MISA POVODOM 20. OBLJETNICE UTEMELJENJA OTOČKOG BATALJUNA

„Zajedno i složno išli su ribari, težaci, radnici i intelektualci. Zajedništvo stvoreno u ratu okuplja nas i 20 godina nakon utemeljenja“ poručio je bojnik Joško Pulja, ratni zapovjednik Otočkog bataljuna koji je sa suborcima u spomen njihova osnivanja i doprinosa u obrani domovine sudjelovao na misnom slavlju koje je u petak 30. rujna u katedrali sv. Stošije u Zadru predvodio don Milivoj Bolobanić, generalni vikar zadarske nadbiskupije. „Misom želimo zahvaliti Gospodinu za dar slobode i moliti za naše poginule branitelje koji su svoj plemeniti život položili za domovinu, boreći se hrabro za ono što mi danas imamo, a to je slobodna država. Neka poginulima Bog udijeli vječnu nagradu za njihovu velikodušnu žrtvu života na oltaru domovine, za njenu slobodu“ rekao je don Milivoj, istaknuvši da jubilej 20. godišnjice utemeljenja Otočkog bataljuna (30. rujna 1991. g.) obvezuje na vjerničko obilježavanje, zahvalu Bogu i Gospi koju Hrvati nazivaju svojom odvjetnicom, za veliki dar slobode i nacionalne samostalnosti. „Zahvaljujemo Bogu što smo nakon stoljeća kušnji i stradanja dobili državu i slobodu. Kolike su generacije naših pradjedova sanjali o ovome što imamo? Koliki su položili živote boreći se hrabro za ono što mi uživamo“ upitao je don Milivoj, podsjetivši da je Hrvatska, porobljena i iskorištavana od velikih, kroz povijest prolazila mnoge oluje. „Ali zbog vjernosti našeg naroda Kristu, Majci, Crkvi i papi, zbog prolivene krvi tolikih hrvatskih mučenika, Bog nas je pomilovao i podario nam slobodu“ rekao je don Milivoj, upitavši jesmo li svjesni činjenice da smo Božjom zaštitom spašeni od zlih sila koje su prijetile Hrvatskoj. Jesmo li zahvalni Bogu za taj veliki dar? „Želimo usrdno i moliti za budućnost domovine. Prijete nove opasnosti i ropstva. Nakon jarma bezbožnog komunizma zbog kojeg su mnogi progonjeni, lišeni dobara, mučeni zbog vjerskog i nacionalnog uvjerenja, simbol kojeg stradanja i otpora je i bl. kardinal Stepinac, prijete ateizam, zablude i lažne ideologije. Ova civilizacija daje prednost materijalnome, ističe kult novca i njegove moći, trku za zabavama i užicima“ upozorio je don Milivoj, dodavši da je rezultat toga na svim razinama hlađenje i posustajanje u vjeri. Ne iskazuje se čast Bogu koja mu pripada, upozorio je don Milivoj zaključivši: „Pobjeda je na strani dobra. Naši nas branitelji pozivaju da zbog njihova dostojanstva i žrtava sačuvamo ono što su oni svojom hrabrošću i krvlju stekli“.

U misi su sudjelovali i zapovjednik HRM-a kontraadmiral Ante Urlić (i sam dio te postrojbe neko vrijeme), zamjenik načelnika Glavnog stožera OS RH kontraadmiral Zdenko Simičić, general Mladen Fuzul i ostali. Uz sudjelovanje u akciji Maslenica, ta je postrojba oslobađala zadarsko zaleđe do velebitskih vrleti i branila i južne granice pokraj Dubrovnika. Kroz postrojbu je prošlo 1700 branitelja sa cijelog zadarskog područja, a poginuli branitelji su Dragan Špar, Danijel Grbin, Miljenko Zorić te hrabri legendarni zapovjednik Denis Špika koji je poginuo na čelu svoje satnije nadomak Škabrnje. Zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić podsjetio je na jedinstvo svih struktura u Domovinskom ratu, a pomogla im je i mjesna Crkva sa svojim zadarskim nadbiskupima Marijanom Oblakom i Ivanom Prenđom. „Naši biskupi su nas tada učili hrabrosti. Motivirali su nas na izdržljivost i da do zadnjeg trenutka ostanemo dostojanstveni i čestiti“ rekao je gradonačelnik istaknuvši da je Otočki bataljun doprinio ne samo oslobađanju zadarskog područja nego cijele hrvatske zemlje.