, animatore i vjernike u Jazinama od 6. do 8. studenog. Križ mladih nastavlja hod po župama gdje je počela redovita molitvena i katehetska priprema s mladima. “Za svakog od nas taj je zadatak čast, milost i odgovornost prema očekivanjima mladeži Crkve u domovini i svijetu. Sve što učinimo bit će pokazatelj naše vjere i pastoralne ljubavi. Siguran sam da ćemo nakon susreta biti zadovoljni što smo u jednom trenutku našeg puta dali značajan doprinos mladeži na putu sazrijevanja njihove vjere i rasta u zajedništvu među njima, s nama i s Kristom” rekao je mons. Prenđa poželjevši Božji blagoslov pripremi susreta, da bude doživljen kao snažan trenutak biskupijskog zajedništva i odlučnosti u služenju mladima.