DAN VOJNE KAPELANIJE U VOJARNI ZEMUNIK

Blagdan svetih arkanđela Mihaela, Gabrijela i Rafaela u četvrtak 29. rujna, kad se slavi i Dan Vojne kapelanije u vojarni Zemunik posvećene sv. Gabrijelu, svečano je proslavila svog nebeskog zaštitnika i naslovnika. Misno slavlje predvodio je generalni vikar Vojnog ordinarijata u RH o. Jakov Mamić, u suslavlju vojnog kapelana o. Ive Topalovića i nekoliko svećenika. Sudjelovali su pripadnici postrojbi OS RH djelatnih u zemuničkoj vojarni. Čestitavši zrakoplovcima blagdan njihova zaštitnika sv. Gabrijela, o. Mamić je poručio da je uloga Gabrijela prenijeti i poučavati ljude o skrivenim Božjim naumima koji se odnose na spas i zaštitu čovjeka. Gabrijel svoja proroštva ne iznosi samo u povijesnom vremenu, ona su i danas aktualna i živa, rekao je o. Mamić. Poželio je da vjernici poput proroka Danijela, koji je čuo anđelov glas, zastanu u traženju istine i odgovora na pitanja suvremenog svijeta. „Odgovor je u povratku naroda Bogu i svojim korijenima, jer svijet i čovjek bez svog temelja, bez izvorne usidrenosti u Bogu, ostaje ruševina; a kao ruševina ne može biti znakom Boga. Imamo zadaću izgraditi sveobuhvatnog čovjeka i vratiti ga njegovom izvoru: omogućiti mu da se napije vode Božjeg života iz koje je nastao“ poručio je  o. Mamić. Vraćanje istini o sebi, svijetu i Bogu je zahtjevno jer traži usklađivanje čovjekova bića sa stvarnošću. To vrijedi podjednako za pojedince, Crkvu i društvo, istaknuo je predvoditelj slavlja, zaključivši kako će nas na putu traganja i povratka spasiti radikalni, dosljedni zaokreti istini i vjeri u Boga u kojem počiva naše korijenje, a on nam svojim oprostom pomaže doći do spasonosnih spoznaja. Svečanom ozračju u vojnoj zrakoplovnoj bazi u Zemuniku pjevanjem je pridonio i zbor mladih župe sv. Petra iz Zadra.